Seimo rinkimus laimėjusius socialdemokratus atsikvošėti ragino ir kadenciją baigusi šalies vadovė Dalia Grybauskaitė.

Pirmadienį 11 valandą A. M. Brazausko salėje trijų partijų lyderiai sudėjo parašus ant koalicinės sutarties.

Blinkevičiūtė: už šias tris partijas balsavo virš pusės milijono žmonių

LSDP lyderė Vilija Blinkevičiūtė teigė, jog būsimoje dauguma bus stipri aritmetiškai.

„Toks sutarimas buvo rastas po ilgų derybų. Iš tikrųjų mes dabar turėsime stiprią, aritmetiškai tikrai stiprią valdančiąją daugumą – 86 nariai. Žinoma, šios trys partijos turi didžiulį Lietuvos žmonių pasitikėjimą, balsavo virš pusės milijono žmonių už šias tris partijas.

Todėl mūsų tikslas yra dirbti taip, ką mes įrašėme ir koalicinėje sutartyje, kad būtų atliepti visi žmonių lūkesčiai įvairiose gyvenimo srityse. Ir dabar svarbu, kad mūsų darbai parodytų, jog mūsų valdančioji koalicija yra stipri, mūsų būsima Vyriausybė yra tikrai darbinga, gebanti priimti sprendimus. Nes to laukia mūsų Lietuvos žmonės“, – pirmadienį Seime kalbėjo LSDP lyderė V. Blinkevičiūtė.

Skvernelis: darbai parodys ir paneigs įvairiausius mitus

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis teigė, jog dabar reikia „baigti tas istorijas, kas būtų, jeigu būtų“.

„Geriausiai parodys konkretūs darbai. Jeigu jie atlieps tuos lūkesčius, kurių žmonės norėjo ir tikėjosi, savo sprendimus išsakė rinkimuose. Darbai parodys ir paneigs įvairiausius mitus, dvejones, abejones, kurios yra dėl šios koalicijos veiksmingumo ir gebėjimo įgyvendinti būsimą Vyriausybės koalicinę programą.

Tikiuosi, kad bus suformuota stipri Vyriausybė, turėdama stiprią daugumą Seime, galės užtikrinti sėkmingą programos įgyvendinimą“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Žemaitaitis: tai yra retas atvejis

Partijos „Nemuno aušra“ lyderis Remigijus Žemaitaitis pirmadienį Seime ir džiaugėsi būtent tokia koalicinės sudėtimi.

„Suformuota labai stipri konstitucinė dauguma, tai yra retas atvejis, kada mes Seime turime tokią galimybę.

Vyriausybės kabinetas, tikiuosi, bus irgi toks stiprus, kuris galės įveikti visas negandas. Manau, kad ateinantys ketveri metai bus didelis iššūkis šiai Vyriausybei. O kartu ir Lietuvos gyventojams, parodant, kad ji geba dirbti, sprendimai, kurie yra svarbūs ir reikalingi visuomenei, jie bus priimti“, – žadėjo R. Žemaitaitis.

Paluckas bandė įtikinti Lietuvos užsienio partnerius

Socialdemokratų kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas teigė, kad R. Žemaitaičio ir „Nemuno aušros“ buvimo valdančiojoje koalicijoje bendravo su Lietuvos užsienio partneriais.

„Šiandien ryte bendravom ir su Vokietijos socialdemokratų pirmininku. Šią situaciją aptarėme, be jokios abejonės, jie taip pat stebi. Turint galvoje, kad mes esame strateginiai partneriai, turime labai rimtų dvišalių įsipareigojimų. Aš situaciją paaiškinau faktinę – tokią, kokia yra, tam, kad nesusidarytų klaidingo įspūdžio ar įvaizdžio iš netikslių citavimų socialiniuose tinkluose ar žiniasklaidoje.

Faktinė situacija yra tokia, kad socialdemokratų vadovaujamoje Vyriausybėje, koalicijoje jokio antisemitizmo nėra ir nebus“, – pabrėžė G. Paluckas.

Jis vardijo, kad dėl „Nemuno aušros“ valdžioje kalbėjosi su dideliu būriu diplomatinių atstovybių vadovų Lietuvoje: su JAV, Vokietijos, Izraelio, Kanados, Armėnijos, Latvijos, Estijos atstovybių vadovais.

„Mums pavyko gyvai susitikti“, – pažymėjo G. Paluckas.

Paklaustas, ar socialdemokratai ramūs, kad nebus išmesti iš europinės šeimos dėl sąjungos su „Nemuno aušra“, galimas būsimasis premjerė teigė, kad į visus kylančius klausimus atsakys.

„Diskusijos, vieni kitų vertinimas ir tam tikra nuolatinė savikontrolė Europos socialistų ir demokratų partijoje vyksta visada, todėl ir šį kartą tie klausimai, matyt, bus aptarinėjami, tačiau ir partijos lyderė, ir aš esame pasiruošę į tuos klausimus labai tvarkingai ir atvirai atsakyti“, – tikino politikas.

Sako, kad svarbiausia – būsimi darbai

Socialdemokratų, demokratų ir „Nemuno aušros“ valdančioji koalicija – ne tokia, kokią socialdemokratai žadėjo prieš pirmąjį ir antrąjį Seimo rinkimų turus. Kaip tai socialdemokratai paaiškins prezidentūrai?

„Šiandien yra faktas, sudaryta koalicija, todėl komentuoti įvairius kitus dalykus nebėra jokio reikalo“, – tikino G. Paluckas.

„Rinkėjų valia įpareigoja atsižvelgti į demokratinius, aiškius procesus. Savo ruožtu padaryti tam tikras išvadas: palyginti programas ir suformuoti tokią koaliciją, kuri geriausiai dirbtų Lietuvai ir jos žmonėms“, – teigė jis.

Atsakydamas į kritiką, kuri liejasi socialiniuose tinkluose ir tai, kad ketvirtadienį sostinėje rengiamas protestas dėl „Nemuno aušros“ valdančiojoje koalicijoje, G. Paluckas tikino, kad visa tai vertina kaip demokratinį procesą.

„Niekada nežinai, kokį darbą gausi, su kokiu bagažu. Vieniems tenka tvarkytis su pandemijomis, kitiems – su ekonominiu nuosmukiu. Šiuo atveju svarbiausia, jog tie atliekami darbai, kuriuos atliks koalicija, Vyriausybė, duotų pokytį, kurio tikisi Lietuvos žmonės“, – komentavo G. Paluckas.

Leistis į kalbas apie ministrus, kurie dirbs Vyriausybėje, galimas būsimasis premjeras nenorėjo, bet patvirtino, kad R. Žemaitaičio Vyriausybės sudėtyje nematysime. Ar R. Žemaitaitis galėtų dirbti Seimo vadovybėje, G. Paluckas konkrečiai neatsakė.

„Dar kartą sakau: visi sprendimai, kurie bus priiminėjami, bus vieši ir skaidrūs“, – sakė jis.

O ar Vyriausybėje matysime su „Nemuno aušra“ į Seimą išrinktus politikus?

„Atsakysime į visus tuos klausimus, kai aptarsime su prezidentu. Vyriausybės formavimas yra atsakingas procesas ir bus vertinama viskas – ir kompetencijos, ir kiti dalykai“, – nurodė G. Paluckas.

Žada kovą su antisemitizmu

LSDP lyderė V. Blinkevičiūtė, dėl koalicijos sutarties skambant kritikai ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, pabrėžė, jog koalicinėje sutartyje yra įrašytas įsipareigojimas kovoti su antisemitizmu, ksenofobija.

„Tikrai tą darbą mes visi kartu dirbsime. Tiek čia, Seime, tiek ir Vyriausybėje“, – sakė LSDP lyderė V. Blinkevičiūtė.

Partijos „Nemuno aušra“ lyderis R. Žemaitaitis, kurio įrašu feisbuke šį savaitgalį susidomėjo ir Generalinė prokuratūra.

„Jeigu kalbate apie antisemitizmą, tai aš kaip politikas, dėl Konstitucinio Teismo sprendimo jau sumokėjau. Kaip politikas buvau priverstas pasitraukti iš Seimo, rizikavau, ar būsiu perrinktas, ar būsiu neišrinktas. Tai žmonės pasitikėjo „Nemuno aušra“, už ją balsavo beveik 200 tūkst. gyventojų. Mes palaikome tikrai tą poziciją, kad kova su antisemitizmu turi būti, negalima toleruoti šių dalykų.

Tai leiskite dirbti šiai Vyriausybei ir savo darbais įrodyti, ko verta“, – kalbėjo R. Žemaitaitis.

Perklaustas, ar po paskutinio įrašo feisbuke jis ruošiasi atsiprašyti ar nuo išsakytų žodžių atsiriboti, teigė, jog „tie, kurie įsižeidžia, ar ne taip įvertina mano pasisakymus, galiu tik atsiprašyti už juos“.

„Manau, kad tik darbais mes galėsime sekančius savo sprendimus įrodyti“, – tvirtino politinės partijos „Nemuno aušra“ vadovas.

LSDP vadovė V. Blinkevičiūtė dar pridūrė, jog su šalies prezidentu Gitanu Nausėda kalbėjosi telefonu. Jis išreiškė nuogąstavimą – kaip bendroje koalicijoje seksis dirbti su „Nemuno aušra“.

„Tačiau manau, kad pirmiausia darbai turi parodyti, kad darbas yra įmanomas, reikalingas. Turime didžiulę daugumą, priimti daug sprendimų. Aš esu dabar jau įsitikinusi, kad Remigijus jau nėra opozicijos atstovas, nėra rinkimų laikotarpis.

Yra atsakingas lygiai taip pat kaip ir visa valdančioji dauguma už Lietuvos žmones, tarptautinį šalies prestižą. Labai tikiu, kad jis visada galvos, ką sako. Toks būtų patarimas tau iš ilgametės mano politinės ir gyvenimo patirties“, – vylėsi V. Blinkevičiūtė.

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderio S. Skvernelio teigimu, šalies vadovui didžiausią nerimą irgi kelia užsienio šalių, atskirų jų politikų reakcijos į koalicijos sudėtį.

„Tikiuosi, kad G. Paluckas ėmėsi lyderystės kalbėtis tiek su ambasadomis, tiek su partijų lyderiais, kad tai ir liks tik atskirų pavienių politikų nuomonių išraiška. Ar tuos nuomonės ir nuogąstavimai yra realūs, manau, kad darbai parodys, jog ta retorika, kurią taikė ponas Žemaitaitis, tikiuosi, pasibaigė. Išvados padarytos“, – vylėsi ir S. Skvernelis.

Partijos „Nemuno aušra“ lyderis R. Žemaitaitis tikino, kad feisbuko paskyros ištrinti nesiruošia, bet naktimis gal įrašų nebepublikuos.

„Yra kaip yra, padarytas yra veiksmas, už kiekvieną veiksmą politikas atsako. Tai aš jau tą kaip politikas atsakiau“, – tikino jis.

Politikas sakė suprantantis, kad dabar atsakomybė kur kas didesnė, o jo paties pasisakymai feisbuke irgi keisis.

„Matysite pasikeitimus“, – žadėjo jis.

Dvi pavardės

Valdančiąją daugumą subūrusios partijos šiuo dokumentu įsipareigoja į Seimo pirmininko postą deleguoti Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininką S. Skvernelį, o į premjerus – socialdemokratą Gintautą Palucką.

Į koalicinės sutarties projektą Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininko S. Skvernelio pageidavimu įrašyta ir nuostata dėl teisinės Seimo nario neliečiamybės naikinimo.

Sutarta, kad tuo atveju, jei Generalinė prokuratūra kreiptųsi dėl koalicijai priklausančio Seimo nario neliečiamybės naikinimo, šis parlamentaras pats turėtų sutikti, kad teisinis imunitetas jam būtų panaikintas.

Šis punktas įrašytas po to, kai S. Skvernelis iškėlė sąlygą, kad dėl antisemitinių pasisakymų teisėsaugos tiriamas „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis turėtų atsisakyti teisinės neliečiamybės, kai tik bus gautas Generalinės prokuratūros kreipimasis.

Sutartyje išskirti ir 12 esminių koalicijos veiklos prioritetų. Jie apima dėmesį valstybės saugumui, ekonomikos auginimui, sąlygų šeimoms gerinimą.

Tarp prioritetų koalicija išskiria ir gyventojų pajamų didinimą, lygias galimybes į kokybišką švietimą, sveiko gyvenimo trukmės ilginimą, dėmesį keliams, steigiant kelių fondą.

Išskiriamos ir investicijos į tvarią energetiką, viešosios tvarkos stiprinimas, dėmesys kaimui ir tvariam žemės ūkiui, aplinkos ir jos išteklių tausojimas bei pažadas puoselėti atvirą, demokratinę visuomenę ir pilietinę tapatybę. Numatytas ir kovos prieš ksenofobiją plano priėmimas.

Tarp pagrindinių koalicijos prioritetų išskirtas dėmesys šalies saugumo situacijai – išvardinti įsipareigojimai laiku priimti Vokietijos brigadą, suformuoti diviziją, stiprinti gynybos pramonę ir kt.

Sprendimą kartu formuoti valdančiąją daugumą partijos priėmė dar penktadienį. Savaitgalį tam pritarė visų trijų politinių jėgų valdymo organai.

Antisemitiniais pareiškimais pagarsėjusio Remigijaus Žemaitaičio vedamos partijos dalyvavimas koalicijoje sulaukė ir tarptautinės kritikos. Kritiką ir savo poziciją dėl priimto sprendimo išreiškė Vokietijos, Lenkijos ir JAV politikai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (115)