„Tęsti darbus galėtų krašto apsaugos ministras, neblogai visą kadenciją sekėsi Monikai Navickienei, o daugiau – reikėtų pakeisti“, – antradienį žurnalistams Seime komentavo S. Skvernelis.

Valdantiesiems kritikuojant tokią antros kadencijos siekiančio prezidento G. Nausėdos retoriką, akcentuojant, jog iki Seimo rinkimų bus likę vos keli mėnesiai, S. Skvernelis su tokiais argumentais nesutinka. Pasak jo, iki po rinkimų susiformuosiančio Ministrų kabineto darbo pradžios lieka daugiau nei pusmetis.

„Nauja Vyriausybė, jeigu viskas vyks kaip numatyta, pradės dirbti gruodį, tai laiko yra dar daug. Negali pasakyti, kad mes 7-8 mėnesius nieko nedarysime, nes artėja rinkimai. Kasdienių darbų yra, juolab, kad pati valdžia sako, kad esame įtemptoje situacijoje, tai tuos sprendimus reikia padaryti“, – pabrėžė jis.

Skvernelis apie antrąją prezidento kadenciją: pamatysime tikrąjį Nausėdos veidą

Visgi, ekspremjeras akcentuoja, jog prezidento rinkimus laimėjęs kandidatas turėtų rasti sutarimą su Vyriausybės vadovu ir įgaliojimų grąžinimas neturėtų tapti rinkiminiu įrankiu.

„Pats blogiausias dalykas bus, jeigu Vyriausybės įgaliojimų grąžinimo procesas vėl taps asmeninių santykių arba rinkiminės kampanijos aštrių kampų suvedinėjimu“, – sakė S. Skvernelis.

Pirmąjį rinkimų turą laimėjęs prezidentas G. Nausėda pirmadienį pakartojo, kad jį perrinkus prezidentu Vyriausybės sudėtis turėtų keistis. Apie tai jis užsiminė ir pirmojo rinkimų turo metu, sekmadienį.

Kaip numato įstatymas, Vyriausybė grąžina savo įgaliojimus, kai išrenkamas prezidentas. Įgaliojimai laikomi grąžintais, kai ministras pirmininkas įteikia šalies vadovui raštišką pareiškimą. Savo ruožtu prezidentas paveda jai eiti pareigas tol, kol bus gauti nauji Seimo įgaliojimai ir bus suformuotas nauja Ministrų kabinetas.

ELTA primena, kad gegužės 26 d. vyksiančiame antrajame prezidento rinkimų ture – kaip ir prieš penkerius metus – susitiks perrinkimo siekiantis šalies vadovas G. Nausėda ir konservatorių kandidatė, premjerė I. Šimonytė.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, suskaičiavus biuletenius iš visų 1895 rinkimų apylinkių, pirmajame rinkimų ture nugalėtoju tapo G. Nausėda, surinkęs 44,1 proc. rinkėjų balsų. Antroje vietoje likusi I. Šimonytė sulaukė 19,86 proc. palaikymo.

Čmilytė-Nielsen įvertino Prezidentūros svarstymus perkrauti Vyriausybę: tai rinkiminės retorikos pratimas

Prezidentūrai užsiminus apie galimus pokyčius Ministrų kabinete, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, jog tai – rinkiminės retorikos dalis. Politikė tikina nematanti konstitucinio pagrindo perkrauti Vyriausybę, kai ši grąžins savo įgaliojimus naujai išrinktam prezidentui.

„Tai, man rodos, daugiau toks rinkiminės retorikos pratimas, žvelgiant į artėjančias dvi savaites. Kažkaip konstituciškai pagrįsti Vyriausybės perkrovimą nelabai pavyktų“, – antradienį Seime žurnalistams sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Politikė pastebi, jog po naujojo prezidento inauguracijos šiai Vyriausybei bus likę vos keli mėnesiai kadencijos.

„Vertinkime ir tai, kad iki naujų Seimo rinkimų lieka vos keli mėnesiai. Manyti, kad protinga ir adekvatu ieškoti kai kurių ministerijų (vadovų – ELTA), ieškoti žmonių, kurie ateitų dirbti į ministerijas, likus dviem-trims mėnesiams – tai nėra labai prasminga ir išmintinga“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Viktorija Čmilytė-Nielsen komentaras apie prezidento rinkimų ir referendumo rezultatus

Tuo metu klausiama apie vis dar neužimtą naujojo švietimo, mokslo ir sporto ministro postą, V. Čmilytė-Nielsen pakartojo – situacija nėra gera, tačiau ją spręsti turi premjerė ir konservatoriai.

„Situacija nėra, žinoma, labai gera. Bet puikiai suprantame, kad ji sutampa su pačiu prezidento rinkimų įkarščiu. Taip pat yra ministrė, kuri tas pareigas eina laikinai. Žinoma, idealiu atveju, turėtų būti ieškoma kuo aktyviau žmogaus, kuris nuolat eitų tas pareigas“, – sakė ji, nesiimdama prognozuoti, ar pavyks rasti naują švietimo ministrą.

Landsbergis Prezidentūros pareiškimus laiko rinkiminėmis žinutėmis: dėl ministrų sprendžia premjerė

Prakalbusi apie Vyriausybės sudėties atnaujinimą Prezidentūra siekia pasiųsti žinutę savo rinkėjams, sako konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis. Pasak jo, užuominas apie pokyčius Ministrų kabinete išsakęs antrojo rinkimų turo laukiantis prezidentas veikiausiai siekia mobilizuoti savo elektoratą.

„Man atrodo, mes esame dar aktyviame rinkimų laikotarpyje. Dėl to žinutes, kurios yra pasakomos, aš dažniausiai vertinu per mobilizacinę prizmę. Kitaip tariant, jos yra skirtos savo rinkėjui mobilizuoti, kad jis ateitų, kad yra antras turas. Gal pasibaigus rinkimams, nuslūgus emocijai, perskaičius Konstituciją dar kartą, bus lengviau atsakyti į visus klausimus“, – žurnalistams Seime teigė G. Landsbergis.

Antradienį prezidento vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas pareiškė, kad Vyriausybėje gali būti daugiau nei du ministrai, kuriuos šalies vadovas Gitanas Nausėda, jei būtų perrinktas antrai kadencijai, norėtų pakeisti.

Gabrielius Landsbergis

Savo ruožtu G. Landsbergis tvirtina, kad ne prezidento, o premjerės prerogatyvoje yra nuspręsti, kokia turėtų būti Vyriausybės sudėtis.

„Tai yra premjerės atsakomybė, premjerė yra žmogus, kuris pasitiki arba nepasitiki ministrais. Ji sudaro Ministrų kabinetą, tai yra jos konstitucinė atsakomybė. Visa kita yra normalios, politinės, bet ne teisinės diskusijos dalis, kuri vyko iki šiol“, – sakė jis, pridurdamas, kad nieko nekeičia ir aplinkybė, kad premjeras naujai išrinktam prezidentui turi gražinti įgaliojimus.

„Tai yra politinio kultūringumo žestas, besikeičiant prezidentams, kad Vyriausybės dirbtų ir su naujai įgaliojimus gavusio prezidento palaiminimu. Tokia tradicija Lietuvoje egzistuoja, bet tai išlaiko premjerui, Vyriausybės vadovui, konstitucinę pareigą pačiam sudaryti Vyriausybės sudėtį“, – apibendrino konservatorius.

Landsbergis: prezidentas antrajame ture mobilizuos daugiau protesto elektorato balsų

Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis teigia, kad jo partijos iškeltai kandidatei Ingridai Šimonytei prezidento rinkimuose pavyko pasiekti esminius tikslus – patekti į antrąjį turą ir atskleisti skirtį tarp jos ir antrosios kadencijos siekiančio šalies vadovo Gitano Nausėdos. Visgi jis pripažįsta, kad antrajame rinkimų ture G. Nausėda turi galimybę sumobilizuoti platesnį rinkėjų ratą.

„Mes ėjome į rinkimus su tam tikrais tikslais (...). Prezidentas turėjo tikslų per pirmą turą laimėti. Tas tikslas gal iki galo nebuvo pasiektas, bet pasirodė stipriai, vis tiek to paneigti negalime. Mes turėjome tikslą būti antrame ture, mobilizuoti rinkėją „, – Seime žurnalistams sakė G. Landsbergis.

Vienas iš šių rinkimų tikslų, pasak partijos pirmininko, buvo ir parodyti visuomenei esmines skirtis tarp I. Šimonytės ir G. Nausėdos.

„Pasakyti, (... ) kad yra aiškių vertybinių nuostatų skirtumų, kad yra požiūrio į valstybės valdymą skirtumų, į pagarbą įstatymui ir t.t.“, – akcentavo politikas.

Visgi G. Landsbergis nenorėjo prognozuoti, koks gali būti antrojo turo prezidento rinkimų rezultatas.

„Rezultatas bus aiškus tada, kai jis įvyks, kai rinkimai įvyks. Aš kalbėjau apie tikslus ir, man atrodo, kad esminius tikslus mes jau esame pasiekę“, – akcentavo politikas.

Tačiau konservatorių lyderis pripažįsta, kad G. Nausėda turi galimybes antrajame ture mobilizuoti didesnį spektrą rinkėjų balsų. Pasak G. Landsbergio, tikėtina, kad už prezidentą balsuos ir į antrąjį turą nepatekusių Remigijaus Žemaitaičio ir Eduardo Vaitkaus rinkėjai.

„Ar yra tikimybė, kad prezidentas mobilizuos daugiau elektorato antrajame ture būtent protesto elektorato balsų? Tai taip, yra didesnė tikimybė. Aš tikiu, kad pono Žemaitaičio, pono Vaitkaus rinkėjas labiau rinksis poną Nausėdą negu Ingridą Šimonytę“, – svarstė G. Landsbergis.

„Tai natūralu, kad jis gali skaičiuoti, kad semia iš platesnio aruodo“, – pridūrė jis.

G. Landsbergis pabrėžė, kad šie rinkimai yra tam tikras laimėjimas ir Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams (TS-LKD).

„Tai yra svarbi pergalė tam tikra prasme ir Tėvynės sąjungai. Dėl to, kad tai yra aiškiai Tėvynės sąjungos remtas kandidatas, Ingrida yra mūsų partijos narė. Vis dėlto tai yra ir sąsaja su ateinančiais Seimo rinkimais“, – teigė konservatorių lyderis.

„Aišku, kad mūsų rinkėjas atsirenka, jis supranta nepaisant viso to, kas per ketverius metus buvo, gausybė ir iššūkių, su kuriais teko kovoti – tikrai nelengvi ketveri metai buvo. Rinkėjas ateina, jis pasisako už ir tai mums yra labai svarbu“, – pabrėžė jis.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (20)