Keturi Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai penktadienį pranešė kreipęsi į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK), Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI), Generalinę prokuratūrą, Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK) dėl paviešintos informacijos apie antros kadencijos siekiančio prezidento G. Nausėdos gautą auką iš šiuo metu motinystės atostogose esančios patarėjos.

Seimo nariai prašo įvertinti, ar toks kandidato į Prezidentus G. Nausėdos kampanijos finansavimas jo patarėjos lėšomis neturi korupcinio nusikaltimo požymių.

Pasak kreipimąsi inicijavusių Seimo narių, būtina patikrinti, ar aukotoja turėjo pakankamai pajamų aukai suteikti ir, ar tokia auka nebuvo užmaskuota trečiojo asmens faktinė auka, kaip ir poreikį ištirti galimai supainiotus viešus ir privačius interesus.

Politikai prašo nustatyti, ar tokie kandidato į prezidentus G. Nausėdos veiksmai neprieštarauja Rinkimų kodekso nuostatoms ir draudimui susitarti už auką atlikti tam tikrus veiksmus ateityje bei draudimui atstovauti aukotojos privatiems interesams ir priimti išskirtinai jai palankius sprendimus.

Prezidentūra: prezidentas džiaugiasi parama

Gitanas Nausėda džiaugiasi šiuo metu motinystės atostogose esančios patarėjos suteikta 16 tūkst. eurų auka, teigia šalies vadovo komunikacijos grupė.

„Prezidentas džiaugiasi, kad jo komandos nariai tiki jo užsibrėžta programa Lietuvai ir remia jį kampanijos metu. Tokios pat komandos paramos prezidentas linkėtų ir kitiems kandidatams“, – teigiama prezidento komunikacijos grupės atsakyme Eltai.

Visgi Prezidentūra akcentuoja, kad kol kas neaišku, ar 16 tūkst. G. Nausėdai paaukojusi patarėja tęs darbus šalies vadovo komandoje ir po rinkimų.

„Politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautoja patarėja Gerda Gintautė Prezidento komandoje yra nuo 2019 metų kampanijos. Šiuo metu ji yra išėjusi vaiko priežiūros atostogų. Kaip ir visi politinio (asmeninio) pasitikėjimo prezidento patarėjai, liepos 11 d. ji bus atleista iš darbo, nes to reikalauja įstatymai“, – sako Prezidentūra.

„Ar ji bus pakviesta į naują komandą, šiandien negali atsakyti niekas, nes Prezidento rinkimai nėra įvykę. Tad Seimo narių pareiškimas yra politinė spekuliacija, vertintina kaip desperatiškas bandymas paveikti rinkimų rezultatus“, – teigiama komentare.

Šalies vadovo komunikacijos grupė taip pat atkreipia dėmesį, kad visi Lietuvos piliečiai turi teisę aukoti politinėms kampanijoms ir Seimo nariams.

„Visos aukos VRK yra sutikrinamos su VMI turimais duomenimis apie aukotojų pajamas ir tai yra puikiai žinoma Seimo nariams, kurie kreipiasi į įvairias institucijas, reikalaudami patikrinti tai, kas jau patikrinta“, – rašo Prezidentūra.

Teigė paramos neprašę

Delfi skelbė, kad prezidento patarėja Gerda Gintautė buvo pirmas žmogus, paaukojęs G. Nausėdos rinkimų kampanijai. Sausio 18 dieną ji paaukojo 4 tūkst. eurų. Kovo 8 dieną – 113 eurų. Pirmosiomis gegužės dienomis į G. Nausėdos rinkiminę sąskaitą iš G. Gintautės įkrito dar 12 tūkstančių, iš viso 16 113 eurų.

G. Nausėdos štabo vadovas Povilas Mačiulis Delfi ketvirtadienį teigė, kad nei kandidatas, nei štabas neprašė G. Gintautės paramos.

„Tai yra jos savanoriškas apsisprendimas padėti ir prisidėti prie rinkiminės kampanijos finansiškai“, – teigė jis.

VTEK svarstys, ar tai jos kompetencija

VTEK svarstys, ar grupės konservatorių kreipimasis dėl perrinkimo siekiančio G. Nausėdos gautos aukos yra susijęs su komisijos kompetencijų sritimi. Anot VTEK pirmininko pavaduotojos Virginijos Aleksejūnės, šis klausimas pasieks darbotvarkę artimiausiame komisijos posėdyje.

„Vyriausioji tarnybinės etikos komisija yra gavusi Seimo narių paklausimą dėl Respublikos prezidento Gitano Nausėdos gautos aukos. Pranešimas yra užregistruotas ir bus svarstomas artimiausiame posėdyje – kiek jis yra susijęs su Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos kompetencija“, – Eltai sakė V. Aleksejūnė

„Kiek matosi iš pirminės pranešimo peržiūros, tai daugiausiai veiksmų yra Vyriausiosios rinkimų komisijos kompetencijoje, o Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos – nagrinėsime posėdyje, kiek tas elgesys susijęs“, – pridūrė ji.

Savo ruožtu Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) taip pat patvirtino sulaukusi tokio kelių parlamentarų kreipimosi.

Priminė anksčiau kilusius klausimus

Anot penktadienį konservatorių partijos išplatinto pranešimo, abejonės dėl kampanijos finansavimo skaidrumo nėra išsklaidytos dar nuo 2019 metų kampanijos.

Konservatoriai rašo, kad tuomet G. Nausėda pradėjo preziento kadenciją su beveik 40 tūkstančių eurų skola ir neišsklaidė abejonių, kokiomis lėšomis ji padengta.

G. Nausėda neatskleidė ir šeimos turto deklaracijos už 2018 metus. Praėję rinkimai išryškino ir kitą ydingą praktiką, kai kandidatų lėšų skiriamų savo kampanijai ribojimas netenka prasmės, kai šie pasidaro neribojamas skolas.

„Nors G. Nausėda skyrė savo kampanijai daugiausiai leistiną sumą 17 tūkst. 700 eurų, tačiau šis ribojimas apeitas, kai su skola G. Nausėda savo kampanijai faktiškai skyrė 57 600 eur“, – nurodo TS-LKD.

„Sunku patikėti, kad neišsklaidžius buvusios kampanijos finansavimo abejonių, dėl kurių VSD turėjo informacijos, šios kampanijos finansavimas kelia dar daugiau klausimų. Panašų braižą mes jau matėme prieš penkerius metus, kai štabo nariai, dirbę neatlygintinai G. Nausėdai aukodavo tūkstantines sumas“, – teigia kreipimąsi į institucijas inicijavęs Bronius Matelis.

Anot pranešimo, dar daugiau abejonių dėl kampanijos finansavimo liko, kai žurnalistai D. Pancerovas ir B. Davidonytė išleido knygą „Pranešėjas ir Prezidentas“ kurioje atskleisti liudijimai, kad G. Nausėdos kampanijai buvo renkami pinigai iš neskelbtų rėmėjų, tarpininkaujant buvusiam SEB darbuotojui Jonui Vaičaičiui.

Taip pat Seimo sudarytos laikinosios tyrimo komisijos 2024-02-14 uždarame posėdyje VSD direktoriaus pavaduotojas R. Bridikis, atsakydamas į komisijos narių klausimus dėl VSD vykdytos politinės kampanijos finansavimo stebėsenos, patvirtino 2019 metų Prezidento rinkimų kampanijos kandidato G. Nausėdos rinkimų kampanijos galimus finansavimo pažeidimus liudijančias aplinkybes.

Kreipimąsi į institucijas be B. Matelio pasirašė Andrius Navickas, Liuda Pociūnienė ir Aistė Gedvilienė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (32)