Paskirtojo premjero Gintauto Palucko Vyriausybės sudėtis

  • Šarūnas Birutis – kultūros ministras;

  • Kęstutis Budrys – užsienio reikalų ministras;

  • Ignas Hofmanas – žemės ūkio ministras;

  • Marija Jakubauskienė – sveikatos apsaugos ministrė;

  • Vladislav Kondratovič – vidaus reikalų ministras;

  • Rimantas Mockus – teisingumo ministras;

  • Povilas Poderskis – aplinkos ministras;

  • Raminta Popovienė – švietimo, mokslo ir sporto ministrė;

  • Inga Ruginienė – socialinės apsaugos ir darbo ministrė;

  • Eugenijus Sabutis – susisiekimo ministras;

  • Lukas Savickas – ekonomikos ir inovacijų ministras;

  • Rimantas Šadžius – finansų ministras;

  • Dovilė Šakalienė – krašto apsaugos ministrė;

  • Žygimantas Vaičiūnas – energetikos ministras.

Lingė: kiek ironiška

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) frakcijos Seime seniūnas Mindaugas Lingė sakė, kad frakcija buvo susitikusi su 7 kandidatais į ministrus, bet su 2 iš viso nebuvo galimybės: aplinkos ir teisingumo. Jie buvo patvirtinti tik trečiadienį.

„Kiek ironiška, kad prieš ketverius metus šiuo metu paskirtasis premjeras G. Paluckas teigė, kad ji persmelkta baimės, kalbėti atvirai ir įvardinti tikruosius siekius, apstu nutylėjimų. Tačiau lyginant programas su tuo niekaip nebūtų galima sutikti“, – Seimo posėdžių salėje kalbėjo M. Lingė.

Anot jo, šiai Vyriausybės programai labiausiai tinka tokie apibūdinimai: „tiek apie persmelktą baimę kalbėti atvirai, tiek apie apsčius nutylėjimus“.

Jis sakė, kad didžiausia opozicinė frakcija naujame Seime šios Vyriausybės programos nepalaikys.

„Balsavimas už Vyriausybės programa nėra vien balsavimas už pažadus ir įsipareigojimus. Tai yra mandato suteikimas ministrams, kurie juos įgyvendins. Vyriausybės formavimas buvo gan chaotiškas, galimai prasilenkiant su Konstitucija, atskleidęs nepasirengimą rimtai dirbti.

Negalime palaikyti daugumos, kuri apsisprendė dirbti su partijos lyderiu, kuris KT nuteistas sulaužęs priesaiką dėl antisemitizmo, pasižymi prokremline retorika, ir veiksmais, destruktyviu, cinišku požiūriu į žmones, smurtą, bei elementarų žmogiškumą“, – argumentus bėrė konservatorius M. Lingė.

Jis teigė, jog bus vertinami ne programiniai pažadai, o konkrečius darbus ir projektus, kurie buvo atnešti Seimui.

Čmilytė-Nielsen: galima sakyti, kad tai bus staigmenų Vyriausybė

Opozicinės Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen Seimo posėdžių salėje irgi apgailestavo, kad klausimų negalėjo užduoti aplinkos ir teisingumo ministrams.

„Nepaisant to, kad esame opozicijoje, norėtųsi pirmiausia paminėti, kad yra dalykų šios Vyriausybės programoje, kuriems Liberalų frakcija negali nepritarti“, – kalbėjo ji.

Politikė teigė, jog skaitant naujos Vyriausybės programą, balsuojant dėl jos ir naujosios Vyriausybės, „neapleidžia jausmas, kad mes neturėtume pernelyg sureikšminti ten parašytų žodžių ir sakinių“.

„Kodėl? Nes patirtis rodo, kad ši koalicija geba ir mėgsta stebinti. Galima sakyti, kad tai staigmenų Vyriausybė“, – teigė V. Čmilytė-Nielsen.

Liberalų frakcija šios Vyriausybės programos, kaip sakė politikė, nepalaikys.

Norkienė: čia ir prasideda neaiškumai

Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė tikino, jog iš pirmo žvilgsnio naujosios Vyriausybės programa atrodė tikrai viltingai.

„Tikėkimės, kad Vyriausybė ištaisys ir nemažai nueinančios Vyriausybės klaidų. <...> Ar rinkimų metu duoti drąsus pažadai bus įgyvendinti, ir iš kokių lėšų? Iš programos ir būsimų ministrų pasisakymų susidaro įspūdis, kad daugiau pajamų tikimasi gauti ne tik iš ekonomikos augimo, bet ir progresyvesnių mokesčių, šešėlinės ekonomikos. Čia ir prasideda neaiškumai – kam ir kiek bus padidinti mokesčiai“, – konstatavo parlamentarė.

Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad kai kurie drąsūs pažadai Vyriausybės programoje atsirado sušvelninti, arba visai neatsirado.

„Taigi, turėdami abejonių, ar būsimoji Vyriausybė tikrai pateisins mūsų lūkesčius, tęsės duotus jau rinkiminius pažadus, mūsų frakcija šiandien dėl Vyriausybės programos balsuosime susilaikydami“, – sakė A. Norkienė.

Rytinis Seimo posėdis

Fiodorovas: Vyriausybės formavimo serialas pagaliau pasibaigė

Mišrios Seimo narių grupės atstovas Viktoras Fiodorovas tvirtino, kad šioje grupėje „nuomonės gali būti įvairios“.

„Ir yra įvairių, balsavimas parodys, kaip viskas atrodys. O kalbant apie Vyriausybę, tai pagaliau jos formavimo serialas pasibaigė, jeigu Seimas šiandien pritars jos programai“, – sakė parlamentaras.

Jo teigimu, laikas parodys, kaip šiai Vyriausybei seksis dirbti.

Motuzas: atsisukama į užmirštas problemas

Valdančiosios LSDP frakcijos seniūnas Remigijus Motuzas vardijo, kodėl reikėtų pritarti šiai Vyriausybės programą.

„Ji yra principų, pagal kuriuos veiksime, rinkinys. Tai įsipareigojimai, vizija ateičiai. Socialinis teisingumas, lygybė, solidarumas ir pažanga – vertybės, kuriomis yra grįsta 19–osios Vyriausybės programa“, – sakė R. Motuzas.

Jis tikino, jog ši programa leidžia pamatyti „užmirštas problemas“.

„Taip, programa yra ambicinga, <...> kertinis akcentas, kuo ši programa skiriasi nuo ankstesnės, tai, kad kalbame apie visų gyventojų sutelktas pastangas, grįsta solidarumu ir didesniu biudžeto perskirstymu. Tai leistų užtikrinti viešąsias paslaugas“, – kalbėjo socialdemokratas.

Rytinis Seimo posėdis

Žemaitaitis: pasižiūrėkite į veidrodį

Valdančiosios partijos „Nemuno aušra“ lyderis Remigijus Žemaitaitis pirmiausia paskyręs daug kritikos buvusiems valdantiesiems pripažino, kad naujoji valdančioji nėra ideali.

„Ir jeigu mes galvojame, kad naujoji valdančioji dauguma per vieną dieną padarys burtų lazdele, kad Lietuvoje bus gerai gyventi...? Aš asmeniškai nemanau, kad taip bus, bus labai sunku tai įgyvendinti.

Ir jeigu nuo pirmos dienos kaltinimus žarstote į dešinę ir į kairę, pasižiūrėkite dažniau į veidrodį“, – vėl į buvusius valdančiuosius kreipėsi parlamentaras.

R. Žemaitaitis visą savo kalbą ir skyrė pasakoti, ką padarys naujoji Vyriausybė, ko nepadarė nueinanti.

„Taigi, norėčiau palinkėti būsimai Vyriausybei gerų sprendimų, gero darbo. Ginčų, nesutarimų, manau, kad bus labai daug, nes nuomonių irgi yra labai daug. Kuo daugiau nuomonių, kuo daugiau diskusijų, dažniausiai ir gimsta geri sprendimai. Tai to naujai Vyriausybei aš ir norėčiau palinkėti. O opozicijai – nuo bent 100 dienų ramiai pasėdėkit ant laktų ir pasižiūrėkite, kas vyks, tada kritikuokit“, – sakė R. Žemaitaitis.

Tomilinas: yra visi reikalingi atsakymai

Valdančiosios Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas Tomas Tomilinas Seimo posėdžių salėje ketvirtadienį pasakojo, kaip buvo rašoma naujoji Vyriausybės programa. Taip pat visuomenę jis ragino dalyvauti politinių partijų veikloje.

„Reikalaukite iš jų konkretizuoti programą, ieškoti kompromisų su būsimais, galimais koalicijos partneriais anksčiau, tada jis bus dar kokybiškesnė“, – sakė T. Tomilinas.

Pagrindiniais šios Vyriausybės programos bruožais parlamentaras T. Tomilinas įvardino realumą ir detalumą.

„Ši programa yra pakankamai detali. Nes buvo toks gana dramatiškas procesas, kai mes iki galo nežinojome ministrų pavardžių. <...> Tai paskutiniu momentu įsitraukę ministrai gauna aiškią viziją, ką turi daryti.

Ir programoje yra visi reikalingi centro–kairės atsakymai į svarbiausius politinius klausimus“, – tvirtino T. Tomilinas.

Paluckas: nebus lengva

Vėliau prie Seimo posėdžio salės tribūnos stojo paskirtasis premjeras G. Paluckas. Jis atsakė į Vyriausybės programai lipdoma „populistinę etiketę“.

„Jeigu mes vadovausimės tų klasikinių sąvokų apibrėžtimi, kas yra elitistinė ir populistinė, tai ji tikrai ši programa yra populistinė, nes taikoma daugumai – visuomenei. <...> Dėl šios terminijos tikrai nei kiek neapgailestauju, neįsižeidžiu.

Bet tie kolegos, kurie sako, kad lengva nebus... Iš tikrųjų, kad lengva nebus. Lengva nebuvo nei vienai Vyriausybei. Mums darbas yra nėra palengvintas. Ir šiandien turime kitų metų biudžeto projektą, kuris, na, pasižymi tuo, kad per ketverius metus augęs biudžeto deficitas šiandien pasiekė leistiną ribą – 3 procentus. Todėl kalbant apie bet kokius naujos koalicijos darbų įgyvendinimo perspektyvas, turime labai mažai erdvės“, – Seimo salėje ketvirtadienį sakė G. Paluckas.

Jis tvirtino, jog planų konkretybės atsispindės būtent Vyriausybės programos priemonių įgyvendinimo plane.

„Didelės valstybės programa“

Nauja Vyriausybė įgis įgaliojimus veikti tik tada, kai Seimas pritars Ministrų kabineto programai. Prieš savaitę parlamentarams pristatydamas didelės apimties dokumentą, kuriame – per 780 punktų – G. Paluckas tikino, kad tai „didelės valstybės programa“.

G. Palucko Vyriausybė planuoja didinti gyventojų pajamų mokesčio progresyvumą, įsipareigos kasmet didinti neapmokestinamų pajamų dydį bei jį maksimaliai artinti prie minimalios mėnesinės algos. Valdantieji taip pat numato panaikinti automatinį įtraukimą į antrąją pensijų pakopą.

Būsimasis Ministrų kabinetas žada skatinti gimstamumą, skirti didesnę finansinę paramą šeimoms, įvesti nemokamą pradinių klasių maitinimą, plėsti regioninio būsto jaunoms šeimoms programą.

Atsižvelgdama į besitęsiančią Rusijos karinę invaziją Ukrainoje ir siekdama užtikrinti patikimą pasirengimą valstybės gynybai, Vyriausybė žada užtikrinti tvarų krašto apsaugos finansavimą, siekiantį ne mažiau kaip 3,5 proc. nuo bendrojo vidaus produkto.

Jeigu Vyriausybės programai būtų nepritarta arba ji būtų grąžinta patobulinti, nauja programos redakcija Seimui turėtų būti pateikta per 10 dienų, o jos svarstymo procedūra kartojama iš naujo.

Jei Seimas du kartus iš eilės nepritartų naujai sudarytos Vyriausybės programai, Vyriausybė privalėtų atsistatydinti.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (43)