„Jeigu aš turėčiau kokių nors technologinių gebėjimų ir tokią galią, aš uždėčiau filtrus, kad politikai, be katinukų, apskritai negalėtų nieko dėti, nes tai niekur neveda“, – antradienį „Žinių radijui“ sakė F. Jansonas.
Pirmadienį prezidentui Gitanui Nausėdai pareiškus, jog Remigijaus Žemaitaičio „Nemuno aušros“ įtraukimas į valdančiąją koaliciją buvo klaida, vėlų vakarą partijos Klaipėdos skyriaus „Facebook“ paskyroje buvo publikuotas įrašas, kuriame kritikuota tokia šalies vadovo pozicija.
Jeigu aš turėčiau kokių nors technologinių gebėjimų ir tokią galią, aš uždėčiau filtrus, kad politikai, be katinukų, apskritai negalėtų nieko dėti, nes tai niekur neveda.
„Kas būtų pagalvojęs, kad prezidentas, savo inauguracijos kalboje pabrėžęs poreikį vienyti tautą, taip įnirtingai sieks skaldyti“, – rašė partijos atstovai.
„Prezidento pareiškimai apie „Nemuno aušrą“ skamba kaip kaprizingo monarcho sprendimai“, – tvirtino jie, referuodami į G. Nausėdos poziciją, jog šis netvirtins ministrų, kurie priklausys šiai politinei jėgai.
„Kur paslėpta konstitucinė dvasia? Prezidento arogantiškas elgesys kelia klausimą: kodėl „Nemuno aušra“ tapo jo asmeniniu trigeriu? Gal todėl, kad ši partija drąsiai kelia klausimus apie politinį skaidrumą ir nevengia kritikuoti politinio elito „klubiškumo“. Ar Nausėda bijo, kad ši partija atvers duris į viešumą, kuri jam nepatogi? O gal problema yra jų „nepatogios“ idėjos, kurios nesiderina su patogiu „stabilumo“ fasadu?“, – kėlė klausimus „Nemuno aušros“ Klaipėdos skyrius.
Tiesa, netrukus šis įrašas iš „Facebook“ buvo ištrintas.
Širinskienė atsiprašė Prezidentūros už Klaipėdos skyriaus įrašą „Facebook“: pozicija nebuvo derinta su partija
„Nemuno aušros“ atstovė Agnė Širinskienė tikina asmeniškai atsiprašiusi Prezidentūros už šalies vadovą Gitaną Nausėdą kritikavusį Klaipėdos skyriaus „Facebook“ įrašą. Pasak jos, tokia pozicija nebuvo derinta su partija.
„Su Klaipėdos skyriaus paskyra arba tiesiog su žmogumi, kuris administruoja tą paskyrą buvo atskira kalba, mes išreiškėme savo pasipiktinimą dėl to ir partijos pirmininkas, kiek aš žinau, taip pat“, – antradienį žurnalistams Seime teigė A. Širinskienė.
„Veiksmai, kuriuos padarė Klaipėdos skyriaus paskyra, nėra nė su niekuo partijoje derinti, aptarti, jie jokiu būdu neišreiškia mūsų partijos pozicijos ir požiūrio į prezidentą. Tiesiog buvo vieno žmogaus, vėlgi, naktinis parašinėjimas feisbuke, kuris tikrai nebus toleruojamas, nes ne taip yra kalbamasi. Iš tikrųjų ne tokia partijos komunikacija turi būti, tai manau, kad tas žmogus suprato ir ryte dar šiandien ir prezidento patarėjų pati asmeniškai atsiprašiau už tokią kvailą situaciją“, – akcentavo ji.
Pirmadienį prezidentui Gitanui Nausėdai pareiškus, jog Remigijaus Žemaitaičio „Nemuno aušros“ įtraukimas į valdančiąją koaliciją buvo klaida, vėlų vakarą partijos Klaipėdos skyriaus „Facebook“ paskyroje buvo publikuotas įrašas, kuriame kritikuota tokia šalies vadovo pozicija. Tiesa, netrukus šis įrašas buvo ištrintas.
Politikė tikina, kad Klaipėdos skyriaus įrašą ji pati pamatė naktį ir susisiekė su bendrapartiečiais prašydama jį ištrinti.
„Tas postas, mano skaičiavimu, iškabėjo 12–14 minučių nakties metu. Atsidariusi feisbuką pati jį pamačiau ir iš karto puoliau skambinti prašydama išimti. Netgi tie Seimo nariai, kurie Klaipėdoje yra išrinkti, apie tokį postą nežinojo ir buvo gerokai nustebę“, – dėstė A. Širinskienė.
„Panašu, kad jis (feisbukas – ELTA) tikrai tampa prakeiksmu“, – juokavo ji.
Jansonas norėtų, kad „Nemuno aušros“ paskirti ministrai dirbtų Lietuvai: reikia valdyti žalą
Nors su „Nemuno aušra“ sudarytą valdančiąją koaliciją Prezidentūra vadina klaida, šalies vadovo vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas užsimena, kad situaciją dar galima taisyti. Anot jo, Lietuvos politinė istorija rodo, jog rasti tinkamai pareigas einančių nepartinių ministrų yra įmanoma.
„Lietuvos politinė istorija turi visokių pavyzdžių. Partijos, kurios galbūt iš dabartinių ar net to laikmečio pozicijų buvo vertinamos anaiptol ne vienareikšmiškai, jos sugebėdavo pasiūlyti labai neblogus technokratus ministrus“, – antradienį „Žinių radijui“ sakė F. Jansonas.
„Tas pats Saulius Skvernelis 2014 metais buvo paskirtas ministru iš pono Pakso partijos kvotos, Rokas Masiulis – energetikos ministru tais pačiais 2014-aisiais paskirtas iš Darbo partijos. Ar šiuos du ministrus būtų galima kažkaip tai sieti su partijomis, kurios juos delegavo? Ne. Ar jie padarė savo darbus? Ar, sakykime, tolesnė jų karjera kažkokių abejonių kėlė? Ne, nekėlė“, – priminė jis.
Pasak šalies vadovo vyriausiojo patarėjo, svarbiausia, kad paskirti ministrai dirbtų Lietuvai.
„Norėtume, kad tie ministrai, kurie bus paskirti, kokioje kvotoje jie bebūtų, pirmiausia jie būtų Lietuvos ministrai – dirbantys Lietuvai, o ne partijai. O antra, ministrai, kurie bent jau dirba Vyriausybei, o ne atskirai partijai“, – aiškino F. Jansonas.
„Prezidentas labai aiškiai suformulavo, kad partijos narių kandidatų („Nemuno aušra“ – ELTA) jam net nesiūlytų, nes tai bus priežastis jų nepatvirtinti. (...) Nepaskyrimas partinių ministrų į Vyriausybę yra tam tikras žalos valdymas. Žalos, kuri šiuo metu yra akivaizdžiai daroma Lietuvos įvaizdžiui“, – tikino F. Jansonas.
Jansonas apie galimas URM ir KAM ministrų kandidatūras: pavardžių esame aptarę ne vieną
Šalies vadovo vyriausias patarėjas Frederikas Jansonas teigia, kad Prezidentūra yra aptarusi jau ne vieną galimą kandidatą į užsienio reikalų ir krašto apsaugos ministrų postus. Anot jo, šias pareigas galėtų užimti tiek asmenys iš prezidento komandos, tiek ir iš diplomatinio korpuso.
„Tai gali būti žmonės iš diplomatinio korpuso, tai gali būti žmonės iš prezidento komandos. Be abejo, pirmiausia bus žiūrima į profesionalumą ir patirtį“, – „Žinių radijui“ teigė F. Jansonas.
„Pavardžių, be abejo, esame aptarę, ir ne vieną – pasirinkimo klausimas. Prezidentas atėjus laikui pasirinks ir praneš“, – akcentavo jis.
F. Jansonas tikina, kad prezidentas labai aktyviai dalyvaus skiriant Užsienio reikalų ministerijos (URM) ir Krašto apsaugos ministerijos (KAM) vadovus. Pasak jo, tai yra labai svarbu ir norint užsienio partneriams pademonstruoti, kad nepaisant sprendimo „Nemuno aušrą“ priimti į valdančiąją koaliciją, Lietuva nekeičia savo krypties.
„Tai, kad prezidentas dalyvaus ir galbūt siūlys kandidatus į šias pozicijas – tai be abejo. Nes jo patikimumas ir požiūris į jį yra kitoks negu šiuo metu į koaliciją“, – pabrėžė šalies vadovo patarėjas.
„Nes nėra vien tik užsienio reikalų ministro, krašto apsaugos ministro darbas, (...) parodant, kad Lietuva nepakeitė savo kurso, ji yra demokratinė, teisinė valstybė su vakarietiškomis vertybėmis ir mes netampame Vengrija ar kažkuo“, – sakė jis.
Prezidentas Gitanas Nausėda yra teigęs, kad jo vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė būtų geriausia kandidatė į užsienio reikalų ministrus.
Visgi pati prezidento patarėja neatsako, ar matytų save šioje pozicijoje. A. Skaisgirytė akcentuoja, kad šalies vadovas, sprendžiant, ką skirti Užsienio reikalų ministerijos (URM) vadovu, palaikys tamprų ryšį su rinkimus laimėjusia Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP). Tarp galimų kandidatų į vadovauti URM viešoje erdvėje įvardinamas ir kadenciją baigiantis Lietuvos ambasadorius prie NATO, diplomatas Deividas Matulionis.
Tuo metu viešoje erdvėje kalbama, kad į KAM ministrus bus siūloma Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narė Dovilė Šakalienė.