Apie piliečio skundą buvo diskutuojama per posėdį sekmadienį, sušauktame tvirtinti Seimo rinkimų rezultatus.

„Kadangi tvirtiname rinkimų rezultatus, turime apie tai pasisakyti. Jis nurodo, kad priežastis – melaginga informacija, kurią skleidė Socialdemokratų partija prieš rinkimus, įgyvendindama sisteminę dezinformacijos schemą. Apie tai, kad Vilija Blinkevičiūtė žadėjo būti premjere“, – per posėdį sekmadienį sakė VRK pirmininkė Lina Petronienė, pristatydama piliečio skundą. Ji minėjo, kad pilietis surašė nemažos apimties kreipimąsi į VRK.

VRK komisijos narys Andrius Vaišnys teigė, kad rinkėjo skunde nėra priežastis naikinti rezultatus, bet komisija turi atsakyti piliečiui, kuris įžvelgia nesąžiningą konkurenciją.

„Tai yra tam tikri rinkėjų lūkesčiai. Žmonės mums rašo, skambina, siūlo įvairiausius variantus, tai sudaro pareigą mums pasisakyti ir reaguoti“, – per posėdį kalbėjo VRK narys, minėdamas, kad Rinkimų kodeksas apibrėžia ne tik kaip turi vykti ir turi būti organizuojami rinkimai, bet ir rinkimų kampanija – kodekse įvardintas sąžiningumo, sąžiningos konkurencijos principas.

Gintautas Paluckas, Vilija Blinkevičiūtė

„Kadangi rinkimų kampanijai taikomi šie principai, mes, kaip institucija, žiūrime, kaip tie principai įgyvendinami, kaip mes visi jais vadovaujamės. Mano nuomone, pasakyti, kad tai nėra Vyriausiosios rinkimų komisijos reikalas, būtų neteisinga. Yra reikalas pasisakyti, aš būčiau už tam tikrą pritarimą tokių žmonių pozicijai, moralinį, etinį, požiūrį, išraišką. Kadangi Rinkimų kodeksas nenustato imperatyvių veiksmų šiuo atveju, išvadas turi palikti daryti patiems rinkėjams“, – mano A. Vaišnys.

VRK narė Jolita Baušytė sakė, kad teisinio pagrindo rinkimų rezultatų anuliavimui nėra, tačiau negalima ignoruoti rinkėjų pareiškimų šia tema.

„Vis tik politikos pagrindas yra duoto žodžio laikymasis pirmiausia rinkėjams, nes rinkėjai sprendžia, kuriems savo atstovams, politikams suteikti įgaliojimus priimti sprendimus jų, piliečių vardu. Po šio partijos lyderės sprendimo susvyravo tikėjimas duodamo žodžio tvirtumu, taip pat rinkimų principais, kuriais vykdoma agitacija, kyla klausimas dėl politinės kampanijos sąžiningos konkurencijos“, – sakė J. Baušytė.

Ji taip pat minėjo, kad susiklosčiusi situacija pasitarnaus ateičiai dėl Rinkimų kodekso pataisų, pavyzdžiui, jeigu kandidatuojama rinkimuose ir laimima, ankstesnės pareigos automatiškai nutrūksta.

Kiti VRK nariai svarstė, kad pastaruoju metu nutikusi politinė situacija pasitarnaus ateičiai ir ugdys kritišką ir sąmoningą rinkėją. VRK narė Gitana Matiekuvienė sakė, kad piliečio iškeltas klausimas yra reikšmingas ir visuomenės diskusijai, ir teisininkams.

Tuo metu VRK narė Olga Kilkinova sakė, kad skundą parašė rinkėjas, jo siekis – inicijuoti anuliavimą, tačiau šio kausimo VRK nagrinėti negali, nes eilinis rinkėjas negali teikti prašymų dėl rinkimų rezultato anuliavimo, tam taikomi kiti reikalavimai ir kriterijai.

„Skundas negali būti nagrinėjimas, ne VRK kompetencija skunde keliamas klausimas, politinius sprendimus VRK negali nagrinėti, ne jos kompetencija“, – sakė O. Kilkinova.

VRK pirmininkė Lina Petronienė baigianti narių diskusijai konstatavo, kad yra rinkėjas ir jo lūkesčiai, jam bus pateiktas atsakymas, jeigu VRK nariams nepavyks jo suderinti, bus svarstoma apie tyrimo atlikimą.

ELTA primena, kad netilus spėlionėms dėl to, ar rinkimus laimėjusios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė V. Blinkevičiūtė ryšis vadovauti būsimai Vyriausybei, trečiadienio vakarą politikė pranešė neketinanti eiti ministrės pirmininkės pareigų. Socialdemokratė nedirbs ir Seime – V. Blinkevičiūtė planuoja tęsti ketvirtąją kadenciją Europos Parlamente (EP).

„Esu įsitikinusi, kad beveik 65 metų ministrei pirmininkei būtų sudėtinga dirbti, nes esu pensininkė ir įvertinau per visą rinkiminį laikotarpį, koks tai būtų atsakingas darbas, kiek tai reikalauja sveikatos ir jėgų. Turiu priimti tokius sprendimus, kad Vyriausybė būtų darbinga, o užimti postą tam, kad užimti postą, niekada neturėjau noro. (...) Pirmiausia įvertinau savo amžių ir sveikatą“, – akcentavo ji.

Partijos prezidiumas pasiūlė premjero pareigas LSDP vicepirmininkui Gintautui Paluckui.

Savo ruožtu Prezidentūra nesureikšmino pokyčių LSDP viršūnėse. Pasak šalies vadovo G. Nausėdos vyriausiojo patarėjo Frederiko Jansono, dabar prezidentui svarbiausia yra tai, jog mandatų naujajame Seime iškovojusios partijos imtųsi svarbiausių darbų ir koalicijos formavimo.

Diskusijos dėl to, ar V. Blinkevičiūtė išties grįš į nacionalinę politiką ir vadovaus Ministrų kabinetui virė bene pusmetį. Galiausiai, rugpjūtį politikė patikino – LSDP sėkmės atveju ji bus ministrė pirmininkė. Tačiau abejonės dėl tokio pasižadėjimo suintensyvėjo rinkimų naktį, kai politikė vengė tiesiogiai atsakyti į pastarąjį klausimą. Spėliones paskatino ir antradienį pasirodžiusios žinios, kad V. Blinkevičiūtė veikiausiai atsisakys premjerės posto. Tai, remdamasis šaltiniais, pranešė naujienų portalas lrt.lt.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (70)