Ketvirtadienį po pietų LSDP derybininkai sprendė, ką kviesti į koaliciją.

„Sau sprendimą jau turim“, – ketvirtadienio pavakarę žurnalistams Seime nurodė galimas būsimasis premjeras Gintautas Paluckas.

Partijų atsakymų tikisi penktadienį

Jis teigė nenorintis atskleisti, kokios partijos kviečiamos, kiek jų kviečiama į koaliciją. Bet politikas patikino, kad kvietimo negaus konservatoriai.

„Yra tam tikrų sprendimų, apie juos visi bus informuoti nustatyta tvarka. Pirmiausia reikia šnekėtis su galimais koalicijos partneriais, būtų gražu, jeigu jie to nesužinotų iš spaudos“, – komentavo politikas.

„Pirmiausia reikia bendrauti su galimais koalicijos partneriais, išgirsti jų pozicijas į gautus pasiūlymus <...>. Kai jie tuos pasiūlymus gaus, kai sureaguos ir kai matysime atsakymus, tik tada bus galima komentuoti“, – teigė G. Paluckas.

Jis sakė besitikintis, kad partijos jau ketvirtadienį arba penktadienį atsakys, ar sutinka eiti į siūlomą koaliciją, ar ne.

Po to, anot G. Palucko, reikės vertinti, ar yra poreikis rengti kviečiamų į koaliciją partijų pasitarimą.

„Kai gausim atsakymus, tada matysim, ar yra reikalas daryti trišalį; kažkas kažkam neaišku, kažkas dar kokių mikrokorekcijų nori. Kai gaus pasiūlymus, įvertins, atsakys, galutinis sprendimas – šeštadienį“, – tikino politikas.

Po diskusijų raundo, anot G. Palucko, tapo akivaizdu, ko kiekviena partija atskirai pageidauja. Dėl programinių nuostatų, pasak jo, didelių trinčių tarp atskirų politinių jėgų nėra.

Tad, anot vieno iš LSDP lyderių, partijos derybininkai dėl to, ką kviesti į koaliciją, apsisprendė be karštų diskusijų.

„[Diskusijos] – ne karštos, aš ramus, kiti irgi į tą patį taiko“, – nurodė G. Paluckas.

Kvietimą gavo „Nemuno aušra“

Partijos „Nemuno aušra“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis „Delfi“ patvirtino, kad jo vadovaujama partija gavo pasiūlymą jungtis prie valdančiosios koalicijos. R. Žemaitaitis sakė, kad pasiūlymą gavo iš G. Palucko telefonu.

„Gavau pasiūlymą. Siūlo prisijungti ir dalyvauti formuojant valdančiąją koaliciją. Aš turiu pirminį pasiūlymą, gal paskui dar bus kas nors atsiųsta“, – komentavo R. Žemaitaitis.

Remigijus Žemaitaitis, Gintautas Paluckas

Pasak partijos pirmininko, G. Paluckas jam paskambino.

„Susiskambinome. <…>. Sakė, kadangi po vakar susitikimo mato variantą, kad galime dirbti, yra daug sąlyčio taškų, todėl kviečia prisijungti prie valdančiosios koalicijos“, – pasakojo R. Žemaitaitis.

Jis teigė, kad artimiausiu metu sprendimą priims pats, o kitą savaitę jis bus aptartas ir partijos valdyboje.

Pakviesti ir demokratai: vertins, ar nori dirbti su „Nemuno aušra“

Socialdemokratų kvietimą jungtis į valdančiąją koaliciją gavo ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“. „Delfi“ žiniomis, partijos pirmininkui Sauliui Skverneliui Seimo pirmininko pozicija, kurios buvo pageidauta, nėra siūloma.

Pagal kviečiamų partijų frakcijų dydį tokia pozicija turėtų tekti „Nemuno aušrai“. Taip mano ir R. Žemaitaitis, Seimo pirmininko pozicijoje jis matytų parlamentarę Agnę Širinskienę.

„Pagal kvotą mums ir priklauso, taip. Seimo pirmininkas mums priklauso. Tai natūralu, tai yra kvotinis dalykas, ir mes žiūrėsime, kaip išspręsime“, – ketvirtadienį „Žinių radijui“ sakė R. Žemaitaitis.

Bet ar „Nemuno aušrai“ siūloma Seimo pirmininko pozicija, nežinia. Pats R. Žemaitaitis jau anksčiau minėjo, kad į Seimo pirmininkus nepretenduoja.

Kvietimo jungtis į koaliciją S. Skvernelis, kaip ir R. Žemaitaitis, sulaukė telefonu.

„Kvietimas šiek tiek preliminariai detalizuotas <…>, daugiau pozicijų [rėmuose]“, – sakė S. Skvernelis.

Į detales partijos pirmininkas nesileido.

Saulius Skvernelis

„Tą pasiūlymą rytoj apsvarstysime valdyboje ir priimsime sprendimą. Bet pagrindas yra mūsų lūkesčiai dėl politinių jėgų. Tie, kurie buvo išsakyti, niekur nedingę“, – teigė S. Skvernelis.

Jis paaiškino, kad tarp galimų koalicijos partnerių valstiečių nėra.

„Pakvietė mus ir „Nemuno aušrą“, – pažymėjo politikas.

Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ savo valdybos posėdį ketina surengti penktadienį 9 val. ryte.

Valstiečiai – nežinioje

Ketvirtadienio pavakarę Seime Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovus aplankė socialdemokratų derybininkai G. Paluckas ir Rasa Budbergytė. Valstiečiai sulaukė derybininkų, bet ne kvietimo jungtis į koaliciją.

Sprendimas, ar jie bus valdančiosios koalicijos dalimi, turėtų būti priimtas iki penktadienio pietų.

„Vyko antras konsultacijų ratas. <…>. Jie svarsto, konsultuojasi dėl kitų dalyvių išsakytų lūkesčių ir tuos sprendinius bando dar kartą suderinti. Su mumis dar kartą aptarėme, ką kalbėjome ir kaip galėtume gludinti kampus, ryte turėtų būti viskas aišku“, – sakė valstiečių derybininkė Aušrinė Norkienė.

Valstiečių supratimu, jie vis dar yra galimi koalicijos partneriai.

Aušrinė Norkienė

„Deja, šitas žaidimo taisykles dabar ne mes diktuojame, aš manau, kad čia gimsta kažkokia nauja mūsų politikos kultūros dalis, priimkime tą kaip faktą: socialdemokratai taip formuoja koaliciją. <...>. Jie viską daro dvišaliais santykiais, manau, kad sunkiausia ir bus visus susodinti prie bendro stalo“, – konstatavo A. Norkienė.

Politikė pripažino, kad šiuo metu socialdemokratai neranda sprendimo, kaip galėtų bendroje koalicijoje dirbti valstiečiai ir demokratai.

„Bet, žinote, kiekvienas nori to, ko nori, o socialdemokratai, kaip aš suprantu, nori geriausio rezultato sau. Galbūt, tas antrasis konsultacijų ratas ir prasidėjęs tam, ir tie kiti koalicijos partneriai taip pat dabar turi namų darbų pagalvoti bei atsakyti ryte“, – sakė A. Norkienė.

Paluckas – apie vizitą pas valstiečius: tai – antrinės konsultacijos

Po susitikimo su valstiečiais G. Paluckas nesileido į kalbas.

„Mes daugiau informacijos neteiksime. Kai sureaguos, kai perskaitys, kai pažiūrės, įvertins [kvietimu], gal norės antrinių konsultacijų ir susitikimų, tai yra normalu, kad nereikėtų iš žiniasklaidos žinoti, kas apie ką šnekasi“, – kalbėjo G. Paluckas.

Savo vizitą pas valstiečius jis įvardijo kaip antrines konsultacijas.

„Pasitikslinimas, bendravimas. Nedarykite jokių gilių išvadų“, – sakė G. Paluckas.

Gintautas Paluckas

Liberalai nusiteikė dirbti opozicijoje

Liberalų sąjūdžio frakcija kitos kadencijos Seime dirbs opozicijoje, nurodė Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, – komentarą „Delfi“ perdavė jos atstovė Ilona Petrovė.

„Socialdemokratai pasirinko lipdyti koaliciją su „Nemuno aušra“. Natūralu, kad po tokio jų sprendimo liberalų frakcija dirbs opozicijoje“, – teigė politikė.

Gintautas Paluckas, Viktorija Čmiltė-Nielsen

Kiek plačiau situaciją V. Čmilytė-Nielsen įvertino feisbuke.

„Panašu, kad Vilijos Blinkevičiūtės pabėgimas buvo tik pirma dalis ilgoje muilo operoje, kurią stebėsime ateinančius 4 metus. Šiandien aišku viena – turėsime rimto darbo opozicijoje ir daug pokalbių su Lietuvos raidą stebėjusiais užsienio partneriais. Kurie tikrai mėgins suprasti, kas gi pas mus vyksta.

Vis tik nuo pirminės minties, išsakytos čia prieš kelias dienas, neatsitraukiu, tik sąlygų nesąmonėms matau jau daugiau.

Šiandien ryte susitikime su socdemais akcentuojant principinius skirtumus dar atrodė, kad ši politinė jėga turi racionalumo grūdo ir su jais bus galima kalbėti kai kuriais svarbiais klausimais būnant ir opozicijoje. Dabar kyla abejonių dėl to. Bus įdomu pamatyti tolesnius sprendimus ir ypač – koalicinę jų sutartį bei Vyriausybės programą.

Vis tik prisisegti diržus nepakenktų, iš pasirodančios informacijos atrodo, kad gali panešioti ir lygiame kelyje“, – rašė ji.

Šeštadienį LSDP planuoja surengti tarybos posėdį: tikimasi turėti tarybos pritarimą koalicijai sudaryti ir tam, kaip būsimi koalicijos partneriai pasiskirstys įtakos sferas – ministrų portfelius.

Po viso to, galbūt, šeštadienį partneriai esą galėtų pasirašyti ir koalicijos sutartį.

LSDP naujame Seime turės 52 mandatus, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ turės 14 narių, Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjunga pelnė 8 vietas, „Nemuno aušra“ turės 20 atstovų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (201)