Skvernelis: gaila, kad taip įvyko

Kad keistai M. Navickienė aiškina skrydžio privačiu lėktuvu, už kurį pati nemokėjo, ir kelionės į Dubajų detales, pastebėjo buvęs premjeras, opozicinės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis.

„Ne vienas ministras po skraidymo krenta. Trečias. Bet tas naivus paaiškinimas, kad aš nežinau, kas tai yra, ir nėra viešų ir privačių interesų konflikto, skamba keistai. Ministrė turėtų žinoti, kad gauti dovaną iš ne giminaičio, man atrodo, 500 eurų ten yra suma, reikia ją deklaruoti“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams komentavo S. Skvernelis.

Jo nuomone, situaciją dėl to, kad už M. Navickienės skrydį į Dubajų apmokėjo Vilhelmas Germanas, turėtų aiškintis Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK).

S. Skvernelis vertino, jog M. Navickienė elgiasi teisingai dėdama atsistatydinimo pareiškimą.

Saulius Skvernelis

„Teisingas sprendimas. Tik aš tikiuosi, kad šį kartą nebus taip, kad premjerė iki pirmadienio galvos, o pirmadienį sakys, kad čia nieko tokio nėra“, – pažymėjo politikas.

S. Skvernelis apgailestavo, kad ministrė turi trauktis iš pareigų:

„Aš ne kartą minėjau, kad ji yra iš dviejų šios Vyriausybės ministrų, kurie tikrai dirba neblogai. Gaila, kad taip įvyko. Matyt, dėl darbo kažkokių priekaištų nėra, bet politikui yra kiti reikalavimui. Ir jie (dabartiniai valdantieji – Delfi) ypatingai praeitą kadenciją tą asmeniškai taikė.“

Seimo pirmininkė: atsakymų trūko

Valdančiojo Liberalų sąjūdžio lyderė, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen vertino, jog M. Navickienė padarė savalaikį žingsnį atsistatydindama.

„Manau, kad žingsnis, matyt, savalaikis, nes klausimų vis daugėjo, o atsakymų trūko, tai, manau, kad pakankamai garbingas ministrės priimtas sprendimas. Daug klausimų prisikaupė ir, matyt, dar ilgai teks į juos atsakinėti“, – Seime žurnalistams komentavo V. Čmilytė-Nielsen.

Ji teigė, kad klausys M. Navickienės ketvirtadienį surengtos spaudos konferencijos, kurios metu ministrė paaiškino savo pasitraukimo motyvus.

„Aš tiesą pasakius šį rytą dar nesiklausiau spaudos konferencijos, tai nespėjau tiek susipažinti su tuo, kas buvo pasakyta. Tą tikrai padarysiu“, – teigė Seimo pirmininkė.

Viktorija Čmilytė-Nielsen

Atstatydinus M. Navickienę, be vadovo liks ne tik Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, bet ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

„Laiko šioje kadencijoje liko nebe daug. O visgi Švietimo ir sporto, ir Socialinių reikalų ministerijos yra kertinės. Dabar pagrindinis uždavinys yra per pakankamai trumpą laiką rasti norinčius imtis sudėtingos atsakomybės ir, tikiuosi, kad premjerei pavyks tai padaryti“, – reiškė viltį V. Čmilytė-Nielsen.

Mitalas: situacija atrodo prastai

Valdančioji koalicija neišvengiamai turės aptarti susiklosčiusią situaciją dėl atsistatydinančios M. Navickienės, tikino valdančiosios Laisvės partijos atstovas Seime, frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas.

„Aišku, kad koalicijos posėdis dėl šios situacijos ir kaip apskritai judėsime toliau, neišvengiamai atsitiks“, – Seime žurnalistams komentavo politikas.

Anot jo, į skandalą įsivėlusi ministrė priėmė logišką sprendimą palikti Vyriausybę.

„Ji galbūt tikrai galėjo visus tuos klausimus išsklaidyti iškart, kilus pirmiesiems klausimams į viską atsakyti. Bet dabar, kadangi situacija labai jau nedovanotinai užsivėlė ir atsakymai, suprantu, kad neįtikina <...>, ta istorija nesusidėlioja į didelį paaiškinimą, tai manau, kad jos sprendimas logiškas, teisingas“, – kalbėjo V. Mitalas.

Visgi, politikas pripažino, jog susiklosčiusi situacija, kai M. Navickienė detaliai neatsako į visus jai keliamus klausimus, atrodo prastai.

Vytautas Mitalas

„Prastokai [atrodo]. Man atrodo ir partijoje, ir apskritai – jeigu kyla kažkokių kažkam klausimų, jeigu antroji pusė gali žinoti daugiau atsakymų, kas mokėjo už tą skrydį ir panašiai – tikrai galima paskambinti net ir tada, kai jis vairuoja, tuos atsakymus gauti ir juos visuomenei pateikti“, – kalbėjo V. Mitalas, referuodamas į M. Navickienės paaiškinimus, kodėl šiomis dienomis jai nepavyksta situacijos aptarti su sutuoktiniu, buvusiu „Foxpay“ valdybos nariu Mindaugu Navicku.

„Jeigu visuomenė pradeda jausti, kad to nuoseklumo vienoje ar kitoje istorijos vietoje yra mažai, tada mes turime politinę problemą, kuri gali baigtis net atsistatydinimu – kaip ir šiuo atveju“, – apibendrino parlamentaras.

Ketvirtadienį pasitraukimo iš pareigų motyvus paaiškino ir pati M. Navickienė. Apie tai plačiau galite skaityti čia.

Prezidentas Gitanas Nausėda anksčiau ketvirtadienį teigė, kad sulaukęs dekreto dėl M. Navickienės atleidimo nedelsiant jį pasirašys.

„Su ministre pirmininke Ingrida Šimonyte aptarėme situaciją, susiklosčiusią ir susijusią su socialinės apsaugos ir darbo ministre Monika Navickiene. Premjerė netrukus pateiks teikimą atleisti Moniką Navickienę iš ministrės pareigų. Šį teikimą aš nedelsdamas pasirašysiu“, – po susitikimo su premjere žurnalistams sakė G. Nausėda.

Klausiamas, ar dėl savo ryšių su finansinių technologijų įmonės „Foxpay“ savininke Ieva Trinkūnaite bei jos sugyventiniu, už sukčiavimą kalėjusiu Vilhelmu Germanu M. Navickienė yra pažeidžiama, prezidentas pabrėžė – ministrė turi labai rimtų problemų.

„Manau, kad šiaip jau nebe pažeidžiama, o iš tikrųjų turinti labai rimtų problemų. Jeigu ministrė apeliuoja į tai, kad yra žmogiškos klaidos, tai sakyčiau taip: yra dvi klaidų rūšys – paprastos ir prabangios klaidos. Tai Monika Navickienė pasirinko prabangių klaidų kelią ir už tai privalo atsakyti“, – reaguodamas į ketvirtadienio rytą ministrės pateiktus paaiškinimus sakė G. Nausėda.

Ketvirtadienį po pietų prezidentūra pranešė, jog šalies vadovas pasirašė dekretą dėl ministrės atsistatydinimo. Prezidentūra taip pat informavo, jog G. Nausėda pavedė finansų ministrei Gintarei Skaistei nuo birželio 14 dienos eiti socialinės apsaugos ir darbo ministro bei švietimo, mokslo ir sporto ministro pareigas, kol bus į šiuos postus bus paskirti nauji ministrai.

Klausimai kilo dėl ryšių ir sąsajų

M. Navickienė nusprendė palikti postą tęsiantis skandalui dėl jos ir politikės sutuoktinio Mindaugo Navicko ryšių su įmone „Foxpay“, jos savininke I. Trinkūnaite ir verslininkės sugyventiniu, anksčiau už finansinius nusikaltimus kalėjusiu V. Germanu.

Finansinių technologijų įmonė „Foxpay“ buvo atsidūrusi vyriausybinės Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisijos akiratyje. Trečiadienį pranešta, kad pastaroji neleido „Foxpay“ savininkei I. Trinkūnaitei įsigyti įmonės „LITLAB“, kurios pagrindinis akcininkas – ministrės sutuoktinis M. Navickas. Komisijos vertinimu, investuotoja I. Trinkūnaitė neatitinka nacionalinės svarbos objektų apsaugos įstatyme keliamų reikalavimų.

M. Navickas „Foxpay“ valdyboje dirbo nuo 2022 m., nuo 2023 m. pabaigos iki 2024 m. pradžios buvo šios įmonės direktoriumi. Visgi, Lietuvos bankui pradėjus tyrimus, M. Navickas pasitraukė iš „Foxpay“ valdybos.

Tiesa, naujienų portalas 15min skelbė, jog už sukčiavimą teistas I. Trinkūnaitės sugyventinis V. Germanas kurį laiką dirbo M. Navicko valdomoje „LITLAB“. Taip pat pranešta, jog ministrės sutuoktinis su V. Germanu priiminėjo sprendimus I. Trinkūnaitės įsteigtoje įmonių grupėje „iSun“. M. Navickas yra vadovavęs ir kitoms su I. Trinkūnaite ir V. Germanu susijusioms įmonėms.

Ministrė M. Navickienė yra teigusi, jog I. Trinkūnaitė yra tolima jos giminaitė – vyro brolio žmonos sesuo. Anot politikės, su ja politikė bendrauja retai, o apie I. Trinkūnaitės sugyventinio V. Germano praeitį su teisėsauga nieko nežinojo.

Trečiadienį 15min pranešė, kad pernai ministrė kartu su I. Trinkūnaite ir jos sugyventiniu V. Germanu privačiu lėktuvu skrido į Dubajų.

Lietuvos bankas atlieka patikrinimą dėl finansinių technologijų įmonės „Foxpay“. Savo ruožtu generalinė prokurorė Nida Grunskienė pavedė Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) atlikti faktinių aplinkybių patikslinimą dėl viešojoje erdvėje kilusių klausimų apie įmonės veiklą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)