Svarbiausi darbai
Prezidentas G. Nausėda Seimui antradienį pristatydamas G. Palucko kandidatūrą į premjerus, įvardijo svarbiausius darbus.
„Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucija ir atsižvelgdamas į trijų politinių partijų išreikštą valią sudaryti valdančiąją koaliciją, teikiu G. Palucko kandidatūrą į Lietuvos Respublikos ministro pirmininko pareigas.
Aktualiausias šių dienų klausimas – Lietuvos ir visos Europos saugumas, privalome toliau remti Ukrainą, užtikrinti įsipareigojimus partneriams ir stiprinti savo ginkluotąsias pajėgas. Būsimai Vyriausybei teks greitai, tiksliai ir kokybiškai įgyvendinti pasiektus susitarimus.
Taip pat tinkamai ir laiku aprūpinti mūsų karius. Gynybos finansavimo didinimas šiuo metu nebėra diskusijų klausimas, tai yra konkreti užduotis būsimai Vyriausybei ir valdančiajai daugumai“, – Seime antradienį sakė šalies vadovas.
G. Nausėda taip pat teigė, jog Lietuvos laukia išskirtinė atsakomybė – pirmininkavimas Europos Sąjungos (ES) tarybai.
„Lietuvos lyderystė gali lemti pasaulinės reikšmės strateginius sprendimus. Turime galimybę būti dar geriau girdimi visoje Europoje ir už jos ribų. Lietuvos saugumas tai ir stipri ekonomika, stiprūs žmonės.
Nors laukiame tolesnio veržlaus augimo, ši prielaida gali ir nepasitvirtinti. Todėl būsimai Vyriausybei teks užduotis ryžtingai įgyvendinti teisingesnę mokesčių politiką, užtikrinti geresnę finansavimo prieigą verslui, plėsti eksporto rinkas, skatinti investicijas. Dar vienos „Teltonikos“ istorijos tiesiog neturi ir negali būti“, – pareiškė šalies vadovas.
Prezidentas kartu sakė, kad naujai Vyriausybei teks išjudinti smarkiai nuo grafiko atsiliekančias ES investicijas.
„Toliau augant ekonomikai augs ir valstybės finansai, didės žmonių pajamos. Tačiau vien to neužtenka. Privalome jau dabar reaguoti į demografinius pokyčius. Būsimai Vyriausybei teks kurti modernią šeimų stiprinimo politiką, gerinti senjorų padėti, užtikrinti kontroliuojamą migraciją, o kovai su atskirtimi kovoti visą turimą priemonių arsenalą“, – būtinus darbus naujai Vyriausybei vardijo G. Nausėda.
Anot jo, daug rūpesčio kelia ir sveikatos paslaugos: didelės eilės, atstumai iki sveikatos priežiūros įstaigų, gydytojų trūkumas, mažai prieinami inovatyvūs vaistai, silpna prevencija.
„Būtini skubūs pokyčiai“, – tvirtino jis.
Įvertino G. Nausėda ir švietimo būklę, jis tikino, jog mokinių ir jų tėvų dabartinė netenkina.
„Būsimai Vyriausybei teks uždavinys atkurti švietimo bendruomenės ir visuomenės pasitikėjimą. Bus reikalingi gerai parengti, pamatuoti ir į švietimo kokybę, bei regionų skirtumus orientuoti sprendimai“, – sakė šalies vadovas.
G. Nausėda dar teigė, jog naujai Vyriausybei didelį dėmesį teks teikti ir prastėjančiai šalies infrastruktūros būklei, toliau būtina išlaikyti strateginę energetinės nepriklausomybės kryptį.
„Nors iššūkių laukia išties nemažai, tikiu, kad G. Palucko motyvacija, jo patirtis ir ministrų komanda, kuri bus suformuota, leis su pagarba išgirsti visus Lietuvos žmones, o jų problemas pripažinti ir atliepti. Tikiu konstruktyviu ir dialogu grįstu darbu. To nuoširdžiai linkiu mums visiems“, – dėstė prezidentas.
Paluckas: užduočių turėsime daug
Po G. Nausėdos teikimo į Seimo posėdžių salės tribūną stojo pats pateiktasis kandidatas į premjerus G. Paluckas.
„Tai, kas kalbama spaudoje labai dažnai prasilenkia su realybe. <...> Jeigu jau kažką apie mane žinote, visada siekiau dialogo, pagarbaus bendravimo ir konsensuso tose srityse, kurios yra svarbios mūsų šaliai, strateginiams projektams ir kryptims. Šio principo nesiruošiu keisti ir ateityje“, – žadėjo G. Paluckas.
Kandidatas į premjerus G. Paluckas atliepė į šalies vadovo išsakytus būtinuosius darbus ir sutiko, jog užduočių „turėsime daug“.
„Tiek geopolitinė situacija, tiek šalies finansai, tiek viešųjų paslaugų kokybė, prieinamumas, pasitikėjimas institucijomis. Neseniai nuskambėję skandalai dėl perteklinės biurokratijos nėra visiškai nauja tiems, kuries yra mėginę gyvenime veikti kažką privačia iniciatyva. Deja, perteklinis reguliavimas tampa mūsų ekonomikos stabdžiu“, – kalbėjo G. Paluckas, pridurdamas, kad tai bus vienas iš būsimos Vyriausybės prioritetų.
Anot jo, prie Vyriausybės kanceliarijos bus įsteigta speciali komisija, kuri perteklinį reguliavimą ir biurokratiją yra pasiruošusi sutramdyti.
Toliau G. Paluckas kalbėjo ir apie šalies ekonomiką. Anot jo, ji gyveno aukso amžių.
„Tačiau šiandien susiduriame su augančiais kaštais, mažėjančiu našumu, konkurencingumu. Todėl ekonomikos per ateinantį laikotarpį neišvengiamai laukia tam tikrai transformacija“, – žadėjo jis.
G. Paluckas prisistatydamas Seimui pasakojo ir apie save – savo būdo bruožus.
„Visada sakau, kad geriausiai mane žino tie, kurie su manimi yra žaidę krepšinį. Mėgstu jėgos žaidimą, esu užsispyręs, orientuotas į tikslą. Šiuos principus ruošiuosi perkelti ir į Vyriausybės veiklą, kartu neatsisakydamas ir dialogo ten, kur reikalingas platus sutarimas ir konsensusas“, – teigė G. Paluckas.
Žada „nedangstyti“ ministrų dėl jų padarytų klaidų: niekas už nieko nesislapstys
Prisistatęs iš Seimo plenarinių posėdžių salės, kandidatas į premjerus sulaukė ne vieno parlamentaro klausimo. Mišrios Seimo narių grupės seniūnas Viktoras Fiodorovas teiravosi socialdemokrato, ar jis, tapęs Vyriausybės vadovu, žada nešti asmeninę atsakomybę ir už kiekvieną kabineto ministrą.
„Ar jūs būsite tas ministras (pirmininkas – ELTA), kuris reikalaus atsakomybės, kuris neš asmeninę atsakomybę, ar tas, kuris dengs (ministrus – ELTA), nepaistant to, ar tai socialdemokratai, ar koalicijos partneriai“, – teiravosi parlamentaras.
G. Paluckas patikino – dėl būsimos Vyriausybės klaidų jis nebijos atsiprašyti, o, esant poreikiui, priimti ir kitus sprendimus dėl politinės atsakomybės.
„Kalbant apie atsakomybę – aš jos tikrai nesibaidau ir nevengiu. Jeigu padarysiu klaidų, aš dėl jų nuoširdžiai atsiprašysiu. Jeigu bus klaidos tokios, dėl kurių atsiprašymo neužteks – teks priimti ir kitus sprendimus“, – atsakė socialdemokratas.
„Ir niekas už nieko nesislapstys dėl to, kad to reikalauja, pirmiausiai, politinė etika ir savigarba. Būti nuolat kažko dengiamam – nėra mano kelias“, – patikino jis.
Sako, kad Lietuvos santykis su Kinija nebus lengvas ir paprastas
Pretendentas į Vyriausybės vadovus sulaukė ir konservatorių seniūno Mindaugo Lingės klausimų apie dvišalius Lietuvos santykius su Pekinu.
„Jis (santykis su Kinija – ELTA) nebus lengvas ir nebus paprastas dėl elementarių priežasčių – todėl, kad ši politika keičiasi ir Europos Sąjungos lygmenyje“, – kalbėjo G. Paluckas, anksčiau viešai svarstęs apie galimybes normalizuoti Vilniaus ir Pekino santykius.
Socialdemokratas pabrėžė – Europos Sąjunga konkurencinėje kovoje su Kinija sieks apsaugoti savo rinką ir verslus.
„Tas santykis ateityje tikrai bus duobėtas ne tik dėl kažkokių vienos ar kitos šalies pasirinkimų, bet todėl, kad tam tikrą dinamiką užsako ir natūralūs ekonominiai procesai. Todėl kalbant apie mūsų šalies poziciją, aš abejoju, ar ji gali šiuo klausimu keistis“, – apibendrino jis.
Galutinis sprendimas – ketvirtadienį
Vėliau kandidatūrą svarstys atskiros Seimo frakcijos – planuojami jų susitikimai su socialdemokratu.
Galutinį sprendimą dėl G. Palucko kandidatūros Seimas planuoja priimti ketvirtadienį.
G. Paluckas – ne pirmasis socialdemokratų pasirinkimas į Vyriausybės vadovus. Į šias pareigas iš pradžių projektuota Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė. Politikė buvo patikinusi, jog sėkmės atveju vadovautų Vyriausybei. Visgi, po antrojo Seimo rinkimų turo europarlamentarė ėmė kalbėti dviprasmiškai ir galiausiai pranešė atsisakanti tapti premjere. LSDP prezidiumas šią pareigą pavedė politinės jėgos vicepirmininkui G. Paluckui.
Vasarą prezidentas G. Nausėda LRT televizijai buvo įvardijęs G. Palucką kaip tinkamą pretendentą užimti Ministrų kabineto vadovo pareigas.
Tiesa, praėjusį pirmadienį, negailėjęs kritikos LSDP sprendimui formuoti valdančiąją daugumą su Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“, prezidentas pabrėžė, kad G. Paluckas turės atsakyti į kylančius klausimus, susijusius su jo praeitimi ir buvusiu teistumu.
2012 m. Lietuvos aukščiausiasis teismas buvo konstatavęs, kad G. Paluckas, eidamas Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas, piktnaudžiavo tarnyba. Politiko teistumas jau yra išnykęs.
Pirmadienį prezidentas buvo susitikęs su pretendentu tapti premjeru. Pasak paties G. Palucko, pokalbio metu su G. Nausėda buvo aptartos potencialios kandidatūros į būsimos Vyriausybės Ministrų kabinetą.
Kadenciją baigianti ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė praėjusią savaitę grąžino įgaliojimus prezidentui. Šis savo ruožtu pavedė Ministrų kabinetui laikinai eiti pareigas tol, kol bus paskirta naujoji Vyriausybė.
Jei Seimas patvirtins G. Palucko kandidatūrą į premjerus, šis ne vėliau kaip per 15 dienų nuo jo paskyrimo turės pristatyti parlamentui sudarytą ir prezidento patvirtintą Ministrų kabinetą bei teikti svarstyti Vyriausybės programą.