Pirmasis naujojo parlamento posėdis įvyksta istorinėje Kovo 11-osios Akto salėje. Jam pirmininkavo vyriausias pagal amžių išrinktas Seimo narys – 73-ejų parlamentarė socialdemokratė Birutė Vėsaitė.
Posėdyje prezidentas Gitanas Nausėdas pasveikino naujus Seimo narius.
Vėliau vyko naujųjų Seimo narių priesaikos, kurias priima Konstitucinio Teismo pirmininkas Gintaras Goda.
Bus renkama naujoji Seimo vadovybė
Ketvirtadienį planuojama apsispręsti ir dėl to, kas ateinančius ketverius metus vadovaus Seimui. Naujųjų valdančiųjų – Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP), „Nemuno aušros“, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ – pasirašytoje koalicinėje sutartyje siūloma į Seimo pirmininko pareigas skirti demokratų lyderį Saulių Skvernelį.
Taip pat planus kandidatuoti į parlamento vadovo postą viešai yra išsakęs Liberalų sąjūdžio vadovas Eugenijus Gentvilas.
Naujajam Seimui slaptu balsavimu apsisprendus dėl to, kas taps parlamento vadovu, bus sprendžiama ir dėl Seimo vicepirmininkų.
Ketvirtadienį naujos kadencijos parlamente dirbsiančios frakcijos taip pat planuoja ketina išsirinkti ir savo seniūnus, vėliau bus tvirtinama Seimo valdyba ir Seimo seniūnų sueiga.
Prisiekus naujajam Seimui, premjerė Ingrida Šimonytė taip pat grąžins šalies vadovui Gitanui Nausėdai Vyriausybės įgaliojimus. Savo ruoštu prezidentas Ministrų kabinetui, pagal procedūrą, turėtų pavesti laikinai eiti pareigas iki tol, kol bus paskirta naujoji Vyriausybė.
Kaip ELTA jau skelbė, antradienį darbą baigė prieš ketverius metus, lapkričio 13-ąją, į pirmąjį posėdį susirinkęs 2020–2024 metų kadencijos Seimas.
Vilniuje, Kaune bei Tauragėje rengiamas protestas prieš „Nemuno aušros“ įtraukimą į valdančiąją koaliciją
Naujojo šalies parlamento priesaikos dieną Vilniuje, šalia Seimo, bei dar dviejuose miestuose – Kaune ir Tauragėje – rengiama protesto akcija „10 minučių tylos“, kuria, kaip teigia jos organizatoriai, siekiama atkreipti dėmesį, jog Lietuvos politikoje nėra vietos antisemitinei partijai „Nemuno aušra“.
Renginys inicijuojamas po to, kai rinkimus laimėjusi Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) taryba nusprendė formuoti valdančiąją koaliciją su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužiusio Remigijaus Žemaitaičio vadovaujama „Nemuno aušra“.
Pasak renginio organizatorių, toks socialdemokratų sprendimas pamina politinį padorumą, Lietuvos tarptautinę reputaciją bei šalies žydų atminimą. Vis dėlto, jų teigimu, padarytą žalą dar galima sušvelninti.
„Rinkdamiesi mes dar kartą kreipiamės į Lietuvos socialdemokratų partiją, Demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“: jūsų veiksmai jau padarė didžiulės žalos Lietuvos reputacijai, tai rodo užsienio politikų reakcijos ir straipsniai tarptautinėje žiniasklaidoje. Šio pėdsako nebeištrinsite, bet dar galite jį sušvelninti. Kreipiamės ir į Lietuvos Respublikos Prezidentą: jūsų autoritetas tarp rinkėjų galėtų tapti pokyčio dalimi“, – skelbia protesto akcijos organizatoriai.
Jų teigimu, organizuojama protesto akcija bus taiki ir atvira visiems, nepritariantiems naujai suformuotai koalicijai ir paminamoms vertybėms.
„Mes renkamės, norėdami parodyti, kad yra žmonių, kurie mano, jog politikoje privalo būti raudonos linijos ir padorumo kriterijai. Viena iš jų – nulinė tolerancija antisemitizmui“, – pažymi organizatoriai.
Prie Seimo surengti protestą prieš R. Žemaitaičio vadovaujamos partijos įtraukimą į valdančiąją koaliciją Vilniaus savivaldybė pranešė leidusi pirmadienį. Leidimas išduotas renginiui iki 5 tūkst. žmonių.
ELTA primena, kad nepaisant užsienio partnerių kritikos, valdančiąją daugumą formuojanti LSDP praėjusią savaitę pasirašė koalicinę sutartį su „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“.