Seimo Teisės departamentas komiteto posėdžio metu taip pat konstatavo, kad siūlomas projektas neatitinka Konstitucijos, nes dėl lytinės orientacijos suvaržytų žmogaus teises.
„Siūlomu teisiniu reguliavimu iš esmės, diskriminaciniu būdu, vien lytinės orientacijos pagrindu, būtų ribojama asmenų saviraiškos laisvė – teisė gauti ir skleisti informaciją“, – posėdyje teigė Teisės departamento atstovė.
Savo ruožtu Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ narys Algirdas Stončaitis nesutiko, kad Regionų frakcijos siūlomas projektas galėtų varžytų žmogaus teises.
„Kategoriškai negaliu sutikti su šiais siūlymais, jei kalbame apie tos pačios lyties asmenų santykius brukamus ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikams. (...) Kištis į šią sritį be tėvų atsiklausimo? Nežinau, kas tuo yra suinteresuotas. Siūlau palaikyti pataisą“, – ragino prieš komiteto išvadą balsavęs A. Stončaitis.
„Kodėl siauriname Konstitucijos galiojimą tėvų atžvilgiu?“ – klausė jis.
Visgi kiti posėdyje dalyvavę TTK nariai sutiko, kad projektas prieštarauja Konstitucijos normoms, kuriomis yra įtvirtintas asmenų lygiateisiškumo principas bei nurodoma, kad žmogui neturi būti kliudoma ieškoti, gauti ir skleisti informaciją.
„Projektą vertinu kaip rinkiminį, jis akivaizdžiai yra politizuotas. (...) Informacijos, kuri sklando globaliame pasaulyje, nei paslėpsi nei uždrausi (...) kartais vaikai daugiau žino, negu mes, 50 ar daugiau metų esantys“, – sakė konservatorius Vilius Semeška.
Už šią išvadą pasisakė penki parlamentarai, vienas buvo prieš.
ELTA primena, kad rugpjūčio pradžioje buvo registruotas Regionų partijos pirmininko Jono Pinskaus sudarytas Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo papildymas. Šia pataisa apibrėžiamas draudimas ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo mokyklose nepilnamečiams be tėvų raštiško sutikimo skleisti bet kokią informaciją, susijusią su kita nei heteroseksualia orientacija.
Projektą įregistravę Seimo nariai taip pat teikė ir Administracinių nusižengimų kodekso papildymą. Siūlomame kodekso straipsnyje numatoma, kad ugdymo įstaigos, pirmą kartą pažeidusios įstatymą, galėtų būti baudžiamos nuo 100 iki 300 eurų siekiančiomis baudomis. Įvykdžius pakartotinį pažeidimą, bauda siektų ir 1 tūkst. eurų.
Savo ruožtu švietimo, mokslo ir sporto ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė pabrėžė, kad toks siūlymas skaldo visuomenę. Politikus ji ragino nekurstyti aistrų, o atvirai kalbėti apie įvairialypiškumą.
Pagal šiuo metu galiojantį Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymą, neigiamą poveikį daro tokia informacija, „kuria niekinamos šeimos vertybės, skatinama kitokia, negu Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse įtvirtinta, santuokos sudarymo ir šeimos kūrimo samprata“.