„Viena vertus, kalbant apie šį konservatorių poelgį, turbūt toks tipinis šios partijos veiklos modelis ir galima pastebėti, kad iškilus kažkokiam su partija susijusiam skandalui partija meta į viešą erdvę kokią nors idėją, norėdama nukreipti dėmesį ir klausimą“, – „Žinių radijui“ teigė I. Segalovičienė.
„Aš kalbu apie šnipinėjimą, kurį girdėjome vakar pilna apimtimi. Tad turbūt tikrai tie klausimai nėra atsitiktiniai, kad jie vienas šalia kito“, – pridūrė ji.
Visgi šalies vadovo patarėja tikina taip pat pastebinti ir konservatorių partijos pastangas Vyriausybės tvirtinimo procese paversti prezidentą tiesiog notaru.
„Tikrai matome tokį tendencingą ir nuolatinį šios partijos norą paversti prezidentą notaru ir galima tikrai siekti sudaryti tokią situaciją, kad premjeras ar premjerė galėtų paskutinę dieną prezidentui atnešti bet kokius ministrų kandidatus ir reikalauti parašo. Tai tikrai tai būtų kenksminga valstybei, jeigu į tą pusę viskas nueitų“, – pabrėžė ji.
„Bet iš principo į viską žiūrint plačiai, taip, lauktume tokio kreipimosi, lauktume Konstitucinio Teismo sprendimo nagrinėti ir paties sprendimo. Bet labai svarbu yra, kad visi matytume bendrą lauką. (...) Valstybei nenaudingas būtų sprendimas, kad premjeras atneša paskutinę minutę bet ką, bet kokius kandidatus, su bet kokia reputacija ir prezidentas tiesiog pasirašo. Tai būtų neadekvatu“, – pabrėžė I. Segalovičienė.
„Vienintelis būdas išsiaiškinti, ar nepilnos sudėties Vyriausybės tvirtinimas teisėtas – Konstitucinio Teismo išaiškinimas. Šiuo metu regiame kreipimosi į Konstitucinį Teismą tekstą ir artimiausiu metu rinksime Seimo narių parašus“, – teigia Seimo konservatoriai.
Norint kreiptis į KT reikia surinkti 29 Seimo narių parašus.
ELTA primena, kad prezidentas G. Nausėda praėjusį trečiadienį pasirašė dekretą dėl naujosios Vyriausybės sudėties. Naujasis kabinetas – be dviejų ministrų. Vis dar liko neaišku, kas vadovaus Aplinkos ir Teisingumo ministerijoms.
Praėjusį ketvirtadienį naujoji G. Palucko vedama Vyriausybė Seimui pateikė savo programą. Ne vėliau kaip per 15 dienų nuo Vyriausybės programos pateikimo, Seimas turi ją apsvarstyti. Nauja Vyriausybė gauna įgaliojimus veikti tik tada, kai Seimas pritaria Ministrų kabineto programai.
Dėl sklandesnio biudžeto svarstymo Prezidentūra nemato poreikio perkelti Seimo rinkimų datos
Svarstant, ar nereikėtų perkelti Seimo rinkimų datos, taip siekiant užtikrinti, jog naujai išrinktoji Vyriausybė galėtų pati paruošti ir teikti parlamentui kitų metų valstybės biudžeto projektą, prezidento vyriausioji patarėja ekonomikos ir socialinės politikos klausimais Irena Segalovičienė sako – tai nėra esminis klausimas. Anot jos, ir dabartinės sąlygos, kai naujas Ministrų kabinetas perima svarstyti buvusios Vyriausybės pateiktą biudžetą, leidžia daryti atitinkamas korekcijas ir peržiūrėti ateinantiems metams numatytus valstybės asignavimus.
„Tai nėra esminis klausimas. Tiek ruduo, tiek pavasaris turėtų tiek savo pliusų, tiek minusų“, – antradienį „Žinių radijui“ sakė I. Segalovičienė.
„Jeigu kalbėtume apie pavasarį, įsivaizduokite, kada atsirastų Vyriausybės programa ir jos priemonių planas. Labai vėlai. Dabar iš tikrųjų Vyriausybės programos priemonių planą galime matyti kovo mėnesį. Automatiškai visada yra galimybė biudžetą atidaryti ir peržiūrėti, atsižvelgiant į Vyriausybės priemonių planą. Taigi, nėra čia vienareikšmio pasakymo, kas būtų geriau, nes rasime ir čia pliusų, ir čia minusų“, – dėstė ji.
Šalies vadovo patarėja taip pat pažymėjo, jog dabartinė situacija, kai rinkimų metu kadenciją baigianti Vyriausybė pateikia kitų metų biudžeto projektą, o jį patvirtina jau naujai išrinktas Seimas, sukuria atsvarų sistemą.
„Dabartinė situacija – ji turi savo atsvarų sistemą ir tai valstybei bendrai yra pliusas“, – samprotavo ji.
Visgi, tęsė ji, tokie sprendimai yra Seimo rankose.
„Aišku, jeigu partijos nuspręs keisti Konstituciją – nes čia yra Konstitucijos pakeitimas – tai Seimas tą gali padaryti su savo argumentais. Bet tokių akivaizdžių, vienareikšmių pliusų nėra nei vienoje, nei kitoje pusėje. Kritinės būtinybės nematau“, – kalbėjo Prezidentūros Ekonominės ir socialinės politikos grupės vadovė.
„Turime Konstituciją, 57 straipsnį, tikrai galime pagal ją gyventi ir be reikalo jos nekaitalioti“, – apibendrino I. Segalovičienė.
Kadenciją baigianti Ingridos Šimonytės vedama Vyriausybė pateikė Seimui kitų metų biudžetą spalio mėnesį. Jis svarstomas jau naujos kadencijos Seime.
Paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas yra teigęs, kad jo vedamam Ministrų kabinetui reikės peržiūrėti 2025 m. valstybės biudžetą – tą ketinama padaryti kitų metų pirmajame pusmetyje. Anot jo, šiuo metu suplanuotame biudžeto projekte trūksta lėšų kelių infrastruktūrai, gynybai, sveikatai ir socialinei apsaugai.