G. Palucko kandidatūrą į premjerus palaikė 88 Seimo nariai, 34 balsavo prieš, susilaikė 6.

Kandidatūrą vieningai palaikė valdančiosios frakcijos, už ją balsavo 3 Mišriai Seimo narių grupei priklausantys parlamentarai, 5 valstiečių ir Lietuvos lenkų frakcijos nariai susilaikė, kiti šios frakcijos atstovai balsavime nedalyvavo. Balsavime susilaikė konservatorių atstovas Valdas Rakutis, kiti balsavo prieš.

„Ant pečių gula didelė atsakomybė. Kaip seksis jums ir Vyriausybei, pajaus kiekvienas šalies gyventojas – tiek esantis čia, tiek gyvenantis bet kuriame Lietuvos taške. Šiandien mačiau diskusiją daugiau ne apie tai, ką ir kaip dirbs Vyriausybė, bet apie koalicijos formavimo peripetijas“, – įteikęs puokštę gėlių G. Paluckui kalbėjo Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis.

Jis linkėjo G. Paluckui neįsivelti į karus į kuriuos „bandoma mus įsukti“, o koncentruotis į darbus, kurių laukia kiekvienas Lietuvos žmogus, taip pat – išlaikyti orumą, šaltą protą ir ramybę, sveikatos ir atsirinkti, kas yra tikras draugas, kas apsimetęs, bei turėti tvirtą atramą, pirmiausia – savo šeimos, nes ji svarbiausia.

„Sėkmingi darbai, ryžtingi darbai, kurių, tikiu, kad galite padaryti, bus patys svarbiausi“, – pridūrė jis.

Žada atskleisti kai kurias pavardes

Po balsavimo G. Paluckas žurnalistams sakė, kad G. Nausėdai nuneš galimų ministrų sąrašą.

„Yra visos [ministrų kabineto – ELTA] pavardės ir jos bus aptartos“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė G. Paluckas.

„Koalicija pagal savo koalicinį susitarimą yra pateikusi visus kandidatus ir pavardes į visus ministrų postus. Atitinkamai jie bus aptarinėjami su prezidentu“, – teigė G. Paluckas. Jį cituoja „Elta“.

„Šiandien, po pokalbio su prezidentu, tikėtina, jog kai kurias pavardes atskleisiu“, – pridūrė naujasis ministras pirmininkas.

Pasak jo, kandidatai į „Nemuno aušros“ išsiderėtas Aplinkos, Teisingumo ir Žemės ūkio ministerijas yra nepartiniai.

Liberalų sąjūdis ketvirtadienio rytą siūlė G. Palucko kandidatūrą svarstyti tik po to, kai į Seimą dėl Remigijaus Žemaitaičio neliečiamybės kreipsis generalinė prokurorė Nida Grunskienė, bet Seimas su pasiūlymu nesutiko.

Ketvirtadienio rytą su G. Palucku susitikusi konservatorių frakcija jam pažėrė nemalonių klausimų ir priminė nedeklaruotą susitikimą su Klaipėdos uosto krovos bendrovės „Birių krovinių terminalas“ interesams atstovaujančiu Viliumi Nikitinu.

Pavilionis: spjauname į akis mūsų draugams

Kalbėdamas iš Seimo tribūnos konservatorių frakcijos seniūnas Mindaugas Lingė sakė, kad frakcija jo kandidatūros nepalaikys ne tik dėl to, kad tai koalicijos klausimas. Politikas sakė, kad viena iš to priežasčių – sukompromituotas požiūris į pažadų laikymąsi. Liberalų sąjūdžio vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen Seimo posėdyje sakė, kad ši koalicija yra statoma ant sulaužytų pažadų. Nepalaikyti G. Palucko žadėjo ir Seimo valstiečiai bei Lietuvos lenkai.

Konservatorius Žygimantas Pavilionis iš Seimo tribūnos pabrėžė, kad vokiečių brigada, kuri turėtų įsikurti Lietuvoje, bus skirta ne tik mums apginti, bet ir įrodyti, kad Vokietija, kaip šalis, gali apginti Europą.

„Mes spjauname į akis mūsų draugams, kurie bando, eksperimentuoja savo lyderyste čia, Lietuvoje. Manau, taip galvoja daugybė vokiečių, kurie negali jums taip viešai, kaip aš, išsakyti savo minčių dėl įvairių priežasčių. Bet tie, kas dirbate su vokiečiais, puikiai žinote, kad jie taip galvoja“, – kalbėjo parlamentaras.

Jo teigimu, priimdami į valdžią antisemitinę partiją ir jos lyderį, valdantieji kuria grėsmes Lietuvai.

Žemaitaitis: pradėkit gerbt naują valdžią

Aušriečių pirmininkas Remigijus Žemaitaitis, kalbėdamas iš tribūnos, kritikavo dešiniuosius.

„Turėkit savigarbos pralaimėti rinkimus ir turėkit pagarbos nugalėtojams suteikti valdžią, ir mes pažiūrėsime po 100 dienų, ko ši koalicija yra verta“, – teigė jis.

Aušrietis tęsė, kad liberalai ir konservatoriai parodė tikrąjį veidą išeidami iš salės, kai R. Žemaitaitis davė priesaiką. „Jūs nepagarbą parodėte ne man, jūs nepagarbą parodėte šitai institucijai, žmonėm ir beveik pusei milijono gyventojų, kurie parodė, kad permainoms laikas atėjo. Susitaikykit, mielieji, pradėkit gerbti naujai išrinktą valdžią“, – aiškino jis.

Socialdemokratų frakcija, kas be ko, kandidatūrą žadėjo paremti, frakcijos lyderis Remigijus Motuzas jį vadino brandžiu ir išmintingu politiku.

Paluckas: tikiuosi, kad mūšių aidai greit nutils

Į tribūną stojęs kandidatas dėkojo frakcijoms už susitikimus, nors kai kuriuose jų, anot G. Palucko, tiesa buvo ištempta, o prielaidos – per tirštos. Jis sakė, kad socialdemokratų partijoje užtikrinama nuomonių įvairovė ir prašė palaikymo savo kandidatūrai.

„Mano įsitikinimu, diskusijų metu vis dar aidėjo tam tikri mūsų rinkiminiai mūšiai, ir tikrai nuoširdžiai tikiuosi, kad visai netrukus tie mūšių aidai nutils ir mes pereisime prie dalykinės darbotvarkės bei tų klausimų sprendimo, kurie yra svarbiausi Lietuvos visuomenei“, – teigė jis.

Atsakydamas į klausimus G. Paluckas dar kartą pakartojo, kad antisemitizmo šioje koalicijoje nėra.

Seimui pritarus G. Palucko kandidatūrai, prasidės ministrų kandidatūrų derinimas su prezidentu. Po paskyrimo premjeras per 15 dienų turės pristatyti Seimui prezidento patvirtintą Vyriausybę ir šios Vyriausybės programą.

Ketvirtadienį popiet numatytas G. Palucko susitikimas su prezidentu Gitanu Nausėda.

G. Paluckas pirmojo vizito vyktų į Lenkiją arba Ukrainą. Kaip tvirtina ketvirtadienį Seimo pritarimo sulaukęs kandidatas į Vyriausybės vadovus, šį sprendimą jis pasiruošęs derinti su prezidentu.

„Dėl to reikės pasitarti ir su prezidentu. Galų gale užsienio politika yra prezidento tam tikra teisė ir pareiga. Bet neabejoju, kad kalbėsime apie Lenkiją ir Ukrainą“, – žurnalistams Seime sakė G. Paluckas.

G. Paluckas su G. Nausėda buvo susitikęs ir pirmadienį. Jis neslėpė, kad buvo aptariami ir kai kurie kandidatai į ministrus, tačiau iškart pareiškė, kad konkrečių pavardžių neaptarinės.

Socialdemokratui savo kandidatus į ministrus yra pateikusi ir partija „Nemuno aušra“.

Antradienį prisistatydamas Seimui G. Paluckas kalbėjo, kad geriausiai jį žino tie, kurie su juo žaidžia krepšinį.

„Mėgstu jėgos žaidimą, esu užsispyręs, orientuotas į tikslą. Šiuos principus ruošiuosi perkelti ir į Vyriausybės veiklą, kartu neatsisakydamas ir dialogo ten, kur reikalingas platus sutarimas ir konsensusas“, – teigė G. Paluckas.

Valdančiosios demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis yra sakęs, kad G. Palucko kandidatūra gali sulaukti ir kelių opozicijos parlamentarų palaikymo.

Seimo pirmininkas neigė parlamento koridoriuose sklandančias kalbas, neva G. Palucko teikimo į ministrus pirmininkus neketina paremti net dalis socialdemokratų frakcijos atstovų. Todėl esą į valdančiąją koaliciją ir buvo pakviesta Remigijaus Žemaitaičio „Nemuno aušra“ – siekiant užsitikrinti reikiamą paramą premjero kandidatūros tvirtinimui.

„Tokie pasvarstymai sklando erdvėje. Bet kiek man tenka bendrauti tiek su Gintautu Palucku, tiek su socialdemokratų partijos vadovybe – tos baimės yra nepagrįstos. Tikrai bus patvirtintas Gintautas Paluckas ministru pirmininku ir aš abejoju, ar nors vienas socialdemokratų frakcijos narys balsuos prieš“, – sklandančius gandus įvertino Seimo pirmininkas.

Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) 45 metų G. Palucko kandidatūrą pasiūlė po to, kai premjere būti atsisakė partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė. Sprendimą dirbti Europos Parlamente ji aiškino amžiumi ir sveikata.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (107)