„Aš niekaip nesuprantu, <…> man žmonių, kurie gauna šansą dirbti valstybės naudai tampymasis visiškai nesuprantamas. Sakyčiau, kad tai yra net tam tikras mūsų visų kaip piliečių įžeidimas ir skaldymas“, – specialioje inauguracijai skirtoje „Delfi“ laidoje kalbėjo Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Politinės komunikacijos tyrimų centro vadovas, anksčiau dirbęs ir su valstiečiais žaliaisiais (2019 m. vadovavo jų rinkimų į EP štabui), Linas Kontrimas.

Linas Kontrimas sako, kad nereikėtų visko „suvesti“ į pavardę

Politinės komunikacijos ekspertas pažymėjo, kad inauguracijos dienos ceremonijos yra valstybei reikšmingas įvykis.

„Jeigu mes visi sugebėtume perlipti savo labai vaikiškus ambicijų rinkinius, nežinia dėl ko susiformavusius, tai ir šventė šiandien būtų didesnė. Mums trūksta tokių valstybės reikšmės (švenčių). Nereikia suvesti į pavardę. Žiūrėkime į tai, kad tai yra Prezidento institucija“, – sakė L. Kontrimas.

Urbonaitė: ritualus išlaikyti svarbu

Rima Urbonaitė kalbėjo apie ritualų svarbą

Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė irgi kritiškai įvertino I. Šimonytės sprendimą.

„Nors kai kas ir sako, kad tai yra nereikalingi pompastiniai dalykai, bet tai yra ritualas. Ritualai socializacijai mūsų, kaip visuomenės, yra svarbu. Jie nėra bereikšmiai dalykai . Dėl to ir turi būti tam tikros tvarkos įtvirtinimas ir institucionalizavimas. Tam reikia ritualo. Man atrodo, kad tą reikėtų išlaikyti“, – teigė R. Urbonaitė.

Politologės nuomone, neturėtų būti problema bent minutę skirti atsistoti į tribūną ir pasveikinti perrinktą prezidentą.

„Šitas I. Šimonytės gestas, aš manau, buvo visiškai bereikšmis. Ji pabandė tokiu būdu sumenkinti šito renginio reikšmę. Bet manau, kad, deja, tai buvo ne visai vykęs ėjimas. Vis dėlto mes turime ceremoniją, ir pasveikinti nors ir minutės kalba perrinktą prezidentą nebūtų problema“, – teigė R. Urbonaitė.

Kritiškai įvertino ir politikai iš opozicijos

Saulius Skvernelis kritiškai įvertino Ingridos Šimonytės sprendimą

Buvęs premjeras, opozicinės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis apie I. Šimonytės sprendimą nesakyti kalbos atsiliepė kritiškai.

„Dėl vakarėlio – čia privatus reikalas. Nori dalyvauja, nori ne <...>. Į balius prievartos eiti nėra. Bet šita oficiali ceremonija, ir kiek pamenu, man atrodo, visi ministrai pirmininkai rasdavo, ką pasakyti nepaisant to, kad ir pralaimėjo rinkiminėje kovoje. Taip buvo ir 2019 metais. Man tikrai buvo garbė iš Seimo tribūnos kalbėti, pasveikinti prezidentą ir palinkėti. Manau, tą pareigą ir garbę reikėtų atlikti“, – Seime žurnalistams penktadienį komentavo S. Skvernelis.

Vertinu tai kaip nuolatinį, ilgalaikį ir užslėptą, ir atvirą konfliktą tarp Vyriausybės vadovės ir prezidento“, – pažymėjo jis.

Per dantį I. Šimonytę patraukė ir į būsimus rinkimus su partija „Nemuno aušra“ eisianti parlamentarė Agnė Širinskienė, feisbuke pasidalinusi verkiančio kūdikio nuotrauka.

„Čia tik man Šimonytė šiandien per visas inauguracijas panaši į besispardantį vaiką, kuris saldainio parduotuvėj negavo?“, – klausė A. Širinskienė.

Mitalas: prezidentui linkiu dar labiau atliepti Laisvės partijos programą

Valdančiosios Seimo Laisvės frakcijos seniūno Vytauto Mitalo vertinimu, premjerė Ingrida Šimonytė tikrai galėjo pasakyti kalbą Seime per prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos ceremoniją.

„Galėjo tikrai pasakyti, tuo labiau, kad vakare nedalyvauja. Būčiau sakęs, kad gal vakare perduos sveikinimą, o dabar sveikinimas, matyt, bus perduotas kažkokiu kitu būdu, gal, kai jie derins ministrų kandidatūras kitą savaitę po premjerės patvirtinimo Seime“, – svarstė V. Mitalas.

Tai, kad premjerė nesakė kalbos, jo matymu, rodo, kad santykiai tarp prezidento ir jos nėra tokie šilti.

„Nors prezidentas, kaip suprantu, nori sušildyti ir sakė, kad vis geriau jiems sekasi su premjere šnekėtis“, – pažymėjo V. Mitalas.

Vytautas Mitalas

Antrą kadenciją pareigas eisiančiam G. Nausėdai jis palinkėjo dar labiau atliepti Laisvės partijos programą.

„Jis tris kartus pasakė „dirbtinis intelektas“, „skaitmena“, „nauja ekonomika“. Manau, dar vieną dalyką pasakius, mes būtume visiškai patenkinti – dėmesys žmogaus teisėms ir tai būtų Laisvės partijos programos kokie 90 proc. atitikimas. Nes iš tikrųjų šiandien labai maloniai nustebino prezidento gilus, išsamus skaitmenos ir inovacijų atliepimas“, – kalbėjo V. Mitalas.

Politikas teigė, kad planavo dalyvauti prezidento priėmime penktadienį vakare, bet šis tas pasikeitė.

„Skirsiu laiką savo trijų savaičių dukrai, o ne prezidentui“, – sakė parlamentaras.

Čmilytė-Nielsen nesureikšmina, kad I. Šimonytė prezidento inauguracijoje neskaitė sveikinimo kalbos

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen nesureikšmina premjerės Ingridos Šimonytės sprendimo prezidento inauguracijos ceremonijoje neskaityti sveikinimo kalbos.

„Visiškai to nesureikšminu. Tai yra renginys. Pati inauguracija ir priesaika yra būtent Seimo renginys, Seime vykstantis. Tai natūralu, kad Seimo pirmininkė pasako kalbą, prezidentas pasako kalbą.

O, kaip žinome, yra labai įtempta diena, daug renginių – kaip suprantu, į Mišias vėluojama. Tai, tikriausiai, viskas kaip tik gerai susidėliojo laike“, – po prezidento inauguracijos ceremonijos žurnalistams penktadienį sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Sulaužė tradiciją

Ingrida Šimonytė atvyksta į Seimą

Penktadienį Seime iškilmingo posėdžio metu prisiekė antrajai kadencijai perrinktas prezidentas G. Nausėda. Visgi, kitaip nei įprasta, ministrė pirmininkė ir buvusi G. Nausėdos konkurentė rinkimuose I. Šimonytė sveikinimo kalbos ceremonijos metu neskaitys, rašė ELTA.

Premjerės kalba renginio programoje nėra numatyta. Ankstesnių šalies vadovų inauguracijų ceremonijose pareigas einantys premjerai skaitė sveikinimo kalbas. 2019 m. G. Nausėdai pradėjus pirmąją kadenciją šalies vadovo poste žodį tarė tuometis ministras pirmininkas Saulius Skvernelis, 2014 m. prisiekiant perrinktajai Daliai Grybauskaitei – premjeras Algirdas Butkevičius, 2009 m. – konservatorių premjeras Andrius Kubilius.

Premjerės teigimu, toks sprendimas priimtas pasikonsultavus su Seimu ir įvertinus, kad parlamento pirmininkės sveikinimas bei paties prezidento kalba „puikiai užpildo iškilmių turinį“.

„Griežto posėdžio kanono inauguracijai, kuri yra Seimo posėdis, mano žiniomis, nėra ir jos scenarijus kaskart rengiamas specialios komisijos. Pasikonsultavus su Seimu, nutarta, kad Seimo pirmininkės sveikinimas ir prezidento kalba puikiai užpildo iškilmės turinį, todėl atskiros kalbos pasirinkau nesakyti, o dalyvauti kaip ir kituose iškilminguose Seimo posėdžiuose“, – sako premjerė perduotame komentare.

Šį kartą šventinėje ceremonijoje numatyta tik šalies vadovo inauguracinė kalba, Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen sveikinimo žodis, Vilniaus arkivyskupo metropolito Gintaro Grušo invokacija.

Premjerės I. Šimonytės darbotvarkėje yra numatytas dalyvavimas daugelyje inauguracijos šventės renginių.

Tiesa, ketvirtadienį politikė žurnalistams teigė, kad vakariniame priėmime Prezidentūros kiemelyje ji nedalyvaus. „Ne, vakarinėje dalyje nedalyvausiu“, – žurnalistams Seime atsakė ministrė pirmininkė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (141)