„Nemanau, kad A. Kubilius sulauks su asmeniniais sprendimais susijusių klausimų, pavyzdžiui, iš premjeravimo. Jis neturi kontroversijų“, – trečiadienį žurnalistams Briuselyje teigė į EP išrinktas Paulius Saudargas.
„A. Kubilius neturi uodegų, kurios jį galėtų persekioti šiuose klausymuose“, – antrino ir europarlamentaras Petras Auštrevičius.
Visgi neoficialiai kalbama, kad kai kuriems kandidatams į eurokomisarus klausymai nebuvo labai sėkmingi – jie gali būti pakviesti į papildomus klausymus arba atmesti – tokiu atveju reikėtų ieškoti naujo portfelio ar net naujo pretendento pavardės.
A. Kubilius tikina, kad ES susiduria su neatidėliotinais iššūkiais: būtina kuo skubiau pasirengti galimai Rusijos agresijai
Į gynybos ir kosmoso eurokomisaro postą Lietuvos deleguotas Andrius Kubilius tikina, kad viena pagrindinių jo užduočių šiose pareigose būtų kuo skubiau stiprinti Europos Sąjungos (ES) pasirengimą galimai karinei Rusijos agresijai.
„Gynyba yra vienas svarbiausių būsimos Komisijos prioritetų. (...) Susiduriame su neatidėliotinais ir ilgalaikiais iššūkiais – egzistencinėmis ir kylančiomis grėsmėmis, įskaitant tradicinį karą, kibernetinį karą, hibridinius išpuolius ir kosmoso militarizavimą“, – trečiadienį Briuselyje prasidėjus klausymams teigė į Europos Komisiją (EK) siūlomas A. Kubilius.
„Naujausi žvalgybos vertinimai rodo, kad iki šio dešimtmečio pabaigos Rusija gali išbandyti ES arba NATO ryžtą. Todėl turime skubiai stiprinti ES pasirengimą galimai karinei agresijai. Taip galime ją atgrasyti“, – prisistatydamas europarlamentarams pridūrė jis.
Kaip pagrindinius strateginius tikslus A. Kubilius įvardijo ir naująją gynybos pramonės programą, ES gynybos įrangos gamybos ir paklausos didinimą, ES ir NATO keitimąsi informacija. Taip pat pretendentas į EK akcentavo būtinybę planuoti ES biudžetą pagrindinių prioritetų įgyvendinimui, užtikrinti naujas finansavimo galimybes.
JAV politiką kol kas nuspėti sunku
Pasak A. Kubiliaus, Respublikonų kandidatui Donaldui Trumpui laimėjus Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidento rinkimus, kol kas yra sudėtinga nuspėti, kokia bus tolimesnė šios šalies politika.
„Tačiau mes galime būti tikri, kad JAV daugiausia dėmesio artimiausiu metu skirs Kinijos keliamiems strateginiams iššūkiams. Tai ilgalaikis pokytis ir dėl jo ES gynybos struktūros turi būti dar savarankiškesnės“, – akcentavo pretendentas į eurokomisarus.
Be to, savo kalboje A. Kubilius pabrėžė, kad Europos gynybos pramonė yra pernelyg fragmentuota, o strateginiai konkurentai Bendrijos šalis lenkia sparčiai.
„Rusijos ir Kinijos biudžetai gynybai per pastaruosius du dešimtmečius išaugo kur kas daugiau nei 27 ES valstybių. Prognozuojama, kad 2025 metais karinėms reikmėms Rusija išleis daugiau nei visos ES valstybės narės“, – nurodė jis, reikšdamas viltį, kad bus sukurta tikra Europos gynybos sąjunga.
Dėmesio skyrė ir kosmoso sričiai
Lietuvai atstovaujančio A. Kubiliaus teigimu, šiuo metu Europa privalo dalyvauti kosmoso revoliucijoje. Todėl politikas siūlo parengti bendrus gynybos projektus, kurie apimtų ne tik oro erdvės skydą, bet ir sustiprintų kibernetinės gynybos pajėgumus.
„Susiduriame su naujais iššūkiais – kosmoso pramonės konkurencingumui kyla pavojus. Dėl nepakankamo augimo finansavimo rizikuojame prarasti inovatyvių Europos kosmoso srities pradedančiųjų įmonių industrializaciją ir komercializaciją. Mūsų fragmentiška reguliavimo aplinka dar labiau apsunkina padėtį“, – nurodė A. Kubilius, ragindamas didinti investicijas į technologinę plėtrą bei mokslinius tyrimus.
„Nenorime karo. Mes norime taikos. Todėl turime būti pasirengę gynybai tiek sausumoje, tiek kosmose, kad varžovams nekiltų pagundos mus išbandyti“, – pažymėjo jis.
Trečiadienio vakarą Briuselyje europarlamentarai vertina ne tik A. Kubiliaus patirtį, kompetencijas, bet ir jam siūlomo portfelio tinkamumą. Tris valandas trunkančių klausymų metu Lietuvos deleguotam kandidatui leista prisistatyti, o iš karto po to prasidėjo klausimų-atsakymų sesija.
Dėl A. Kubiliaus kandidatūros šį vakarą sprendžia du pagrindiniai komitetai – Užsienio reikalų bei Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos. Taip pat klausymuose svečio teisėmis yra pakviesti dalyvauti Transporto ir turizmo komitetas bei Saugumo ir gynybos pakomitečio nariai.
Visų siūlomų eurokomisarų tvirtinimo klausymai EP komitetuose prasidėjo pirmadienį ir tęsis iki lapkričio 12 dienos. Po jų turėtų paaiškėti, ar kandidatai iš 26 Europos Sąjungos (ES) šalių yra tinkami tapti EK nariais ir vykdyti konkrečias pareigas.
Numatoma, kad iš karto po kiekvieno klausymo komitetų pirmininkai ir politinių frakcijų koordinatoriai įvertins paskirtųjų komisarų atsakymus ir perduos savo rekomendaciją EP pirmininkų sueigai, kuri klausymų pabaigą planuoja skelbti lapkričio 21 dieną.
Dėl visos EK narių kolegijos europarlamentarai balsuos EP plenarinėje sesijoje Strasbūre lapkričio 25–28 dienomis.
ELTA primena, kad apie tai, jog buvusiam Lietuvos premjerui siūlomas už gynybą ir kosmosą atsakingo eurokomisaro portfelis buvo pranešta rugsėjo viduryje. Tuomet EK vadovė Ursula von der Leyen nurodė, kad į naujas pareigas skiriamas komisaras sieks plėtoti Europos gynybą, didinti investicijas bei pramonės pajėgumus.
Fiziko išsilavinimą turintis A. Kubilius, eidamas naujas pareigas, per 100 dienų turės parengti dokumentą dėl Europos gynybos ateities.