Baltrukevičius: jie turėjo žinoti, kad renkasi sudėtingą kelią

Vilniaus politikos analizės instituto analitikas Matas Baltrukevičius pabrėžė, jog rinkimus laimėję socialdemokratai turėjo nujausti, kokios reakcijos sulauks dėl antisemitizmu kaltinamo Remigijaus Žemaitaičio ir jo vadovaujamos politinės jėgos kvietimo jungtis prie koalicijos.

„Iš esmės socialdemokratai turėjo įsivertinti, ar tarptautinės reakcijos bus tokios, kokias mes dabar matome, susirūpinimo, pasipiktinimo. Ir kad viduje, Lietuvoje nepraeis šis sprendimas taip jau paprastai. Matome, kad ir ketvirtadienį organizuojamas protestas.

Realiai aišku, kad jie turėjo įvertinti, jog renkasi sudėtingą kelią. Bet manau, kad socialdemokratai, priimdami galutinius sprendimus dėl koalicijos, pasižiūrėjo labai pragmatiškai, iš praktinės pusės – nori tvirtos, skaitlingos daugumos. Nenori ketverius metus taikyti Sauliaus Skvernelio su Ramūnu Karbauskiu. Taigi, tiesiog pasirinko „Nemuno aušrą“ ir demokratus, manydami, kad taip, bus tarptautinis atgarsis. Bet paprastai jis būna pradžioje, paskui nėra kalbama apie tai ketverius metus ištisai“, – įžvalgomis Žinių radijo eteryje dalijosi analitikas M. Baltrukevičius.

Savaitgalį pasirodė žinia, kad dėl partijos „Nemuno aušra“ dalyvavimo koalicijoje ketvirtadienį prie Seimo bus rengiamas mitingas. Pats Remigijus Žemaitaitis siūlė rinktis į kitą protestą – prie profesoriaus Vytauto Landsbergio namų uždegti žvakelę. Pirmadienį jis nuo šio pasiūlymo atsitraukė ir sakė, kad nieko niekur nekviečia.

M. Baltrukevičius prognozavo, kad poliarizacija gali būti didelė. Tačiau bus ir vieningų pozicijų, teigė jis.

„Tikrai nematau priežasčių, kodėl poliarizacija, susiskaldymas politiniame lygmenyje turėtų būti mažesnis, nei turėjome šios kadencijos metu. Kai tų įtampų visai nemažai buvo.

Bet ko tikrai galime tikėtis, kad nesikeis niekas ir partijos bus vieningos – saugumo ir gynybos politika. Aišku, gal detalės kažkiek skirsis. <...> Koalicijos sutartyje gynybos politika nėra jau taip detaliai pristatoma, jeigu dar lygintume su ekonomikos politika. <...> Bet čia konsensuso vis tiek galima tikėtis“, – tikino Vilniaus politikos analizės instituto analitikas M. Baltrukevičius.

Koalicijos sudėtis, dar net nespėjus pasirašyti koalicinės sutarties, sulaukė daug dėmesio ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Pasak Žinių radijo laidos „Ryto espresso“ pašnekovo M. Baltrukevičiaus, socialdemokratai tikrai turėjo nuspėti, kokia bus tarptautinė reakcija. Bet koalicijos sutartyje sudėlioti ir tam tikri saugikliai, pabrėžė Žinių radijo pašnekovas.

„Jiems buvo svarbu sudėti saugiklius. Kad ir tas punktas (koalicinėje sutartyje, aut. p.), jog jeigu bus keliamas valdančiajai koalicijai priklausančio politiko teisinės neliečiamybės klausimas, nebus daroma kliūčių tam, to bus atsisakoma. Tai yra įtraukta net į pirmąją koalicijos sutarties dalį, prie pačių svarbiausių nuostatų.

Realiai socialdemokratų tikslas iš viešųjų ryšių pusės buvo sužaisti taip, kad jie maksimaliai daro viską, kad atrodytų viskas kuo įmanoma švelniau, parodyti, kad partija supranta rizikas“, – kalbėjo analitikas M. Baltrukevičius.

Burbulytė–Tsiskarishvili: sveiki atvykę į valdančiąją daugumą

Klaipėdos universiteto (KU) politologė Gabrielė Burbulytė–Tsiskarishvili LNK vidurdienio žiniose pirmadienį sakė, kad aritmetiniu požiūriu būsimoje Seimo dauguma bus labai solidi.

„Tai tikrai yra labai solidžiai surinktas Seimo narių skaičius, kiekybine prasme galime tikėtis tikrai solidžios, didelės ir sėkmingai teisės aktus priimančios daugumos. Tik, kaip visada, klausimas yra ar kokybe pavyks prilygti kiekybei“, – tvirtino KU politologė G. Burbulytė–Tsiskarishvili.

Tai, kad koalicija buvo formuojama tikrai chaotiškai, nevengė viešai pasakyti ir pirmadienį parašą ant koalicijos sutarties padėję politikai. Papildomo chaoso, anot pašnekovės, įnešė tai, kad daug problemų buvo sprendžiama viešumoje.

„Jeigu visi šie procesai būtų vykę išimtinai už uždarų durų, nebūtų įvairiausių nutekinimų žiniasklaidai informacijos. Tai, greičiausiai, mes ir nesakytume, kad visa tai vyksta chaotiškai. Nes nebūtume to matę.

O šiaip bet koks derybinis procesas nebūna rožėmis klotas, visada ten būna aštrių kampų, kuriuos reikia nuglaistyti“, – tvirtino KU politologė.

Pašnekovė sutiko, jog tam tikro sumelavimo iš socialdemokratų buvo – du kartus.

„O jeigu sumeluota kartą, kaip sako tautosaka, gal bus meluojama ir ateityje. Tai yra papildomas jungiklis visuomenei būti aktyvesnei, labiau politiškai, nežiūrėti atsainiai į politikų pažadus. Manau, kad kaip tik į naudą išeis“, – prognozavo LNK vidurdienio žinių pašnekovė G. Burbulytė–Tsiskarishvili.

Politologė prognozavo, kad R. Žemaitaičiui aiškintis ir atsiprašyti gali tekti labai ilgai. Tokių pavyzdžių politikoje, anot jos, ne vienas. Neišvengs to ir didieji koalicijos partneriai socialdemokratai: jiems bus primenamas partijos lyderės Vilijos Blinkevičiūtės pasitraukimas iš kandidačių į premjeres.

„Nėra tai kažkas tokio labai ypatingo. Dabar koalicijos formavimo chaose yra žiūrima kaip į nuostabą keliantį dalyką. Bet tai yra valdančiųjų kasdienybė. Taigi, galime pasakyti koalicijai: sveiki atvykę į valdančiąją daugumą, čia turėsite pajusti visas kritikos strėles“, – naujuosius valdančiuosius LNK vidurdienio žinių eteryje nuteikinėjo politologė G. Burbulytė–Tsiskarishvili.

„Delfi“ primena, kad pirmasis naujojo Seimo posėdis įvyks lapkričio 14 dieną, ketvirtadienį.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (58)