Į EP buvo išrinkti du Seimo nariai: krikdemiškojo flango atstovas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) gretose Paulius Saudargas ir „valstietis“ Aurelijus Veryga. Abu jie – Civilinės sąjungos įstatymo skeptikai ir posėdžiuose dėl šių pataisų balsuoja „prieš“.

Tikėtina, kad abu į EP išrinkti politikai atsisakys su tuo nesuderinamų Seimo nario pareigų ir išvyks dirbti į Briuselį.

P. Saudargas į Seimą yra išrinktas vienmandatėje Justiniškių-Viršuliškių apygardoje. Jeigu iki Seimo rinkimų būtų likę daugiau kaip vieneri metai, šioje apygardoje Vyriausioji rinkimų komisija turėtų organizuoti pirmalaikius rinkimus: piliečiai rinktų naują Seimo narį vietoje P. Saudargo.

Seime neliks Saudargo

Bet dabar, kai iki Seimo rinkimų belikę tik keletas mėnesių, pirmalaikiai rinkimai nebus organizuojami – Seimo TS-LKD frakcijoje, o tuo pačiu ir valdančiojoje koalicijoje, bus vienu nariu mažiau. Bet tuo pačiu vienu balsu sumažės ir civilinės sąjungos priešininkų gretos.

Paulius Saudargas

Svarbu ir tai, kada P. Saudargas atsisakys Seimo nario mandato. Tai vėliausiai jis gali padaryti likus 7 dienoms iki išrinkto EP pirmojo posėdžio, kuris turėtų įvykti liepos 16-ąją.

Bet Seimo nario mandato P. Saudargas gali atsisakyti ir anksčiau, o tokiu atveju anksčiau susidarytų nors kažkiek palankesnės sąlygos civilinės sąjungos įteisinimui.

Kitokia situacija dėl A. Verygos. Jis į Seimą išrinktas daugiamandatėje apygardoje, kas reiškia, jog vietoje jo į parlamentą ateis kitas „valstiečių“ atstovas iš partijos 2020 metų Seimo rinkimų sąrašo. Tiesa, kaip aiškėja, nėra lengva tokį žmogų rasti.

Visgi, tikėtina, kad politikas, dirbsiantis Seime vietoje A. Verygos, irgi nepritars civilinės sąjungos įtvirtinimui – tokios linijos laikosi visa „valstiečių“ partija ir frakcija.

Aurelijus Veryga

Be to, A. Verygą naujai į Seimą atėjęs politikas pakeis be pertrūkio: A. Veryga atsisakys mandato, o VRK konstatuos, kas užims jo vietą.

Mitalas: įstatymą tikrai sugebėsime priimti

Delfi kalbintas Seimo Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas teigė, kad Civilinės sąjungos įstatymo priėmimui parlamente trūksta vos kelių balsų. Ir, anot jo, kada susiklostys tinkamos aplinkybės, pataisos bus nešamos trečiam balsavimui į Seimo posėdžių salę.

„Trūksta vos kelių balsų. Mes esame pasiekę 64, 65, gal net 66 balsus Seime, kurie iš principo pritaria civilinės sąjungos priėmimui. Tai yra daugiau negu, kad buvo praeitoje Seimo kadencijoje, kada buvo bandoma teikti [pataisas]. Kada susiklostys tinkamos aplinkybės ir kada tikrai galėsime nerizikuodami eiti į priėmimą, tada šį priėmimą ir vykdysime, – tikino V. Mitalas.

– Vardan to vyksta sunkus darbas vadinamuosiuose politikos užkulisiuose, ir aš pats daug darau, kad mes surinktume tuos balsus. Jau seniai tokį įstatymą priimti reikėjo.

Mes matėme, kad per prezidento rinkimų ar per Europarlamento rinkimų kampaniją pagrindinės partijos, pagrindiniai kandidatai, net ir tas pats prezidentas Gitanas Nausėda, sakė, kad šį klausimą reikia sureguliuoti. Tai, sakyčiau, kad situacija nuo 2020 ar 2021 metų yra dramatiškai pasikeitusi, kada visi buvo išvarginti kovido ir mitingavo prie Seimo. Ir dabar tinkamu momentu, tinkamoje vietoje mes šį įstatymą tikrai sugebėsime priimti.“

Vytautas Mitalas

Politikas vertino, jog P. Saudargo išėjimas iš Seimo sudaro kažkiek geresnes prielaidas civilinės sąjungos įteisinimui, bet to, vertinant bendriau, esą nepakanka.

„Vieną konservatorių, kuris akibrokštu pavadino vykusias eitynes savaitgalį (eitynes „Lithuanian Pride 2024“ – Delfi), pakeitus, problema nesisprendžia. Pati partija turi subręsti ir pasikeisti, kad jos viduje neliktų homofobijos, ir iš tikrųjų galėtume ne ant Marytės ar kažko kito plauko įstatymą priimti. O užtikrinti ir įstatymo priėmimą, ir lydimųjų teisės aktų priėmimą. Tas yra svarbiausia“, – pabrėžė V. Mitalas.

Neatmeta, kad imsis legalaus gudravimo

Į svarstymo stadiją Civilinės sąjungos įstatymo projektas buvo nešamas ištaikius momentą, kai Seimo Kaimo reikalų komiteto nariai, tarp kurių ir vadinamieji „agroliberalai“, buvo komandiruotėje ir balsų „prieš“ ar susilaikiusiųjų buvo mažiau.

Ar ir einant į priėmimą gali prireikti gudravimo?

„Esame labai suinteresuoti, kad įstatymas būtų priimtas, o ne sudegintas, dėl to visi legalūs keliai yra atviri, o detalių aš kol kas neatskleisiu“, – atsakė V. Mitalas.

LGBT vėliava. Seimas

Jei būtų priimtas, siūlomas Civilinės sąjungos įstatymas tiek tos pačios lyties, tiek skirtingų lyčių poroms užtikrintų teisę sudaryti civilinę sąjungą, teisiškai apsaugoti turtinius ir neturtinius asmeninio pobūdžio santykius.

Oponentai nuogąstauja, kad civilinė sąjunga bus tapati santuokai, o ją sudarę asmenys ilgainiui galės įsivaikinti.

Nausėda: Civilinės sąjungos įstatymu bandoma gudrauti

Iš konservatorių, Liberalų sąjūdžio ir Laisvės partijos sudaryta valdančioji koalicija į koalicijos sutartį įsirašė tikslą pakeisti įstatymus ir įteisinti lyčiai neutralią partnerystę.

Tiesa, partijos tuo pačiu šiuo klausimu „sutarė nesutarti“ ir pripažino, kad frakcijose yra nuomonių skirtumų.

Tikslą įteisinti lyčiai neutralią partnerystę parlamentinės socialdemokratų, liberalų, „laisviečių“ partijos įsirašė į rinkimų programas.

Šalies vadovas Gitanas Nausėda nėra konkrečiai pasisakęs, ar vetuotų Civilinės sąjungos įstatymą, jei Seime toks būtų priimtas. Tačiau jis yra vertinęs, kad įstatymo šalininkai gudrauja, nes, anot G. Nausėdos, mėgina įteisinti artimą šeimai institutą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)