„Duosime kalbos specialistams ištaisyti klaidas, jei tokių bus, ir trečiadienį – nustatytu terminu, bus registruota“, – kad Vyriausybės programa parašyta, po susitikimo pagarsino Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis.

Į klausimą, ar yra numatytas gynybai skiriamų lėšų dydis, politikas sakė, kad nereikia maišyti Vyriausybės programos su Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo planu, kuris bus patvirtintas pradėjus dirbti Vyriausybei.

„Viską pamatysite, visos pagrindinės nuostatos kurios buvo koalicijos sutartyje nuo socialinės, ekonominės politikos, iki saugumo ir gynybos yra Vyriausybės programoje įdėtos, detalizuotos ir jokių nesutarimų nėra, judame į priekį“, – kalbėjo jis.

G. Paluckas sakė, kad didelis dėmesys programoje skiriamas viešajam sektoriui, toms sritims, kurios šiandien yra arba nepatenkinamos būklės, arba mažiau prieinamos, jis minėjo sveikatą, švietimą ir pajamų auginimą ir jų užtikrinimą senatvėje arba netekus pajamų.

Paskirtasis premjeras taip pat minėjo gynybos, vidaus saugumo klausimus.

„Kultūra, aplinkosauga taip pat iš Vyriausybės programos neiškrito“, – sakė jis, tačiau konkrečių siūlymų, įrašytų programoje, nedetalizavo.

Pasak G. Palucko, Vyriausybės programa buvo rašoma ir dieną, ir naktį.

Ramus dėl kandidatų

Savaitgalį advokatas Gintautas Bartkus paskelbė, kad atsisako būti siūlomas į teisingumo ministrus nuo partijos „Nemuno aušra“, vietoje jo į šias pareigas siūlomas Virginijus Kulikauskas.

Pirmadienį paklaustas, ar yra ramus dėl „Nemuno aušros“ kandidatų, G. Paluckas atsakė teigiamai.

„Aš ramus dėl visų kandidatų, todėl kad aš taip pat juos visus įvertinau. Jie yra visi pateikti prezidentui, prezidentas su jais susitikinėja, kalbasi, vertina jų tinkamumą, ir tikiuosi, kad visas kabinetas bus patvirtintas“, – kalbėjo jis.

Su V. Kulikausku G. Paluckas sakė susitikęs pirmadienį, o prieš tai ne kartą kalbėjęs telefonu.

Kandidatai, anot jo, pasižymi skirtingomis savybėmis, patirtimi, tačiau pirmiausiai buvo vertinamas jų pasirengimas įgyvendinti Vyriausybės programą.

„O ten jei jau trūksta kompetencijos vienoje ar kitoje srityje, paprastai tai yra kompensuojama formuojant komandą. Todėl tikiu, jog visi kandidatai į ministrus gali sėkmingai įgyvendinti Vyriausybės programą“, – teigė jis.

Žemaitaitis: visi punktai buvo įtraukti

Tuo metu „Nemuno aušros“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis akcentavo, jog visi pagrindiniai jo atstovaujamos politinės jėgos rinkiminės programos punktai buvo įtraukti į Vyriausybės programą, skelbia „Elta“.

„Ką mes matėme savo programoje – tie punktai yra perkelti ir įgyvendinti“, – sakė R. Žemaitaitis, akcentuodamas, jog daugiausiai buvo atsižvelgta į pasiūlymus, susijusius su miškų politika.

„Aplinkosaugos ir žemės ūkio sritys, ko gero, daugiausiai pildėsi“, – tikino jis.

Be to, R. Žemaitaitis pažymėjo, jog partnerystės klausimo Vyriausybės programoje nebus.

„Partnerystės įstatymas, kurį čia kai kas bandė kvestionuoti, ar bus Vyriausybės programoje – tai tikrai jo nėra“, – akcentavo „aušrietis“.

Numato galimybę grįžti į visuomeninį tiekimą

Anot „Nemuno aušros“ lyderio, programoje įtrauktas siūlymas, kuriuo pažeidžiamiausi vartotojai galės ir toliau likti visuomeniniame tiekime, o likusieji galės apsispręsti, ar likti su pasirinkto nepriklausomo tiekėjo siūlomais planais.

„Įsivertinę teisės aktų pakeitimą, kitais metais, nes gali užtrukti metus – yra sutartys pasirašytos, kas turi metams, kad dviem, kas trims metams. Tai faktas, yra atsitraukimo galimybė, čia kaip su antros pakopos pensijomis, (...) čia yra galimybė grįžti į visuomeninį tiekimą“, – teigė politikas.

Trečiąjį elektros rinkos liberalizavimo etapą planuojama baigti iki 2026 m. sausio 1 d. Iki tol vartotojams, kurie nepasirinko nepriklausomo tiekėjo ar nusprendė likti prie visuomeninio tiekimo, elektrą tieks nepriklausomas tiekėjas „Ignitis“.

Šie gyventojai per metus elektros suvartoja mažiausiai, iki 1 tūkst. kilovatvalandžių (kWh) elektros.

Pasak R. Žemaitaičio, Lietuva jau įgyvendino Europos Sąjungos (ES) reikalavimą dėl elektros rinkos liberalizacijos, nes gyventojai gali laisvai rinktis norimus planus.

„Ji jau yra įvykusi, Europos Sąjungos reikalavimas yra seniai įgyvendintas“, – kalbėjo jis.

Parlamentaras sako, kad visuomeninis tiekimas pakeis dabar galiojantį garantinį tiekimą, kuris užtikrina, kad nepriklausomo tiekėjo nepasirinkusiems gyventojams ar kurių tiekėjas nevykdo įsipareigojimų, elektra būtų tiekiama šešis mėnesius.

„Turime garantinį (tiekimą – ELTA), kuris neaišku, ką jisai veikia ir kokią funkciją atlieka, tai siūlysime, kad liktų visuomeniniame tiekime“ , – pažymėjo R. Žemaitaitis.

Žemaitaitis: Lietuvoje antisemitizmo nėra

Tuo metu R. Žemaitaitis taip pat nurodė, kad kova su antisemitizmu ir ksenofobija bus įtraukta į Vyriausybės programą. Tiesa, politikas pažymėjo, kad, jo manymu, Lietuvoje problemos su antisemitizmu nėra.

„Kaip žinote, Lietuvoje antisemitizmo visiškai nėra. Ir paskutiniai tyrimai tą akivaizdžiai parodo. Šiandieną antisemitizmas Europoje yra didžiausia problema Vokietijoje“, – tikino „Nemuno aušros“ lyderis.

„Priemonės, kurių kardinaliai reikėtų imtis – jų tikrai nėra. Bendrai, jeigu matome, kad kažkas visuomenėje yra ne taip – spręsime. Bet kol kas teisės aktai tiek administracinę tiek baudžiamąją atsakomybę numato“, – dėstė jis, akcentuodamas, jog nederėtų koncentruotis tik ties antisemitizmo tema.

Kaip skelbta anksčiau, nepaisant užsienio partnerių kritikos ir duoto pažado rinkėjams, valdančiąją daugumą formuojanti Lietuvos socialdemokratų partija pasirašė koalicinę sutartį su antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužiusio R. Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“.

Balandį Konstitucinis Teismas (KT) konstatavo, jog Seimo narys R. Žemaitaitis antisemitiniais pareiškimais sulaužė Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją. Po KT nutarimo R. Žemaitaitis pats atsisakė Seimo nario mandato, tačiau rudenį dalyvavo rinkimuose į Seimą ir vėl buvo išrinktas.

Sulaukę kritikos ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, naujosios centro-kairės daugumos partneriai koalicinėje sutartyje įsipareigojo kovoti su antisemitizmu ir ksenofobija.

ELTA primena, kad Seimas pritarė naujosios centro kairės koalicijos lyderio, socialdemokrato G. Palucko kandidatūrai į premjerus.

Prezidentas G. Palucką paskyrė premjeru ir, kaip numato įstatymas, pavedė ne vėliau kaip per 15 dienų nuo paskyrimo pristatyti parlamentui sudarytą ir prezidento patvirtintą Ministrų kabinetą bei teikti svarstyti Vyriausybės programą.

Naujasis Ministrų kabinetas įgis įgaliojimus tik tada, kai parlamentas pritars Vyriausybės programai.

Valdančiąją koaliciją sudaro Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (11)