Pirmadienį Seime koalicinę sutartį pasirašė trijų partijų lyderiai: Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) vadovė Vilija Blinkevičiūtė, partijos „Nemuno aušra“ vadovas Remigijus Žemaitaitis ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ vadovas Saulius Skvernelis. Tik veidai džiaugsmu nespindėjo, atrodė, kad pasirašoma ne koalicinė sutartis, o dokumentas dėl priverstinės santuokos.
Net ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ vadovas, numatytasis Seimo pirmininkas S. Skvernelis parašą ant sutarties deda liūdnu veidu, nors labai stengėsi, kad valdančiojoje koalicijoje nebūtų buvusio bendražygio Ramūno Karbauskio vedamos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS).
O teisintis, ką Lietuvos valdžioje veikia dėl antisemitizmo kaltinamas R. Žemaitaitis teks numatytam premjerui, socialdemokratui Gintautui Paluckui, tai jis jau pradėjo daryti.
„Šiandien ryte bendravome ir su Vokietijos socialdemokratų pirmininku, šią situaciją mes aptarėme. Be jokios abejonės, jie taip pat stebi, turint galvoje, kad mes esame strateginiai partneriai, turime labai rimtų dvišalių įsipareigojimų“, – pirmadienį Seime kalbėjo G. Paluckas.
Jis teigė, jog vokiečiams paaiškino faktinę situaciją.
„O ji yra tokia, kad socialdemokratų vadovaujamoje Vyriausybėje, koalicijoje jokio antisemitizmo nėra ir nebus“, – tvirtino G. Paluckas.
Užsienio reakcijos dėl naujos valdančiosios koalicijos sudėties nerimą kelią visiems.
„Tikiuosi, kad tam, kam ėmėsi lyderystės G. Paluckas kalbėtis ir bendrauti su tiek ambasadomis, tiek su partijų lyderiais, kad tai ir liks tik atskirų pavienių politikų išraiška“, – kalbėjo Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ vadovas S. Skvernelis.
Bene visi klausimai pirmadienį buvo ne apie sutartį, programą, ar tikslus. Bene viskas – apie R. Žemaitaitį.
„Labai tikiu, labai tikiu, kad tikrai jis visada galvos, ką sako. Tai būtų toks mano iš ilgametės politinės ir gyvenimo patirties patarimas“, – kalbėjo LSDP vadovė.
Dėl R. Žemaitaičio koalicinė sutartis pasirašymo išvakarėse buvo dar pakoreguota. Buvo pridėtas punktas, kad ši valdžia kovos prieš antisemitizmą.
Itin griežtai naują koaliciją pirmadienį įvertino ir šalies vadovas G. Nausėda. Iš karto po sutarties pasirašymo žiniasklaidoje pasirodė šaltinių duomenimis pagrįsta informacija, kad prezidentas iki paskutinės minutės bandė nuo partijos „Nemuno aušra“ koalicijoje atkalbėti.
Kad koalicija bus sudaroma su partija „Nemuno aušra“ paaiškėjo praėjusią savaitę. Tada šalies vadovas taip griežtai nereagavo, sakė, kad ministru netvirtins tik paties R. Žemaitaičio. Dabar tonas sugriežtėjo stipriai – teigia, kad netvirtins nei vieno partinio „Nemuno aušros“ kandidato į ministrus. Prezidentas G. Nausėda sakė, kad užsienio reakcijos – labai neigiamos.
„Netvirtinsiu, tegul net nebando nešti „Nemuno aušros“ kandidatus (į ministrus, aut. p.) iš pačios partijos. Jie gali mėginti teikti technokratinius kandidatus. Nežinau, kas iš save gerbiančių žmonių norėtų tapatintis su šitos partijos lyderiu. Jeigu tokių atsiras, kalbėsime“, – tikino G. Nausėda.
Žemaitaitis situacijos negerina
Nors R. Žemaitaičio situacija ir taip yra sunki, savaitgalį jis ją dar pasunkino. Atsakydamas į organizuojamą protestą ketvirtadienį prie Seimo prieš „Nemuno aušros“ buvimą koalicijoje, feisbuke jis vėl paleido neadekvačiai atrodantį minčių srautą. Jame jis kvietė rinktis prie profesoriaus Vytauto Landsbergio namų, vėl įraše minėjo žydus, bet vėliau juos redagavo į žemaičius.
„Aš matau, kad žmogus nesitaiso, jis toliau gilina problemą. Galbūt daro tai sąmoningai, bet tai yra nepaprastai kvaila“, – pirmadienį pabrėžė prezidentas G. Nausėda.
Vėlų vakarą savaitgalį atsiradęs naujas R. Žemaitaičio įrašas didelį sąmyšį sukėlė ir naujos valdžios viduje. LSDP lyderė V. Blinkevičiūtė prašė kitų aušriečių pagalbos.
„Atjunkit nuo feisbuko“, – ragino politikė.
Net ir R. Žemaitaičio dešinioji ranka Agnė Širinskienė neišlaikė ir viešai pareiškė, kad R. Žemaitaitis nuo feisbuko turi atsiriboti. Be to atkreipė dėmesį, kad rašinėja naktį.
„Feisbuką svarbiausia iš galvos ištrinti ir iš širdies. Jeigu tai bus nuoširdu, tai bus viskas gerai. <...> Mes kalbėjomės daug apie tai, labai rimtai“, – patarimų pirmadienį negailėjo ir S. Skvernelis.
Dabar R. Žemaitaitis sako, kad prie profesoriaus V. Landsbergio namų jau nekviečia. Ir tvirtina, kad feisbuke rašinėjo neapsvaigęs.
Išsitrinti feisbuką jis atsisako, bet žada ramintis.
„Stebėkite procesą mano veidaknygėje ir matysite pasikeitimus, kurie atspindės valdančiosios daugumos (darbus, red. p.), kur bus realūs sprendimai“, – žadėjo R. Žemaitaitis.
Emocingi pasisakymai ir kritika
Savo ruožtu vadinamasis feisbuko burbulas naują valdžią daužė visą savaitgalį, tik smurtas buvo žodinis: „rusofašistinė lerva“, „padugnių koalicija“, „banditai“, „Kremliaus naudingi idiotai“, „Palucko vafliai“. Tai tik dalelė epitetų.
Kone paties R. Žemaitaičio stiliumi ant posūkio nešė ir kai kuriuos politinius oponentus. Europarlamentaras Dainius Žalimas prakalbo apie teisę į sukilimą. LNK žinios primena, kad tokią mintį apie demokratiškai išrinktą valdžią kelia žmogus anksčiau vadovavęs Konstituciniam Teismui.
Pirmadienio rytą rėžė ir kadenciją baigusi šalies vadovė Dalia Grybauskaitė. Ji ragino socialdemokratus atsikvošėti ir tvirtino, kad šios koalicijos negali vertinti kitaip tik „kaip kremlinio dvoko koalicija su fašistuojančių rudmarškinių prieskoniu“.
Kad būsimoji koalicija bus su partija „Nemuno aušra“ paaiškėjo dar ketvirtadienį, bet pykčio protrūkis viešojoje erdvėje kilo tik šeštadienį, kai pasirodė pirmų trijų užsienio politikų vieši pasipiktinimai.
„Kai girdi Žygimantą Pavilionį, kuris sako, koks yra geras draugas su Senato Užsienio reikalų komiteto pirmininkui, tada, matyt, supranti, kaip tas pirmininkas galėjo sureaguoti“, – žiniasklaidai sakė A. Širinskienė.
Bet ryšius Ž. Pavilionis palaiko ne tik su amerikiečiu, bet su visais trimis užsienio politikais, sureagavusiais į šias naujienas.
Laikinoji Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) pirmininkė Radvilė Morkūnaitė–Mikulėnienė pirmadienio rytą nepaneigė, kad konservatoriai ir paragino užsieniečius naują valdžią viešai pasmerkti.
„Aš tai nesiskundžiu ir nemanau, kad viešojoje erdvėje esantys pareiškimai, pasisakymai galėtume traktuoti kaip skundus. Nemanau, bet už nieką negali būti tikras“, – sakė politikė.
A. Širinskienė tvirtino, kad tai yra natūralus politinis procesas.
„Ir, matyt, reikia sveikinti konservatorius, kad jiems pavyko pasiorganizuoti“, – sakė A. Širinskienė.
Visą LNK žinių reportažą žiūrėkite čia: