„Raudona“ socialdemokratų banga
37 šiuo metu opozicijoje veikiančios LSDP atstovai pateko į antrąjį rinkimų turą. Pergalę šventė net 32 šios partijos atstovai. LSDP užsitikrino įspūdingą 52 mandatų naujame Seime skaičių, 18 iš jų buvo išrinkti pirmame ture daugiamandatėje apygardoje, o dar du pergalę šventė dar pirmame ture vienmandatėse.
Apie 22 valandą į LSDP štabą atvykusi partijos lyderė, europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė buvo pasitikta džiaugsmingais šūksniais, gėlėmis ir padėkomis.
Visgi, jos kalboje net ir galimos būsimos koalicijos partneriai išgirdo dalykų, kurie juos nustebino.
V. Blinkevičiūtė tiesiai neatsakė, ar vadovaus būsimai Vyriausybei. Nors politikė tikino, kad prisiims visą atsakomybę, formuojant naują valdančiąją daugumą, ar stos prie Ministrų kabineto vairo – atsakyti vengė. Tai tikrai nustebino LVŽS partijos lyderį Ramūną Karbauskį.
Konservatorių pralaimėjimas
Valdančioji Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS–LKD) pirmame Seimo rinkimų ture, daugiamandatėje apygardoje, užsitikrino 17 mandatų, atsilikdama tik vos viena kėde nuo LSDP. Premjerė Ingrida Šimonytė dar pirmame rinkimų ture užsitikrino mandatą vienmandatėje Antakalnio apygardoje. Taigi po pirmojo turo, TS–LKD jau buvo gavusi 18 mandatų.
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pateiktame žemėlapyje matyti, kad mėlyna TS–LKD spalva nusidažė tik aplink Vilnių. Iš 10 pergalių visoje Lietuvoje, net 7 iš jų – sostinėje.
Skaudų pralaimėjimą patyrė ir TS–LKD lyderis Gabrielius Landsbergis, pralaimėjęs Kauno Centro–Žaliakalnio apygardoje dabartiniam kultūros ministrui, Liberalų sąjūdžio atstovui Simonui Kairiui.
Apie 22 valandą TS–LKD lyderis pasveikino LSDP su pergale, teigdamas, kad Lietuva vėl išlaikė „švytuoklės testą“.
Koalicijos formavimas
Po pirmojo Seimo rinkimų turą į LSDP štabą atvykęs Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis su V. Blinkevičiūte sukirto rankomis dėl bendro darbo. LVŽS atstovai tada LSDP štabe neapsilankė, nes iki gilios nakties laukė žinios, ar surinko jiems reikalingus 7 procentus. LVŽS lyderis R. Karbauskis su V. Blinkevičiūte susitiko kiek vėliau.
Šį kartą vizitai į LSDP štabus prasidėjo kiek anksčiau, dar prieš vidurnaktį atvyko S. Skvernelis, raudonų gėlių puokštę po vidurnakčio į socialdemokratų štabą atvežė ir LVŽS vadovas R. Karbauskis.
Tikėtina, kad oficialios derybos dėl koalicijos prasidės jau pirmadienį. LVŽS pirmininkas R. Karbauskis tvirtino, jog partijos dar nesitarė, kokių postų kuri norėtų.
10 LVŽS atstovų dalyvavo antrame Seimo rinkimų ture, pergalę šventė vos 2.
Irgi 10 Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovų dalyvavo antrame Seimo rinkimų ture, pergalė šventė 6.
Svarbu paminėti, kad tik su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ LSDP yra sukirtusi rankomis dėl bendros koalicijos formavimo. S. Skvernelio vadovaujama politinė jėga neatmeta LDSP siūlyti koaliciją formuoti ne su LVŽS, o su Liberalų sąjūdžiu.
Laisvės partijos nebus
5 procentų ribos pirmame Seimo rinkimų ture neperžengusi šiuo metu valdančioji Laisvės partija visas viltis dėjo į tris vienmandates: Naujamiesčio–Vilkpėdės, Žirmūnų ir Pasaulio lietuvių.
Tačiau jau dabar aišku, kad nei vieno atstovo Seime Laisvės partija neturės. Trys jų atstovai: Tomas Vytautas Raskevičius, Morgana Danielė ir Aušrinė Armonaitė savo vienmandatėse nusileido konservatoriams. Naujamiesčio–Vilkpėdės apygardoje pergalę šventė konservatorius Žygimantas Pavilionis, Žirmūnuose – Paulė Kuzmickienė, o Pasaulio lietuvių vienmandatėje – Dalia Asanavičiūtė.
Šios kadencijos Seime Laisvės partija turėjo 10 mandatų. Laisvės partijos pirmininkė A. Armonaitė teigė, jog „mumis neatsikratysite“.
Kas bus opozicijoje?
Jeigu koaliciją sudarys LSDP, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir LVŽS, visos likusios partijos dirbs opozicijoje. Pagal dabartines žinias, tai bus TS–LKD, kuri, kaip jau minėta, iškovojo 28 mandatus, partija „Nemuno aušra“, kuri Seimo rinkimuose iškovojo 20 mandatų, Liberalų sąjūdis, rinkimuose iškovojęs 12 mandatų.
3 mandatus naujame Seime turės ir Lenkų rinkimų akcija – Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA–KŠS), 1 mandatą iškovojo ir Vytautas Sinica, partijos „Nacionalinis susivienijimas“ atstovas.
Įdomiausios dvikovos vienmandatėse
Viena iš paskutinių suskaičiuotų rinkimų apylinkių Lietuvoje buvo Pilaitės–Karoliniškių rinkimų apygardoje. Iki paskutinės akimirkos nebuvo aišku, kas laimės – jau minėtas „Nacionalinio susivienijimo“ kandidatas V. Sinica, ar konservatorė Radvilė Morkūnaitė–Mikulėnienė. Visgi, pergalę ir čia šventė ne konservatorė R. Morkūnaitė–Mikulėnienė, o V. Sinica.
Įtempta kova vyko ir Lazdynų apygardoje. Čia kovojo konservatorius Laurynas Kasčiūnas ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis S. Skvernelis. Pergalę šventė konservatorius L. Kasčiūnas.
Riešės apygardoje irgi vyko dar vieną įtempta kova, sulaukusi daug dėmesio. LLRA–KŠS atstovas Waldemaras Urbanas, savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose pernai pralaimėjęs socialdemokratui Robertui Duchnevičiui, šį kartą irgi negalėjo pasidžiaugti pergale. Konservatorė Daiva Ulbinaitė, nepaisant opozicinių jėgų susivienijimo ir paramos W. Urbanui, čia šventė pergalę.
Naujosios Vilnios apygardoje sostinėje – dar viena intensyvi kova. Čia irgi pergalę šventė valdančiųjų konservatorių atstovas Liutauras Kazlavickas, nugalėjęs LLRA–KŠS atstovę Edita Tamošiūnaitę.
Itin daug dėmesio sulaukė ir Pasaulio lietuvių rinkimų apygarda, „Delfi“ jau rašė, kad VRK fiksavo keistus partijų atstovų judesius. Joje susikovė konservatorė D. Asanavičiūtė ir Laisvės partijos atstovė A. Armonaitė. Pergalę čia, kaip jau minėta anksčiau, šventė konservatorė D. Asanavičiūtė, palikdama Laisvės partijos lyderę A. Armonaitę be mandato.
Klausimas dėl Zuoko
Nors partijos „Laisvė ir teisingumas“ partijos pirmininkas Artūras Zuokas jau suskubo džiaugtis užsitikrinęs mandatą Naujininkų–Rasų vienmandatėje, VRK jo džiaugsmą nuslopino. Ten pirmadienį popiet vyks balsų perskaičiavimas, kadangi skirtumas tarp A. Zuoko ir konservatoriaus Vyginto Kasparavičiaus yra vos 32 taškai.