Partijos pirmininkas paaiškino, kad šių kriterijų „valstiečiai žalieji“ neatitinka, tačiau pabrėžė, kad sprendimus priims socialdemokratai. Per valdybą demokratai patvirtino, kad dalyvaus derybose dėl koalicijos, ir patvirtino derybinę grupę, kurios nariai yra S. Skvernelis, Rima Baškienė, Lukas Savickas, Linas Kukuraitis ir Tomas Tomilinas.
„Mūsų lūkesčiai yra tokie: koalicijos derybose trečiuoju partneriu priimtinos tik tos politinės partijos, kurios nebetęstų ankstesnėse kadencijose pradėtų kultūrinių karų, kurių frakcijos būtų stabilios ir prognozuojamos, kurių lyderiai prisiimtų asmeninę politinę atsakomybę, negrįstų veiklos melu, gerbtų koalicijos partnerius, pasitikėtų bei įsipareigotų remti dalykiškos ir profesionalios Vyriausybės darbą“, – teigė S. Skvernelis.
Lūkestis dėl postų dalybų
Antras demokratų lūkestis, kad „Vyriausybė turėtų būti formuojama ne savitiksliu kvotų principu, bet taikant aukščiausius profesionalumo, kompetencijos bei skaidrumo arba nepriekaištingos reputacijos reikalavimus asmenims, kurie nori užimti pozicijas Vyriausybėje. (...)“.
„Aš turiu galvoje, kad nereikėtų remtis ta aritmetika, kuri yra labai svarbi, nes, aišku, pagal frakcijų dydžius tokios proporcijos turi būti išvestos, bet, kalbant apie personalijų parinkimą, laikytis principo, kad, jeigu yra tarp koalicijos partnerių kandidatų į ministrų pozicijas stipresnis, profesionalesnis žmogus, tai galbūt nereikėtų užsispirti, kad šita ministerija turi būti X partijai, nors ji neturi labai stipraus kandidato“, - sakė S. Skvernelis.
Jis pavyzdžiu pateikė socialinės apsaugos ir darbo ministro poziciją, kurią kaip ypač svarbią įvardino ir socialdemokratai, bet ir demokratai neslepia čia ambicijų.
„Mes tikrai turime vieną iš stipriausių kandidatų – Liną Kukuraitį. Jeigu jie turėtų stipresnį, geresnį, be jokios abejonės toks sprendimas ir būtų priimtas“, - sakė S. Skvernelis.
Dėl Blinkevičiūtės žinių neturi
S. Skvernelis sakė, kad socialdemokratų pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė jų nėra neinformavusi apie nenorą užimti premjerės pareigų.
„Aš norėčiau, kad mus informuotų, kad V. Blinkevičiūtė bus ministrė pirmininkė. Tokį lūkestį turime“, – sakė jis.
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuva“ pirmininkas šio klausimo sprendimą laiko socialdemokratų problema.
„Rinkimų metu yra įvardinta V. Blinkevičiūtės lyderystė, kol kitokio sprendimo nėra, net ir mes nesame informuoti apie galimą kitokį planą, tai turbūt mums nebūtų etiška ir svarstyti. Tikrai neprisirišame prie vienos ar kitos pavardės. Jeigu bus toks socialdemokratų sprendimas, žiūrėsime, kaip jie jį paaiškins, pirmiausia, savo rinkėjui, ir tada nematau didelių problemų, jeigu atsiras kitos kandidatūros“, – sakė S. Skvernelis.
Jo vertinimu, dėl piktnaudžiavimo tarnyba anksčiau teistas G. Paluckas atitinka nepriekaištingos reputacijos kriterijų.
„Iš teisinės pusės – taip (atitinka). Teistumas yra seniai pranykęs“, – sakė S. Skvernelis.
Skvernelis neatsisakytų būti Seimo pirmininku
Iki šiol S. Skvernelis tiesiai neatsakė, ar pretenduotų į Seimo pirmininko poziciją, tačiau leido suprasti, kad neatsisakytų.
„Po ministro pirmininko pareigų manęs nenustebinsi niekuo, bet apie pozicijas nekalbėjome, nežinome, kam pozicija teks. (…) Jeigu siūlymas būtų mes neatsisakytume“, – sakė S. Skvernelis.
Jie taip kol kas nesileidžia į kalbas, į kokius ministrų postus pretenduotų. Pirmadienį naujienų agentūros ELTA spaudos konferencijoje kartu su partijos pirmininku dalyvavo Virginijus Sinkevičius, Lukas Savickas.
S. Skvernelis sakė, kad jie turi kandidatų į visas pozicijas, tačiau konkrečiai apie šiuos du asmenis atsiliepė taip: „kiekvienam ministrui pirmininkui būtų atsvara ir parama turėti tokius narius“.
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, Seimo rinkimus laimėjo Lietuvos socialdemokratų partija, iškovojusi 52 mandatus. Antri - konservatoriai su 28 mandatais, trečia – partija „Nemuno aušra“ su 20 mandatų. Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ turės 14 mandatų, Liberalų sąjūdis – 12, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 8.
Antradienį Seime posėdžiavo ir išplėstinė „valstiečių-žaliųjų“ valdyba. Po jos paaiškėjo, kad šie į žemės ūkio ministrus būtų pasirengę siūlyti Bronių Ropę, teisingumo - Igną Vėgelę. Kiek vėliau šiandien posėdžiaus ir liberalai.
Socialdemokratai prezidiumo posėdį rengia trečiadienį.