Pirmasis konfliktinis klausimas yra susijęs su pozicija Audito komiteto vadovybėje. Pagal susidariusią tradiciją, šio komiteto pirmininkais paprastai būdavo opozicijos atstovai. Šįkart apsispręsta tą poziciją patikėti „Nemuno aušros“ atstovui.
„Nors statutinės galimybės leidžia turėti įvairias variacijas su Audito ir Biudžeto ir finansų komitetų (BFK) pirmininkais ir pavaduotojais, bet taip susiklostė, kad daug Seimų Audito komitetui vadovaudavo opozicijos atstovas. Raginčiau persvarstyti šią galimybę, tai yra ne tik simbolinė, bet ir praktinė reikšmė, suteiktų daugiau skaidrumo ir pasitikėjimo dėl vykdančios kontrolės“, – per Seimo Seniūnų sueigos posėdį pirmadienį kalbėjo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Mindaugas Lingė.
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis paaiškino, kad jų siūlymas esą yra logiškas, nes Audito komitetas savo darbo pradžioje nagrinės buvusios valdžios darbus. O paskui esą pirmininkas galėtų ir keistis.
„Šitam komitetui reikės audituoti dabartinės dar jūsų vyriausybės priimtus sprendimus, veiksmus, ir turbūt nebūtų labai etiška ir logiška, kad [jūsų] Audito komiteto pirmininkas būtų toje pozicijoje. Esame linkę diskutuoti, kad praėjus dvejų metų laikotarpiui galėtų įvykti rotacija“, – konservatoriui atsakė S. Skvernelis.
Nusitaikė į opozicijos dantis
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politologas Ignas Kalpokas aiškino, kad Audito komiteto išlaikymas savo rankose valdantiesiems padeda išsisukti nuo nepatogių klausimų.
„Paprastai Audito komitetas ir Etikos ir procedūrų komisija yra iš esmės opozicijos dantų rodymo komitetai ar komisijos. Ir būtent šiuo aspektu, ko gero, ir norisi išlaikyti kontrolę tam, kad būtų mažiau nepatogių klausimų, kad, galų gale, tai opozicijai, kuri, panašu, kad yra nusiteikusi būti gana balsinga, būtų mažiau progų pasireikšti“, – kalbėjo I. Kalpokas.
Politologui kelia klausimų noras šitą komitetą atiduoti būtent „Nemuno aušrai“.
„Turint mintyje partijos reputacines bėdas, toks noras jau savaime yra pakankamai savotiškas sprendimas“, – sakė I. Kalpokas.
Vėgėlės problema
Dar viena Seime iškilusi problema yra susijusi su Igno Vėgėlės asmeniu. Šį asmenį LVŽKŠS buvo linkusi deleguoti į Teisės ir teisėtvarkos komitetą, bet frakcija negauna ten kvotos.
Frakcijos seniūnė kėlė klausimą per Seniūnų sueigą, tačiau negavo pažado, kad jiems dar paskutinę minutę bus suteikta vieta Komitete.
„LVŽS, jų prašymu, yra duota vieta Kaimo reikalų komitete, tai iš kažkur reikia paimti, tai dabar yra nulis“, – aiškino socialdemokratas, Seimo vicepirmininkas Juozas Olekas.
Politologas I. Kalpokas neatmeta, kad tai paskatins I. Vėgėlę pasidairyti vietos kokioje nors kitoje frakcijoje.
„Kol kas ta situacija linksta prie to, kad reikės I. Vėgėlei ieškoti kažkokių alternatyvų gyvenime, nes likimas „valstiečių“ ir lenkų frakcijoje nieko produktyvaus jam neduos, ir tikrai jokių ambicijų nepatenkins. O jis neatrodo kaip žmogus, kuris ketverius metus tiesiog tyliai sėdėtų Seime ir nieko neveiktų. Manau, kad čia jam galėtų būti dar vienas niuksas, skatinantis žiūrėti, o ką čia galima produktyviau nuveikti galbūt ir kokiose nors kitose frakcijose?“, – kalbėjo I. Kalpokas.
Liberalai neturi pakankamai narių
Liberalų sąjūdžiui kilo problema dėl to, kad jiems tenka daugiau pozicijų, nei jie turi narių į jas deleguoti. Frakcijos seniūnė Viktorija Čmilytė Nielsen informavo, kad jie nedeleguos asmenų į Kultūros ir Audito komitetus.
„Dėl Kultūros komiteto būtų lengviau, galima pasižiūrėti, ką paimti, bet dėl Audito siūlytume dar kartą pagalvoti, ir pabandysime susiderinti“, – sakė J. Olekas.
Kaip pasiskirstė kvotos į vadovaujančias pozicijas?
„Delfi“ pateikia informaciją, kaip pasiskirstė kvotos į vadovaujančias pozicijas komitetuose:
Aplinkos komitete – pirmininkas Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP), pavaduotojas opozicinės frakcijos;
Audito komitete – pirmininkas „Nemuno aušros“, pavaduotojas – iš opozicijos;
Ateities komitete – pirmininkas LSDP, pavaduotojas – „Nemuno aušros“;
Biudžeto ir finansų komitete – pirmininkas LSDP, pavaduotojai – demokratų „Vardan Lietuvos“ ir opozicijos;
Ekonomikos komitete – „Nemuno aušros“ , pavaduotojas – LSDP;
Europos reikalų komitete – pirmininkas LSDP atstovė, pavaduotojai – septyni visų frakcijų atstovai;
Kaimo reikalų komitete – pirmininkas demokratų „ Vardan Lietuvos“, pavaduotojas – LSDP;
Kultūros komitete – pirmininkas LSDP, pavaduotojas – opozicijos;
Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete – pirmininkas demokratų sąjungos „Vardan Lietuva“, pavaduotojas opozicijos;
Socialinių reikalų ir darbo komitete – pirmininkas demokratų „Vardan Lietuvos“, pavaduotojas LSDP;
Sveikatos reikalų komitete – pirmininkas „Nemuno aušros“, pavaduotojas – LSDP;
Švietimo ir mokslo komitete – pirmininkas LSDP, pavaduotojas – opozicijos;
Teisės ir teisėtvarkos komitete – pirmininkas LSDP, pavaduotojas opozicijos;
Užsienio reikalų komitete – pirmininkas LSDP, pavaduotojas opozicijos;
Valstybės valdymo ir savivaldybių reikalų komitete – pirmininkas „Nemuno aušros“, pavaduotojas socialdemokratų;
Žmogaus teisių komitete – pirmininkas LSDP, pavaduotojas opozicijos.
Kaip išsidėlioja Seimo nariai komitetuose?
Ateities komitetą siūloma suformuoti iš 17 žmonių, kvota: socialdemokratams – 6, „Nemuno aušrai“ – 2, demokratams „Vardan Lietuvos“ – du, TS-LKD – 3, Liberalų sąjūdžiui – 2, LVŽS ir Mišriai Seimo narių grupei – po 1 narį .
Aplinkos apsaugos komitetą siūloma suformuoti iš 9 žmonių: LSDP – 3, „Nemuno aušros“, demokratų „Vardan Lietuvos“, Liberalų sąjūdžio, LVŽS – po 1, TS-LKD – 2 nariai.
Audito komitete: LSDP – 3, „Nemuno aušros“, TS-LKD, Mišios Seimo narių grupės, Liberalų sąjūdžio – po 1 narį. Iš viso – 7 nariai.
Biudžeto ir finansų komitete siūloma, kad būtų vienuolika narių: LSDP – 4, „Nemuno aušros“, TS-LKD – po 2, demokratų „Vardan Lietuvos“, Liberalų sąjūdžio, LVŽS – po 1 narį.
Ekonomikos komitete: LSDP – 4, „Nemuno aušros“, demokratų „Vardan Lietuvos“, TS-LKD – po 2, Liberalų sąjūdžio, LVŽS, Mišrios Seimo narių grupės – po 1 narį. Iš viso – 13 narių.
Kaimo reikalų komitete: LSDP – 3, „Nemuno aušros“, demokratų „Vardan Lietuvos“, TS-LKD, Liberalų sąjūdžio, LVŽKŠS – po 1 narį.
Kultūros komitete: LSDP – 3, TS-LKD – 2, „Nemuno aušros“, demokratų „Vardan Lietuvos“ – po 1 narį.
Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete: LSDP – 4, TS-LKD – 3, „Nemuno aušros“ – 2, demokratų „Vardan Lietuvos“, LVŽKŠS, Mišrios Seimo narių grupės – po 1 narį.
Socialinių reikalų ir darbo komitete: LSDP – 5, TS-LKD – 3, „Nemuno aušros“ – 2, demokratų „Vardan Lietuvos“, Liberalų sąjūdžio, LVŽKŠS – po 1 narį.
Sveikatos reikalų komitete: LSDP – 3, „Nemuno aušros“ – 2, demokratų „Vardan Lietuvos“, TS-LKD, LVŽKŠS – po 1 narį.
Švietimo ir mokslo komitete: LSDP – 5, „Nemuno aušros“, TS-LKD – po 2, demokratų „Vardan Lietuvos“, Liberalų sąjūdžio, LVŽKŠS- po 1 narį.
Teisės ir teisėtvarkos komitete: LSDP – 3, TS-LKD – 2, „Nemuno aušros“, Liberalų sąjūdžio- po 1 narį.
Užsienio reikalų komitete: LSDP – 4, TS-LKD – 3, „Nemuno aušros“, demokratų „Vardan Lietuvos“, Liberalų sąjūdžio, LVŽKŠS – po 1 narį.
Valstybės valdymo ir savivaldybės reikalų komitete: LSDP – 5, „Nemuno aušros“, TS-LKD – po 2, demokratų „Vardan Lietuvos“, Liberalų sąjūdžio, Mišrios Seimo narių grupės, LVŽKŠS – po 1 narį.
Žmogaus teisių komitete: LSDP – 3, demokratų „Vardan Lietuvos“, TS-LKD, Liberalų sąjūdžio, LVŽKŠS – po 1 narį.
Europos reikalų komitete: LSDP – 8, TS-LKD – 5, „Nemuno aušros“ – 3, demokratų „Vardan Lietuvos“, Liberalų sąjūdžio, LVŽŠS – po 2, Mišrios Seimo narių grupės – 1 narį.
Galutinė sudėtis bus tvirtinama antradienį. Dar galimi nežymūs pakeitimai.