Už S. Skvernelio kandidatūrą balsavo 107 parlamentarai, prieš balsavo 19, susilaikė 10 ir 1 biuletenis buvo sugadintas.
Dėkodamas susigraudino
Po išrinkimo į Seimo tribūną stojęs S. Skvernelis pirmiausiai dėkojo savo pirmtakei V. Čmilytei-Nielsen.
„Jos pirmininkavimo metu šiai pareigybei buvo iškelta ypatingai aukšta kartelė. Ir kiekvieno Seimo pirmininko dabar garbė tą kartelę aukščiau kelti“, – sakė jis ir V. Čmilytei-Nielsen įteikė puokštę gėlių. Jų S. Skvernelis įteikė ir pirmajam Seimo posėdžiui pirmininkaujančiai Birutei Vėsaitei. Po kurio laiko, kaip išrinktas Seimo pirmininkas, jis pats gavo puokštę iš B. Vėsaitės rankų.
S. Skvernelis žadėjo, kad visus suburs bendram darbui, dėkojo ir tiems, kurie balsavo prieš ir susilaikė. „Manau, kad aš turiu ketverius metus, kad tų žmonių skepsį pakeičiau. Noriu padėkoti savo bičiuliams, kolegoms frakcijoje, kolegoms daugumoje už tvirtą palaikymą“, – sakė jis, pabrėžęs, kad jo tikslas – kad Seimo salėje vyktų demokratinės, pagarba grįstos diskusijos.
Kalboje S. Skvernelis paminėjo savo šeimą – kalbant apie ją naujasis Seimo pirmininkas pasidavė emocijai, jo balsas suvirpėjo.
„Noriu padėkoti savo šeimai – mamai, žmonai, vaikams. Ir kaip Mindaugas (Lingė – aut.) sakė, net ir Bitei (toks S. Skvernelio šuns vardas – aut.), kurios uodegėlė dažniausiai parodo tą tikrą nesuvaidintą emociją, kai grįžti namo. Ir aišku, šalies gydytojams ir Dievui už tai, kad galiu čia stovėti, už tai, kad prieš penkerius metus aš įveikiau didžiausią savo iššūkį“, – kalbėjo Seimo pirmininkas.
„Kviečiu bendram darbui, susitelkimui ir vienybė mūsų žingsnius ir darbus telydi“, – kalbėjo jis.
Naujasis Seimo pirmininkas: išreikštas palaikymas įpareigoja
Seimo pirmininku išrinktas demokratų lyderis S. Skvernelis vertino, kad 107 – geras ir įpareigojantis skaičius. Tiek parlamentarų palaikė jo kandidatūrą.
„Sulaukta pakankamai gausios paramos iš opozicijos. Tai tiesiog įpareigoja ieškoti, ką kiekvienas Seimo pirmininkas deklaruodavo ir norėdavo, darnos, sutarimo ir kompromiso“, – žurnalistams komentavo S. Skvernelis.
Jis reiškė viltį, kad bus geras Seimo pirmininkas, teigė esąs nusiteikęs ieškoti sutarimo su visais Seimo nariais, siekti darbingos atmosferos, argumentais, o ne įžeidinėjimu ir žeminimu pagrįstų diskusijų.
„Kad žmonės matytų ir vertintų Seimą ne taip, kad jūs ten visi pykstatės. Tiesiog sakytų, kad jūs diskutuojate – kartais ir aštriai, bet tai yra politinė diskusija, kuri turi virti čia. Nes jeigu politinės diskusijos verda gatvėse, tai nėra labai geras dalykas“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Politikas taip pat teigė sieksiantis, kad įstatymai taip dažnai nebūtų keičiami – esą reikalingus pokyčius kartais gali įtvirtinti ne Seimas, o Vyriausybė nutarimais, poįstatyminiais aktais.
„Aš tikrai noriu tikėtis protingo [teisės aktų] ir kokybinio, ir kiekybinio santykio išlaikymo, ką ir kalboje kalbėjau.
Mes per mažai pasitikime vykdomąja valdžią ir jos institucijomis, kada tas pasitikėjimas yra, viskas, kas gali būti reguliuojama poįstatyminiais teisės aktais, Vyriausybės nutarimais, diskrecija atimama – viską sukeliam į įstatymą. O gyvenimas – dinamiškas: kažkas pasikeitė, bėgam į Seimą, registruojam, dėl to teisės aktų arba įstatymų pakeitimų yra toks skaičius, kuris sunkiai suvokiamas seno parlamentarizmo tradicijas puoselėjančiose valstybėse“, – komentavo S. Skvernelis.
Sako, kad vizitus į užsienį derins su kitomis institucijomis
Dar vienas jo įvardytas iššūkis – parlamentinė diplomatija.
„Bet pagrindai geri yra padėti, manau, kolegos šitoje srityje susitelksime ir tą Lietuvos žinomumą, Lietuvos vardą, Lietuvos interesą stengsimės atstovauti. Reikės padėti ir kitoms valstybėms – Rytų partnerystės šalims, kurios visada buvo mūsų prioritetas, jau nekalbu apie besąlygišką, pilną paramą Ukrainai, kovojančiai dėl savo laisvės“, – dėstė naujasis Seimo pirmininkas.
Paklaustas, gal kaip buvusi Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė–Nielsen vyks į Taivaną, S. Skvernelis teigė, kad bent jau pagrindinius vizitus į užsienio šalis ketina derinti su kitomis institucijomis, prezidentu.
„Aš dabar negaliu pasakyti. Aš bent jau manau, kad užsienio politika yra komandinis darbas. Čia mes visgi turime prezidento lyderystę – tai yra įtvirtinta Konstitucijoje, tai visi vizitai, tokie pagrindiniai vizitai, arba kurie galėtų įtakoti mūsų valstybės raidos kryptį, tikrai turėtų būti suderinami tarp institucijų“, – vertino Seimo pirmininkas.
Kol kas jis neatsakė ir to, kur vyks pirmojo savo vizito, bet pažymėjo, kad renkasi tarp Baltijos valstybių, Lenkijos ir Ukrainos.
Skvernelis ir vėl bus saugomas, to nepasiilgo
Buvusiam premjerui S. Skverneliui ir vėl teks susitaikyti su nuolatine apsauga. Su šypsena veide jis teigė, kad to pasiilgti – neįmanoma.
„Tiesiog yra tokia realybė. Aš galiu pasidžiaugti ir aukščiausią įvertinimą pasakyti mūsų Vadovybės apsaugos tarnybai. Turėjau galimybę palyginti ketverius metus su kitų valstybių analogiškomis tarnybomis, tai yra tikrai aukščiausio lygio profesionalai.
Dabar tos išimtys, kurios padarytos, jomis sėkmingai naudosiuosi“, – pažymėjo politikas.
Įsivaizdavimą dėl nuolatinės apsaugos, pasak S. Skvernelio, jau turi ir jo šeima.
„Čia – viena iš didžiausių mano šeimos aukų, kad vėl reikės į kitokį režimą grįžti, bet ne tokį, kai buvau ministras pirmininkas. Nežinau, kaip žmona šiandien pasakys, kai vėl pamatys panašius vaizdus, bet tai yra neišvengiama.
Matyt, tie vyrai, saugantys mūsų pirmuosius asmenis, turi geriausią įžvalgą negu kai kurie mūsų, galbūt, politologai. Nes neišmontavo kabelių, laidų, viso kito – viskas likę“, – paminėjo jis.
Už Skvernelio kandidatūrą pasirašė 82 Seimo nariai
Pirmam posėdžiui pirmininkaujanti vyriausia Seimo narė Birutė Vėsaitė po parlamentarų priesaikų paskelbė pertrauką tam, kad Seimo nariai galėtų pasirengti pateikti kandidatūras į Lietuvos Respublikos Seimo pirmininko pareigas.
Pagal Seimo Statutą kandidatus į Seimo pirmininko pareigas rašytiniu pareiškimu gali siūlyti ne mažiau kaip 15 Seimo narių.
Seimo pirmininkas renkamas pirmame Seimo posėdyje slaptu balsavimu visam Seimo įgaliojimų laikui.
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovė Rima Baškienė Seimo posėdyje oficialiai pasiūlė S. Skvernelio kandidatūrą į Seimo pirmininkus. Anot jos, šį pasiūlymą pasirašė 82 Seimo nariai iš įvairių partijų. S. Skvernelis kandidatuoti į Seimo vadovus sutiko.
Skvernelis: jaudinuosi
Kandidatas į Seimo vadovus S. Skvernelis iš parlamento tribūnos pirmiausia dėkojo jį parėmusiems politikams.
„Dėkoju visiems kolegoms, kurie parėmė mano kandidatūrą į šias pareigas. Ir Seimas apsispręs slapto balsavimo būdu“, – sakė S. Skvernelis.
Jis tikino, jog jaudinais.
„Daug kas iš kolegų pasakė, kad nėra, ko jaudintis – yra tvari, stabili, didelė dauguma. Tačiau kiekvienas suprantame, koks tai yra iššūkis. Jaudinuosi ir dėl to, kad norisi jausti kuo didesnį jūsų pasitikėjimą. Dar daugiau, tikiu ir sieksiu, kad jūsų išreikštas pasitikėjimas, jeigu jis bus šiandien, per ketverius metus ne tik nesumenktų, bet augtų ir tvirtėtų“, – kalbėjo kandidatas S. Skvernelis.
Politikas taip pat priminė, jog prieš aštuonerius metus šioje tribūnoje stovėjo kaip kandidatas į premjerus.
„Žvelgdamas atgal galiu pasakyti, kad tada dar nesugebėjau įsivaizduoti, kiek atsakomybės, prieš save patį pirmiausia, ir prieš kiekvieną žmogų mane užguls. Tie ketveri vadovavimo Vyriausybei metai mane daug ko išmokė ir pamokė. Bet stipriausia, ką iš to išsinešiau – supratimas, kad vertingiausios savybės politikoje yra sugebėjimas aklai neužsispirti, nepasiduoti emocijoms, ar paties temperamentui, gebėjimas pripažinti klaidas, iš jų mokytis. Ir kas ne mažiau svarbu – išlaikyti tikėjimą ir norą nenustoti tarnauti Tėvynės labui“, – pasakojo S. Skvernelis.
Jis tvirtino, jog Seimo pirmininko pareigos skiriasi nuo visų jo anksčiau turėtų pareigų.
„Anksčiau ar vadovavau, o šį kartą, jeigu bus tokia jūsų valia, turėsiu galimybę atstovauti“, – tvirtino S. Skvernelis.
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis mano, jog būsimas Seimo pirmininkas turi būti ne vadovas, bet kiekvieno parlamentaro atstovas, savo darbą grindžiantis bendryste.
„Matau Seimo pirmininką ne kaip Seimo vadovą, o atstovą, kuris girdi kiekvieną iš jūsų, darbe vadovaujasi bendryste, o ne asmeniškumais“, – kreipdamasis į naująjį Seimą iš plenarinių posėdžių salės tribūnos sakė S. Skvernelis.
Kalbos pabaigoje kandidatas į Seimo pirmininko pareigas S. Skvernelis linkėjo „kurti ir sukurti ne tik gerovės valstybę, bet ir gerumo valstybę“.
Palucko klausimas apie humorą
LSDP kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas klausimą kandidatui uždavė apie jo humoro jausmą. Jis klausė, ar kandidato S. Skvernelio humoro jausmas bus keičiamas ir kokią reikšmę politikoje.
S. Skvernelis teigė, jog yra galimybių atsakyti į klausimą humoru, kuris nieko neįžeidžia.
„Svarbiausia, kad jį žmonės suprastų. Nes man tekę susidurti su tokiais žmonėmis, kurie nesupranta. O manęs žmonės yra net perklausę, ar tu čia juokavai. Taip, juokaujant irgi reikia daryti tai subtiliai, nes yra tų, kurie tai priima už gryną pinigą. Bet be humoro ir saviironijos gyvenimas būtų pilkas.
Aš tikrai nepasikeisiu, bet stengsiuosi, kad mano humoras būtų suprantamas ir neįžeidžiantis“, – žadėjo S. Skvernelis.
Kiek chamo dar liko?
Opozicinės Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) atstovė Agnė Bilotaitė kandidatui į Seimo pirmininkus turėjo mažiau linksmą klausimą. Ji teigė, jog Seimo pirmininkas, kaip visi žino, turi būti asmuo, kuriam būdingi tokie dalykai kaip pagarba kitiems, aukšta politinė kultūra, neutralumas.
„Tikrai teko stebėti jūsų pasisakymus ir juose pasireikšdavo tokio politinio chamizmo atvejų. Norėčiau paklausti, ar jūs pats galvojate, kad kažkaip pasikeitėte? Ir dabar jau būdamas Seimo pirmininku, ar vadovausitės kitokiais principais, labiau gerbsite kitus? Ar pas mus to chamizmo nebebus?“ – klausimą kėlė opozicijos atstovė.
S. Skvernelis su šypsena A. Bilotaitei sakė nemanantis, kad yra chamas, nors sakė, jog gali dar kartą atsiprašyti, jeigu reikia.
„O retorika, kuri buvo naudojama, noriu palinkėti dabar dešinei pusei, nes kai esi opozicijoje, dažniausiai ta retorika būna tokia aštri. Tą patį prisimenu ir 2016–2020 metus, kai nebuvote jūs tokia švelni ir pūkuota opozicija“, – į Seimo salės dešinėje sėdinčius atstovus kreipėsi S. Skvernelis.
Jis sakė tikintis, kad santykis, jo manymu, buvo pagarbus.
Kandidatas į Seimo pirmininkus S. Skvernelis atsakydamas į parlamentarų klausimus taip pat teigė, jog klausimas dėl naujos koalicijos ribas vis dar nėra uždarytas ir taškas dar nėra padėtas.
Lingė: kartelė užkelta aukštai
Pasibaigus klausimams ir atsakymams, prasidėjo diskusija. Ją pradėjo opozicinės TS–LKD atstovas Mindaugas Lingė. Jis teigė, jog praėjusios kadencijos Seimo vadovė liberalė Viktorija Čmilytė–Nielsen, kurį šią kadenciją dirbs opozicijoje, aukštai užkėlė kartelę.
„Politinis ciklas apsisuko, puikiai prisimename, kaip prieš ketverius metus, kai kandidate į Seimo pirmininkes kandidatavo Viktorija Čmilytė–Nielsen, jai buvo daug pagyrų ir gražių žodžių. Kas prieš ketverius metus skambėjo kaip avansas su pasitikėjimo kreditu, tą šiandien apibendrintai galime pasakyti, kad buvo pelnyta, verta ir teisinga. Kartelė iškelta aukštai“, – tvirtino M. Lingė.
Jis sakė nežinantis, ar S. Skverneliui pavyks geriau, bet sakė, kad lengva tikrai nebus.
„Nuo Seimo pirmininko laikysenos tikrai priklausys, kaip atsiminsime šį Seimą. Ar į jį grįš oponentų persekiojimas, nuolatiniai laikinųjų komisijų tyrimai, smaugiantys opoziciją, ar žiniasklaidos laisvė vėl netaps atakų taikiniu, jeigu negražiai rodys ar trukdyti pradės posėdžių įrašai?
Ar diskusijų lygis netaps nuolatiniais užpypsinimais per žinių laidas? Ar 86 narių dauguma savo aritmetinę gausą pateisins telkdama daugiau proto, ar idėjų sudėtingų problemų sprendimui, ar tiesiog naudos jėgos buldozerį?“ – abejones vardijo konservatorius M. Lingė.
Jis teigė, jog TS-LKD atstovai Seimo pirmininko rinkimuose ketina balsuoti laisvai.
Gentvilas: valdžios troškulys ir geidulys suvienijo
Opozicinės Liberalų sąjūdžio atstovas Eugenijus Gentvilas pasisakydamas Seimo tribūnoje, priminė senas šios koalicijos atstovų frazes.
„Priminsiu, ko gero, 2018 metais, išrėktą S. Skvernelio frazę apie R. Žemaitaitį – „užčiaupkite burną šitam žmogui“. Taip sakė premjeras S. Skvernelis. Arba priminsiu R. Žemaitaičio grasinimus Šilutės rajono žmonėms 2023 metais, prieš savivaldos rinkimus – „aš jus visus užmušiu, jeigu balsuosite už Skvernelį“.
Tačiau nepaisant šių frazių, jau turime koaliciją tarp socialdemokratų, demokratų ir antisemito R. Žemaitaičio vadovaujamos „Nemuno aušros“. Valdžios troškulys ir geidulys suvienijo europietiškas kairės partijas su antieuropietišku, matyt, vienadieniu projektu, kurį sukonstravo priesaiką sulaužęs ir Konstituciją sulaužęs R. Žemaitaitis“, – naująją valdančiąją koaliciją komentavo liberalas E. Gentvilas.
Jis teigė, jog pats asmeniškai nebalsuos už S. Skvernelio kandidatūrą. Bet sakė, jog S. Skvernelis Seimo pirmininku taps.
Dar rinks vicepirmininkus
Išsirinkus naują Seimo vadovą naujos kadencijos parlamentas dar rinks ir jo vicepirmininkus, numatoma sudaryti Seimo valdybą ir seniūnų sueigą.
Į Seimo pirmininko postą kandidatuojantis Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis S. Skvernelis ketvirtadienį žurnalistams teigė, kad naujoje parlamento vadovybėje dirbs šeši pavaduotojai.
Pasak politiko, trys Seimo vicepirmininkai būtų socialdemokratai, vienas – „Nemuno aušros“ atstovas. Taip pat S. Skvernelio pavaduotojais taptų ir du opozicijos nariai.
Socialdemokratai į Seimo vicepirmininkus planuoja teikti Juozo Oleko, Rasos Budbergytės ir Orintos Leiputės kandidatūras.
Iš karto po to konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė teigė, kad Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) frakcija į Seimo vicepirmininkus nutarė teikti jos kandidatūrą.
Antradienį „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis žurnalistams sakė, kad į šias pareigas partija siūlys Agnę Širinskienę.