„Deja, bet nenustebčiau“, – ketvirtadienį „Žinių radijui“ sakė I. Šimonytė, paklausta, ar nustebtų, jeigu „Nemuno aušra“ būtų naujosios koalicijos dalimi.

Kaip skelbta anksčiau, rinkimus laimėjusiems socialdemokratams tęsiant konsultacijas su politinėmis jėgomis, trečiadienį derybinė grupė susitiko su „Nemuno aušros“ lyderiais. Ketvirtadienio rytą toks susitikimas vyko su Liberalų sąjūdžiu.

Teiraujantis, ar seka naujos valdančiosios koalicijos formavimosi eigą, I. Šimonytė nurodė, jog pernelyg daug dėmesio tam neskiria.

„Nėra taip, kad aš stebiu (socialdemokratų susitikimus su partijų atstovais – ELTA). Tiesą sakant, tiesiog peržvelgiu kažkokias naujienas kažkuriuo metu dieną – ir tiek. Tikrai nėra taip, kad atsisėdu ir žiūrėčiau, kas su kuo susitiko už stalo su baltomis staltiesėmis ir karštais (patiekalais – ELTA)“, – kalbėjo politikė, pastebėdama, kad prieš ketverius metus koalicijos formavimo procesai vyko visiškai kitaip.

„2020 metais buvo labai aišku, kad egzistuoja vienintelė koalicijos galimybė – vienintelė koalicijos galimybė buvo Tėvynės sąjunga, Laisvės partija ir Liberalų sąjūdis. Ir mes tiesiog derėjomės dėl koalicinės sutarties, o ne dėl pačios koalicijos“, – tikino ji, primindama, jog buvo aplinkybių – tokių, kaip koronaviruso pandemija – kurios skatino spartinti derybas.

„Manau, kad socialdemokratai naudojasi tuo, kad jų teorinių opcijų galimybė yra didesnė, galbūt čia bando kažkokius savo potencialius partnerius kažkaip paspausti, parodydami, kad mes galime ir su kitais nueiti ar kažką. Vis tiek anksčiau ar vėliau turės dalykai išaiškėti, nes jau turėsime kitą ketvirtadienį pirmą naujojo Seimo posėdį. Vadinasi, kažkas bus pasiūlytas kaip Seimo pirmininkas. Iš tos kandidatūros gal jau ir bus aišku, kiek jau ten iš tikrųjų tos koalicijos susiklijavo ir kokia ji bus“, – svarstė I. Šimonytė.

Galimos Agnės Širinskienės kandidatūros į teisingumo ministres nevertina: ji turi vieną didžiulį privalumą

Trečiadienį, po susitikimo su socialdemokratų derybine grupe, R. Žemaitaitis užsiminė, jog „Nemuno aušros“ atstovė Agnė Širinskienė galėtų būti partijos teikiama kandidatė į teisingumo ministres.

I. Šimonytė nesiėmė vertinti tokios galimybes, tačiau leido suprasti, kad A. Širinskienė, kitaip nei kiti „Nemuno aušros“ atstovai, pasižymi išskirtiniu darbštumu.

„Aš nenoriu nagrinėti kažkokių asmeninių pasirinkimų, nes nenoriu ironizuoti, nenoriu sarkazmo. Mačiau, kad ponas Žemaitaitis mano, kad jis ir į Vidaus reikalų ministeriją pretenduoja, turi ten pagal keturis Baudžiamojo kodekso straipsnius teistą žmogų, kuriam yra asmeninis bankrotas. Tai, mažu, paskyrus ministru ir iš asmeninės patirties galėtų tas savo finansines skolas susimokėti. Bet čia sarkazmas“, – kalbėjo ministrė pirmininkė.

„Ponia Širinskienė turi vieną didžiulį privalumą – ji yra labai darbšti. Apie kitus žmones aš net šito negalėčiau pasakyti“, – tepasakė I. Šimonytė.

ELTA primena, kad tęsiantis diskusijoms dėl būsimos valdančiosios koalicijos, antradienį Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) derybinė grupė susitiko su Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovais, vėliau įvyko susitikimas ir su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS). Trečiadienį galima koalicija aptarta su „Nemuno aušra“.

Visgi, ar pavyks suburti koaliciją kartu su „Vardan Lietuvos“ ir LVŽS – neaišku. Buvę bendražygiai – demokratų pirmininkas Saulius Skvernelis bei „valstiečių“ vadovas Ramūnas Karbauskis – dar iki rinkimų viešai vaidijosi ir neslėpė tarpusavio nesutarimų. Savo ruožtu „Vardan Lietuvos“ valdyba iškėlė tam tikrus lūkesčius būsimiems koalicijos partneriams, kurių, anot partijos pirmininko, LVŽS neatitinka.

LSDP su minėtomis partijomis yra pradėję derybas dėl būsimos koalicijos formavimo – konsultuotis politinių jėgų lyderiai sutarė dar rinkimų naktį. Tiesa, praėjusią savaitę LSDP prezidiumas nutarė inicijuoti konsultacijas ir su Liberalų sąjūdžiu bei „Nemuno aušra“.

Naujajame Seime LSDP iškovojo 52 mandatus, „Vardan Lietuvos“ – 14, LVŽS – 8 vietas parlamente. Tuo metu „Nemuno aušra“ turės 20 atstovų Seime, liberalai – 12.

Tikisi, kad Vokietijos koalicijos griūtis neturės įtakos brigados dislokavimui Lietuvoje

Premjerė Ingrida Šimonytė tikisi, kad Vokietijos valdančiosios koalicijos griūtis neturės įtakos vokiečių brigados dislokavimui Lietuvoje. Pasak jos, tai yra pernelyg didelis įsipareigojimas, kad jį galėtų pakeisti rinkiminis ciklas.

„Tikiuosi, kad ne, nes tai vis dėlto yra per stiprūs įsipareigojimai, per dideli įsipareigojimai, kad rinkiminis ciklas tai keistų. Juoba, kad mano žiniomis tikrai alternatyvi opozicinė stipriausia politinė jėga, kuri yra Krikščionių demokratų sąjunga, kuri yra mūsų seseriška partija Vokietijoje tikrai tą dislokavimą brigados palaiko“, – „Žinių radijui“ teigė I. Šimonytė.

„Tai jeigu įvyks ar pasikeitimas pagrindinių partijų, aplink kurias formuojamos koalicijos, ar vėl vaivorykštės koalicija susiformuos, taip kaip Vokietijoje jau ne kartą buvo, tam kad kažkokios agresyvios antisisteminės jėgos nebūtų kviečiamos į valdžią. Tai manau, kad tas nieko nepakeis“, – pridūrė ji.

Trečiadienį vakare žlugo kanclerio Olafo Scholzo koalicinė vyriausybė, iš jos pasitraukus Vokietijos verslą remiančių laisvųjų demokratų (FDP) ministrams.

Tai įvyko po to, kai kancleris Olafas Scholzas po kelias savaites trukusių ginčų dėl ekonominės politikos, atleido FDP lyderį finansų ministrą Christianą Lindnerį.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (13)