„Pirmiausia mes turėtume kalbėti apie kandidatų į ministrus susitikimus su ministru pirmininku, tada su prezidentu. Tie susitikimai su manimi yra įvykę ir kandidatūros teikiamos prezidentui“, – sakė G. Paluckas po trečiadienį įvykusio valdančiųjų partijų koalicinės tarybos posėdžio.
Anot politiko, kandidatų gyvenimo aprašymai, jų kompetencijos, jų patirtis ir kiti reikalavimai jam abejonių nekelia. Taip jis atsakė į klausimą, ar tarnybos jau spėjo atlikti siūlomų kandidatų į ministrus patikrinimą.
Jis vylėsi, kad nepilno ministrų kabineto tvirtinti nereikės, o ir indikacijų tokių iš prezidentūros esą nėra.
Anot G. Palucko, bendradarbiavimas su prezidentūra yra sklandus. „Nemanau jokių kitokių indikacijų <...> kabinetas yra visos sudėties pateiktas, na, ir atitinkamai prezidentas savo dekretu, tikėkimės, jį visą ir patvirtins“, – pabrėžė jis.
Anot G. Palucko, visi kandidatai į ministrus esą prisideda prie Vyriausybės programos rengimo ir visi kandidatai turi kompetencijas minėtose srityse.
„Kalbant apie jų komandų formavimą, be abejo, ministrų kompetencijos bus plečiamos ir šakinėmis kompetencijomis. Tie žmonės, kurie prisijungs – viceministrai, kanceliarijų vadovai, jie taip pat turi savo tam tikras kuravimo sritis ir tikrai komandos bus stiprios“, – kalbėjo jis.
Apie savo paties komandą paskirtasis premjeras plėstis nepanoro, ją pažadėjo atskleisti artimiausiu metu.
Žemaitaitis: Bartkus buvo dėstytojas, Podėnas konsultavo
R. Žemaitaitis savo partijos siūlomus ministrus trečiadienį vadino aukščiausios prabos.
„Tai yra mokslininkai akademikai, technokratai, kurie turi milžinišką patirtį būtent šioje srityje <...> Džiaugiuosi, kad jie sutiko, Sigitas [Podėnas – aut.] daugelį metų konsultavo mane aplinkosaugos klausimais, šiandieną jis yra ten, kur jis turėjo būti prieš aštuonerius metus“, – kalbėjo R. Žemaitaitis.
Anot politiko, į teisingumo ministrus siūlomas G. Bartkus buvo jo dėstytojas. R. Žemaitaitis sakė signalų iš prezidentūros dėl pateiktų pavardžių neturintis.
Paklaustas, ar nereikės ieškoti atsarginių variantų, R. Žemaitaitis vylėsi, kad to neprireiks, nes, jo žodžiais, baigėsi Dalios Grybauskaitės laikai, kai žmogų vertindavo ne pagal kompetenciją, o pagal veidą ir partinę priklausomybę.
„Iš šito prezidento aš tikiuosi pakankamai aukštos politinės kultūros, ką jis ir parodė, kai žmonės neskirstomi pagal veido formą, bet žiūrima, ką žmogus dirba ir kokia yra jo patirtis“, – kalbėjo aušriečių lyderis.
Anot jo, kai visi sužinos, kas taps viceministrais, bus labai nustebę, nes neras prie ko prisikabinti.
Seimo socialdemokratės Birutės Vėsaitės įsitikinimu, parlamentas turi priimti Civilinės sąjungos įstatymą. Tai, pasak jos, turi būti įrašyta ir į Vyriausybės programą nepriklausomai nuo to, ką apie tai galvoja koalicijos partneris „Nemuno aušros“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.
Apie tai paklaustas G. Paluckas sakė, kad tokio klausimo koaliciniame susitarime nėra, Vyriausybės programoje jis taip pat nebus pateiktas, tačiau atskiri Seimo nariai ar frakcijos turi teisę į iniciatyvą ir taip šis teisės aktas galėtų atsidurti darbotvarkėje.
G. Paluckas teigė, kad nuomonę dėl įstatymo projekto turi ir ji nesikeitė – jis projektą palaikytų.
„Nemuno aušros“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis po posėdžio antrino Seimo pirmininkui Sauliui Skverneliui, sakiusiam, kad 99 proc. Vyriausybės programos jau yra suderinta.
„Dalykai visi važiuoja, aišku, eigoje gali kai kurie dalykai keistis. Bent jau tai, kas šiandien apkalbėta, kas yra suderinta, aš nematau kažkokio tai reikšmingo skirtumo“, – sakė jis.
Demokratai gavo signalų dėl siūlomų ministrų
Koalicinės Tarybos vyks reguliariai, kiekvieną pirmadienį. Tai įtvirtinta Koalicijos sutartyje, dėl to, pasak Seimo pirmininko, demokratų sąjungos „Vardan Lietuva“ vadovo Sauliaus Skvernelio, sutarta ir per šį susitikimą.
„Stengsimės padaryti taip, kad tie klausimai, kurie yra aktualūs politinėje darbotvarkėje, būtų sprendžiami Koalicinėje taryboje, tarp partijų, kad nebūtų daromos tos klaidos, kurios buvo daromos praeitoje kadencijoje, kai partijos nesišneka“, – teigė S. Skvernelis.
Pasak jo, pagrindinė šio susitikimo tema buvo Vyriausybės sudėtis ir programos pateikimas bei Vyriausybės priesaika.
„Viskas vyksta sklandžiai. Politinės partijos įsijungia į programos rengimą. Programos apmatai padaryti, sprendžiami techniniai klausimai. Tikimės, kad gruodžio 12 d. bus patvirtinta Vyriausybės programa, ir prisieks nauja Vyriausybė“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Pasak jo, šiuo metu jau parengta 99,9 proc. programos.
„Dabar vyksta redakcinio pobūdžio darbai. Jeigu bus kažkokių politinių nesutarimų, mes sutarėme, kad sekančioje koalicinėje taryboje, pirmadienį, mes juos galutinai išspręsime, ir tada programa bus registruota Seime, kaip ir priklauso pagal Statutą. Šiam momentui jokių nesutarimų nėra“, – sakė S. Skvernelis.
Partnerystės klausimas, pasak Seimo pirmininko, per šį susitikimą nebuvo aptartas.
„Bendras principas yra toks, kad, jeigu trys partneriai dėl kažko iš esmės nesutaria, tai ir neatsidurs programoje“, – sakė S. Skvernelis.
Jo asmenine nuomone, „vienokia ar kitokia forma kartu gyvenančių žmonių teisinės apsaugos įstatymas, neintervenuojant į šeimos teisę, turėtų atsirasti“.
„Mes tikrai šitos iniciatyvos savo programoje neturėjome. Jeigu bus tarp partnerių sutarimas, kad toks įstatymas reikalingas, tai bus palaikymas“, – sakė S. Skvernelis.
Kalbant apie ministrus, demokratų abu deleguojami ministrai (Žygimantas Vaičiūnas – į energetikos ministrus ir Lukas Savickas – į Ekonomikos ir inovacijų ministrus) jau susitiko su prezidentu.
„Kiek aš matau ir žinau, kliuvinių ir problemų kandidatūros nekelia“, – sakė S. Skvernelis.
Prezidentūra teigia, kad partijai „Nemuno aušra“ sunkiai sekasi ieškoti nepartinių kandidatų į ministrus. G. Nausėdos patarėjas Frederikas Jansonas LRT RADIJO laidoje „LRT Aktualijų studija“ teigė, kad šiuo metu prezidentūrai pateiktos dvylikos kandidatų į ministrus pavardės, o dviejų prezidentūra gavusi dar nėra – tai Žemės ūkio bei Aplinkos apsaugos ministrai.
Patarėjas patvirtino, kad teisingumo ministro vadovo postą prezidentui pateikta advokato Gintauto Bartkaus kandidatūra. Ją G. Paluckas prezidentui pateikė šią savaitę.