Jei Seimas pritartų įregistruotoms Rinkimų kodekso pataisoms, Pasaulio lietuvių vienmandatė apygarda būtų sudaroma kai balsavusių rinkėjų skaičius užsienyje yra didesnis kaip 0,9 vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus.
Projekto autorių teigimu, šiuo metu Pasaulio lietuvių vienmandatės sudarymui yra taikomi aukštesni reikalavimai nei kitoms vienmandatėms apygardoms. Projekto rengėjai siekia, kad būtų vienodos taisyklės, sudarant Seimo rinkimams apygardas Lietuvoje ir užsienyje.
Galiojančiame Rinkimų kodekse Pasaulio lietuvių apygardos sudarymui nustatyta 1,1 rinkėjų skaičiaus kartelė.
„Įvertinus paskutinių vykusių Seimo rinkimų balsavimo užsienyje statistiką, akivaizdu, kad Pasaulio lietuvių apygarda yra gausiausia pagal balsavusiųjų, o ne registruotų rinkėjų skaičių. Tačiau jos likimui per kiekvienus rinkimus kyla reali grėsmė būti panaikintai, nes nustatyta kitose apygardose esanti aukščiausia 1,1 rinkėjų skaičiaus kartelė“, – sakoma dokumento aiškinamajame rašte.
Jame pažymima, kad tai gali būti traktuojama kaip Lietuvos piliečių nepozityvi diskriminacija, apsunkinanti jų galimybę balsuoti rinkimuose.
Rinkimų kodekso pataisas dėl Pasaulio rinkimų apygardos sudarymo kartu su D. Asanavičiūte teikia valdančiosioms ir kiti įvairioms frakcijoms priklausantys parlamentarai: Andrius Bagdonas, Audrius Petrošius, Vytautas Jucius, Bronis Ropė, Saulius Čaplinskas, Jurgis Razma, Edita Rudelienė, Algimantas Radvila, Birutė Vėsaitė, Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė ir kiti.
ELTA atkreipia dėmesį, kad tai ne pirmoji iniciatyva keisti Pasaulio lietuvių apygardos sudarymo taisykles. Į naują Seimą nepatekusi buvusi parlamentarė Aušrine Armonaitė sudarant šią užsienio lietuviams skirtą apygardą siūlė remtis ne balsavusių, o užsiregistravusių rinkėjų skaičiumi. Jos nuomone, tai būtų objektyvesnis rodiklis.
Siekiant tobulinti balsavimo tvarką užsienyje, po antro Seimo rinkimų turo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Lina Petronienė irgi yra užsiminusi apie galimus Rinkimų kodekso pakeitimus.
Rinkimų kodeksas yra įrašytas į konstitucinių įstatymų sąrašą, todėl jo keitimo procedūra yra sudėtingesnė. Jis gali būti keičiamas, pildomas ar pripažįstamas netekusiu galios ne mažesne kaip 85 visų Seimo narių balsų dauguma.