Morkūnaitė-Mikulėnienė: tai yra netikėta žinia
Laikinoji Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) pirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė tikina, kad partija neturėjo jokios teisėsaugos informacijos apie sulaikytą ir šnipinėjimu įtariamą buvusį politinės jėgos narį. Visgi, pasak jos, jeigu paaiškėtų, kad įtariamasis vis dar priklauso konservatorių partijai, būtų priimami atitinkami sprendimai.
„Tai yra netikėta žinia. Aišku, skaudi. Neturėjo partija žinių iš teisėsaugos apie tokią situaciją. Viliuosi, kad sužinosime tą asmenį ir, jeigu reikės, jeigu jis yra mūsų partijos narys, imsimės atitinkamų veiksmų“, – pirmadienį Seime žurnalistams sakė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.
„Bendrai, hibridinių grėsmių ir atakų akivaizdoje, vertinu tai kaip nedraugiškų jėgų bandymą nusitaikyti į įvairias valstybės institucijas – tame tarpe, politines organizacijas“, – dėstė ji.
Anot parlamentarės, pastaroji situacija rodo, kad priešiškų valstybių veikimas kelia nemažą grėsmę. Klausiama, ar partija imsis papildomų veiksmų, susijusių su naujų partijos narių patikra, R. Morkūnaitė-Mikulėnienė neatmetė tokios galimybės.
„Aišku, tokie atvejai neprisideda prie pasitikėjimo atvirumo inciatyvoms. Mes visada norime įtraukti kuo daugiau žmonių, kurie domisi mūsų veikla, kurie sakosi, kad išpažįsta mūsų vertybes. Sunku dabar pakomentuoti aplinkybes konkretaus žmogaus, bet, matyt, turėsime priimti domėn ir galbūt vertinti atsakingiau ir griežčiau tuos žmones, kurie prie mūsų bendruomenės prisijungia“, – dėstė politikė.
„Bet labai nenorėčiau, kad tai diskredituotų bendrą atvirumo principą – todėl, kad galvočiau, kad tam tikra prasme tų institucijų ar priešiškų jėgų noras, kurios tokius žmones pasiunčia į vieną ar kitą bendruomenę, iš dalies yra noras diskredituoti politinę jėgą, jos prisiimtus principus“, – apibendrino ji.
Popiet R. Morkūnaitė-Mikulėnienė teigė, kad Prokuratūrai oficialiai patvirtinus, kad TS-LKD narys Eduardas Manovas iš tiesų yra įtariamas šnipinėjimu Rusijai, šis asmuo iškart bus pašalintas iš partijos.
„Kreipėmės į prokuratūrą, kad patvirtintų viešumoje pasirodžiusio asmens vardą pavardę ir ar tapatybė yra to žmogaus. Jeigu taip, imsimės atitinkamų veiksmų, nes minėtas žmogus yra partijos narys ir gavus patvirtinimą iš prokuratūros, ar tai jis – šalinsime jį iš partijos“, – žurnalistams teigė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Pasak jos, šis asmuo yra partijos narys nuo 2005 m.
„Esu bendravusi. Jis aktyvus ir Tremtinių sąjungos narys, tai (bendravome – ELTA) kažkokiuose viešuose renginiuose, susirinkimuose. Sakyčiau, kad ypatingo kažkokio intereso ar kad labai klausinėtų kažkokių dalykų, tai ne“, – sakė politikė.
R. Morkūnaitė-Mikulėnienė patikino, kad įtarimų dėl šio žmogaus jai nebuvo kilę.
Anot jos, apie šį asmenį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) partijos nebuvo informavęs.
„Suprantu, kad tai yra riboto naudojimo informacija, kuria dalintis negali, dalinantis tokio pobūdžio informacija tai turbūt traktuojama kaip pažeidimas, todėl tos informacijos mes ir neturėjome. Ir kadangi nežinojome, kas tas asmuo, negalėjome imtis ir kitų veiksmų“, – sakė ji.
Bilotaitė: gali būti atimta pilietybė
Savo ruožtu kadenciją baigianti vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė tikina, kad iš kaltinamojo bus atimta Lietuvos pilietybė, jei pasitvirtins, kad pastarasis laikomas ir Rusijos piliečiu.
„Jeigu bus patvirtinta, kad tai yra tas asmuo, kad jis turi dvi pilietybes – natūralus procesas, kad taip ir bus daroma. Mes laikomės nuoseklios pozicijos ir tam buvo inicijuoti teisės aktų pakeitimai, kad tokie asmenys negalėtų turėti dvigubos pilietybės“, – žurnalistams Vilniuje teigė ji.
Kasčiūnas: tai nebuvo Seimo lygio politikas
Konservatorius, krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas teigė, kad jam ši istorija žinoma seniai.
„Noriu akcentuoti tik vieną labai svarbų dalyką, kad ne dėl to, kad jis TS–LKD narys, šnipinėjo, o todėl, kad TS–LKD yra organizacija, kuri domina Rusijos spec. tarnybas, [joje įsisuko šnipas]“, – akcentavo L. Kasčiūnas.
Ministras jo asmenybės neatskleidė, tačiau užsiminė, kad jis iš Šiaulių, bandęs dalyvauti savivaldoje. Jo pavardė, pasak L. Kasčiūno, platesnei visuomenės daliai greičiausiai nieko nesakytų.
„Ji kažką sakytų nebent politinių tremtinių branduoliui. Tai nebuvo Seimo lygio politikas. Man atrodo, jis yra bandęs savivaldoje dalyvauti, bet ir tai nežinau, ar tai buvo sėkminga“, – sakė L. Kasčiūnas.
Ministras neatmetė, kad jo veikimo regionas pasirinktas neatsitiktinai.
„Matyt, regionas pasirinktas tikslingai“, – neatmetė politikas. Šiauliuose yra NATO Oro policijos bazė, atkreipia dėmesį „Delfi“.
Paklaustas apie priėmimo į partiją procedūras, jis sakė, kad jos TS–LKD yra standartinės, ir nemato galimybės kažkaip išskirtinai jas griežtinti.
„Kaip kiekviena politinė organizacija priimame. Tai, ką tai būtų VSD partijų narių patikra? Kaip čia demokratinėje šalyje atrodys? Faktas, kad TS–LKD yra Rusijos spec. tarnybų objektas, reikia stebėti savo bendruomenę. Čia – toks dalykas, taip gali atsitikti bet kuriai organizacijai“, – sakė L. Kasčiūnas.
Jis neatskleidė, kaip tas asmuo buvo pričiuptas, tik patvirtino, kad tai buvo „įspūdinga operacija“. Ministras pats teigė apie tą istoriją žinąs „jau metus drąsiai“.
Kalbant apie Lietuvai padarytą žalą, L. Kasčiūnas paaiškino, kad asmuo „neturėjo priėjimo prie konfidencialios, slaptos informacijos, čia – daugiau baltoji žvalgyba“.
Anušauskas apie tyrimą žinojo, bet ne apie asmenį
„Delfi“ kalbintas TS–LKD Politinių kalinių ir tremtinių frakcijos pirmininkas Arvydas Anušauskas teigė, kad per bendruomenės renginius nepastebėjo kokio nors asmens, kurį būtų dominę specifiniai klausimai ar jis būtų ypatingai klausinėjęs – esą dauguma bendruomenės narių tokie.
„Ne. Žmonės mėgsta klausinėtis ir aiškintis detaliai, tai negalėčiau pasakyti apie kažkokį išskirtinumą“, – pažymėjo jis.
A. Anušauskas tikino žinojęs apie pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl šnipinėjimo, bet sakė, jog nebuvo informuotas apie tai, kieno atžvilgiu tyrimas pradėtas.
„Aš žinau tiktai, kada tai įvyko, bet oficialaus informavimo nebuvo [ir apie pradėtą ikiteisminį tyrimą], ir apie asmenį, be abejonės“, – pažymėjo jis.
Plačiau apie baigtą Generalinės prokuratūros tyrimą dėl šnipinėjimo prieš Lietuvą skaitykite žemiau: