Politinės partijos ruošia programas, bet klausimas – kiek rinkėjų jas perskaitys. Dar partijų veikloje pastebima tai, ką komunikacijos ekspertai vadina etikečių klijavimu.
„Mes sunkiai įsivaizduojame tą koaliciją su tais, kurie vertybine prasme mums yra priešiški, turiu omenyje – liberalai. Liberalai Lietuvoje yra ir konservatoriai, ir liberalai, ir Laisvės partija. Liberalais mes laikome ir Demokratų sąjungą“, – LNK žinioms sakė opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis.
R. Karbauskis gelia, kad opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) – blankių vidutinybių partija. Anot jo, tą jie įrodė į premjerus statydami Gintautą Palucką, kuris prieš keliolika metų, būdamas vienas Vilniaus vadovų, buvo nuteistas dėl neskaidraus viešojo pirkimo.
„Tai būtų tikrai pirmasis atvejis toks, kai mes už korupciją teistą asmenį paskirtume premjeru. Manau, kad Lietuva dar nėra tiek nuvažiavusi į korupcijos liūną“, – pabrėžė LVŽS lyderis R. Karbauskis.
LSDP atstovai sako, kad patys valstiečiai neturi stuburo ir keičia vertybes pagal situaciją.
„Persibraižo savo ideologijas. Matome, kad ir kai kurios kitos partijos, kurios buvo centro kairės, dabar tapo centro dešinės, aš čia kalbu apie valstiečius. Nes prieš gerą pusmetį R. Karbauskis pasakė, kad jie yra didžiausi konservatoriai, nors prieš kelerius metus save dar kairiaisiais vadino“, – kalbėjo LSDP atstovas, Vilniaus rajono meras Robertas Duchnevičius.
Panašu, kad dar viena LSDP strategija – kuo mažiau aiškių atsakymų, kalbama su visuomene abstrakčiai. Taip bėgama nuo aiškių atsakymų jautriais klausimais.
Pavyzdžiui, LSDP vadovė, europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė, paklausta, kodėl partijos rinkimų programoje nebeliko partnerystės klausimo, partijos lyderė tikino, jog LSDP programa „yra tikrai labai gera“.
V. Blinkevičiūtė delsė pasakyti, ar dalyvaus Seimo rinkimuose, o dabar sako, kad socialdemokratai turi numatę, kas būtų jų ministrai. Bet rinkėjus vers spėlioti, nes pavardžių dar neatskleidžia.
„Tikrai pažadu, kad tai bus tokia Vyriausybė, kuri tikrai neprimins vaikų darželio“, – pažadėjo LSDP vadovė V. Blinkevičiūtė.
Kai LSDP delsė pasakyti, kad V. Blinkevičiūtė nedalyvaus prezidento rinkimuose, jiems paties išsprūdo, kad delsiama yra specialiai.
„Mes dabar turime viską savo rankose, išlaikome tokią intrigą. Ir jums labai įdomu yra“, – praėjusių metų pabaigoje kalbėjo R. Duchnevičius, kreipdamasis į žurnalistus.
Valdančiosios Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) lyderiai kalba, kad vien tik jie gali garantuoti demokratišką, vakarietišką Lietuvos kryptį.
„(Rinkimuose, aut. p.) spręsis tam tikri Lietuvos kryptį lemiantys klausimai – kokios koalicijos bus, kaip jos bus formuojamos, kokių vertybių pagrindu... Manau, kad čia Tėvynės sąjunga turi labai svarbų uždavinį“, – prieš kelias savaites teigė TS–LKD lyderis, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
Opozicinės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis tikino, jog taip konservatoriai mobilizuoja savo rinkėją.
„Juk visuomet jis ateina. Tas rinkėjas, kuo toliau, tuo labiau yra vis mažiau kritiškai mąstantis. O tie, kurie turi kitokią nuomonę, kritinę nuomonę, tai jiems iš karto kabinamos įvairiausios etiketės, įžeidinėjimai, prasivardžiavimai ir taip toliau“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Konservatoriai gąsdina kitais, o kiti – konservatoriais. Dažna partija dėl visko, kas negerai, net dėl dešimtmečius nespręstų problemų kaltina konservatorius.
„Rugsėjo 1–oji jau čia, o 650 mokytojų trūksta. Aš tą girdėjau dar žiemą, prieš pusmetį“, – viename susitikime su žiniasklaida kalbėjo LSDP vadovė.
Vienos partijos rinkėjus ir patys konservatoriai gąsdina savimi. Konservatoriai vis pakalba, esą galėtų dirbti su LSDP. Pastarieji įtaria, kaip taip kalbama tyčia, nes konservatorių rinkėjams tai nė motais, o socialdemokratų rinkėją ryšiai su konservatoriais gali atbaidyti.
„Jie komunikacine prasme stengiasi žaisti. Tokia komunikacija yra ne pirmą kartą. Ir prieš tai rinkimuose buvo, kad jie kalba apie kažkokias koalicijas su socialdemokratais“, – situaciją komentavo LSDP atstovas R. Duchnevičius.
O prezidentas Gitanas Nausėda kalbėjo, jog socialdemokratai aiškiai pasakė, kad neįsivaizduoja savęs vienoje koalicijoje su TS–LKD.
„Tai yra jų raudonoji linija“, – kalbėjo šalies vadovas.
Rinkimų kampanijos išimtis – partijos „Nemuno aušra“ lyderis Remigijus Žemaitaitis. Jis jau bent porą mėnesių važinėja po Lietuvą, kasdien sugeba aplankyti po kelis miestus.
Visą LNK žinių reportažą žiūrėkite čia: