V. Blinkevičiūtė valandą trukusiame pokalbyje su šalies vadovu aptarė įvairias šiuo metu Lietuvos žmonėms rūpimas problemas.
„(Kalbėjome – ELTA) apie gyvenimą. Apie tai, kaip gyvena Lietuvos žmonės, kokios yra problemos, kaip galėtume jas spręsti. Iš tikrųjų, aptarėme labai daug klausimų – ir dėl sveikatos priežiūros prieinamumo, ir naikinamų (įstaigų – ELTA) skyrių, ir nesibaigiančių eilių. Taip pat kalbėjome ir apie švietimo srityje esančias problemas“, – dėstė politikė.
„Žinoma, kalbėjome ir apie tai, kad reikia greičiau išspręsti klausimą dėl II-ios pensijų pakopos, apskritai dėl spartesnio pensijų indeksavimo ir didinimo, nes yra didžiulis santykinis skurdas senjorų tarpe“, – kalbėjo ji.
LSDP pirmininkė pažymėjo, kad pokalbio metu aptarta ir prasta šalies kelių būklė, galimybės taikyti nulinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą šildymui.
„Apie politinę kultūrą, galimą bendradarbiavimą ir galimą tikrai ne konfrontaciją, o problemų sprendimą“, – pokalbio temas apibendrino ji.
Galimo Ministrų kabineto sudėties neaptarinėjo
Klausiama, ar su prezidentu aptarė, kas po Seimo rinkimų galėtų užimti pareigas Vyriausybėje, V. Blinkevičiūtė taip pat patikino, kad tokių kalbų nebuvo.
„Labai atvirai sakau – sakėme, kad šiame etape apie ministrų pavardes tikrai nekalbame ir nekalbėsime. Ir jos nebuvo aptartos, nes reikia sulaukti rinkimų rezultatų ir tada jau prasidės šitų klausimų sprendimai“, – pažymėjo europarlamentarė.
Socialdemokratų lyderė taip pat sureagavo į gandus, neva kairiųjų Vyriausybėje užsienio reikalų ministrės pareigos galėtų būti patikėtos dabartinei šalies vadovo vyriausiajai patarėjai Astai Skaisgirytei.
„Labai nuoširdžiai ir atvirai sakau – apie tai nebuvo jokios kalbos“, – patikino ji, pabrėždama, jog klausimai yra pernelyg ankstyvi ir aiškesnė Vyriausybės sudėtis brėšis po Seimo rinkimų.
Tikino, kad nedirbtų koalicijoje su „skaldytojais ir kiršintojais“
LSDP pirmininkė pakartojo, kad jos vadovaujama politinė jėga brėžia raudoną liniją ir neįsivaizduoja bendro darbo koalicijoje su konservatoriais. Kaip politinę jėgą, su kuria socialdemokratams yra nepakeliui, ji įvardijo ir Eduardo Vaitkaus į rinkimus vedamą Lietuvos liaudies partiją.
„Yra ir daugiau partijų, su kuriais vargiai galėtume dalyvauti (koalicijoje – ELTA). Aš jau sakiau, kad partijų lyderiai turi atitinkamai parinkti savo retoriką, savo kalbą, savo programas. Su įvairiomis partijomis, kaip pono Vaitkaus, mes nematome galimybės dirbti kartu“, – aiškino V. Blinkevičiūtė.
„Apskritai mums tikrai ne pakeliui su skaldytojais, su kiršintojais, su dar kokiais etikečių klijuotojais“, – apibendrino LSDP lyderė.
ELTA primena, kad pirmadienį prezidentas G. Nausėda susitiko su LSDP pirmininke Vilija Blinkevičiūte.
Kaip anksčiau Eltai teigė prezidento patarėjas Ridas Jasiulionis, šalies vadovas ketina susitikti su visų parlamentinių partijų vadovais ir aptarti svarbiausius Seimo rinkimų klausimus.
Prieš antrąjį prezidento rinkimų turą šalies vadovas G. Nausėda interviu Eltai teigė – jei socialdemokratai rudenį laimėtų rinkimus, jis premjerės pareigose matytų V. Blinkevičiūtę. Šalies vadovas neatmetė galimybės pabandyti įkalbėti LSDP pirmininkę užimti Vyriausybės vadovės postą.
Nepaisant prezidento užuominų, jog jis matytų V. Blinkevičiūtę premjero poste, į Europos Parlamentą dar vienai kadencijai išrinkta politikė ilgą laiką ambicijų tapti Vyriausybės vadove aiškiai nerodė. Liepos pradžioje kaip tinkamą kandidatą premjero kėdei užimti G. Nausėda įvardijo ir socialdemokratą Gintautą Palucką.
Visgi, rugpjūčio pabaigoje socialdemokratų pirmininkė pareiškė, kad sėkmės rinkimuose atveju ji imtųsi vadovauti Vyriausybei. Savo ruožtu prezidentas G. Nausėda viliasi, kad šio pažado bus laikomasi.
V. Blinkevičiūtė: vargu, ar įmanomas R. Žemaitaičio darbas Vyriausybėje
V. Blinkevičiūtė kartoja sunkiai įsivaizduojanti bendrą darbą su „Nemuno aušros“ pirmininku Remigijumi Žemaitaičiu. Anot socdemų kandidatės į premjeres, iš Seimo pasitraukusį politiką vargu, ar būtų galima išvysti būsimame Ministrų kabinete.
„Aš esu ne kartą pasakiusi, kad pono Žemaitaičio kai kurie pasisakymai yra tokio lygio, kad vargu, ar būtų įmanomas bendradarbiavimas ir jo darbas Vyriausybėje. Kol kas tiek šiuo klausimu“, – pirmadienį po susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda žurnalistams sakė V. Blinkevičiūtė.
Klausiama, ar R. Žemaitaitis galėtų eiti aukštas pareigas Seime, politikė patikino, kad šiuo klausimu kol kas diskusijų nebuvo.
Praėjusią savaitę prezidento vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas interviu Eltai teigė, kad tai, kokia koalicija formuosis po spalį vyksiančių Seimo rinkimų, yra parlamento prerogatyva. Visgi, jis pažymėjo, kad šalies vadovas aktyviai dalyvaus sudarant naują Vyriausybę.
„Aš tikrai nemanau, kad ponas Žemaitaitis būtų Vyriausybės nariu“, – teigė patarėjas.
ELTA primena, kad stebint augantį buvusio parlamentaro, antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužiusio Remigijaus Žemaitaičio vedamos „Nemuno aušros“ populiarumą, dalis politinių partijų viešai pareiškė, kad po Seimo rinkimų nematytų bendro darbo su šia partija.
Tokias kalbas sustiprino ir Seimo rinkimų favoritais laikomų socialdemokratų pirmininkė V. Blinkevičiūtė, užsiminusi, jog neatmestų galimybių formuoti valdančiąją koaliciją su R. Žemaitaičio partija. Vėliau politikė savo poziciją pakeitė.
Tačiau socialdemokratų pozicija sulaukė viešos kritikos, akcentuojant, kad partijos „Nemuno aušra“ lyderis R. Žemaitaitis Konstitucinio Teismo buvo pripažintas dėl antisemitiniais pareiškimais sulaužęs Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidęs Konstituciją. Po tokio KT verdikto, politikas pats atsisakė Seimo nario mandato.
Reaguodama į V. Blinkevičiūtės pasisakymą Seimo pirmininkė ir Liberalų sąjūdžio vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen pareiškė, kad nematytų savo politinės jėgos koalicijoje su „Nemuno aušra“, o konservatorių lyderis G. Landsbergis paragino centro kairėje ir dešinėje esančias partijas tartis ir taip po rudenį vyksiančių rinkimų užkirsti kelią radikalioms jėgoms pateikti į valdžią.
Savo ruožtu G. Nausėda LRT televizijos laidoje užsiminė, jog R. Žemaitaičio antisemitiniai pasisakymai ir tikimybė, jog politiko vedama partija gali būti kitame Seime, sulaukė reakcijos ir iš užsienio – šalies vadovas įvardijo vieną svarbiausių Lietuvos partnerių Vokietiją.
V. Blinkevičiūtė nesutinka, kad sprendimas įrašyti M. Sinkevičių į LSDP rinkiminį sąrašą buvo klaida: teismo sprendimą gerbiame
V. Blinkevičiūtė nemano, kad sprendimas partijos rinkiminiame sąraše į Seimą įrašyti Jonavos rajono Mindaugo Sinkevičiaus pavardę buvo klaida. Visgi, pasak jos, nepalankų Lietuvos apeliacinio teismo sprendimą buvusio bendrapartiečio atžvilgiu reikia gerbti.
„Mūsų reakcija ir mano kaip partijos pirmininkės reakcija buvo labai akivaizdi, dar tą pačią dieną – kad mes gerbiame teismo sprendimą ir kad teismo sprendimas yra vykdomas, ir kad kažkaip jo nekvestionuojame“, – žurnalistams pirmadienį teigė V. Blinkevičiūtė.
„Ir tai yra Mindaugo apsisprendimo teisė, ar jis toliau skųs tą sprendimą, ar neskųs. Tai yra viskas, nes kiekvienas sprendimas turi būti gerbiamas“, – akcentavo ji.
Tačiau politikė nelaiko klaida Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) sprendimo paskutiniuoju numeriu rinkiminiame sąraše į Seimą įrašyti M. Sinkevičiaus pavardę.
„Aš nemanau, kad tai buvo klaida, dar neaišku, kaip būtų susiklostę ir, ko gero, galbūt Lietuvos žmonės Mindaugą gal būtų išrinkę į Seimą. Bet tokios galimybės jis dabar neturi. Toks buvo mūsų partijos apsisprendimas iš tikrųjų ir todėl jis buvo mūsų sąraše“, – sakė ji.
Sveikina sprendimą, kad Jonavos rajonui laikinai vadovaus R. Sinkevičius
V. Blinkevičiūtė sveikina ir Jonavos socialdemokratų skyriaus sprendimą laikinai šiai savivaldybei vadovauti paskirti M. Sinkevičiaus tėvą Rimantas Sinkevičių.
„Jonavos krašto žmonės, jonaviškiai tikrai pasitiki socialdemokratais ir lygiai taip pat ir Rimantu Sinkevičiumi. Jis ne pirmi metai yra renkamas į Jonavos savivaldybės tarybą, turi labai didžiulę patirtį. Ir jūs matėte, kad patys opozicijos atstovai sakė, kad tikrai Rimantas Sinkevičius savo pareigas atliks tinkamai, todėl kad patirtis yra didelė. (...) Toks yra Jonavos skyriaus pasirinkimas ir aš jį sveikinu“, – pabrėžė ji.
ELTA primena, kad Lietuvos apeliaciniam teismui palikus galioti žemesnės instancijos sprendimą ir atėmus galimybę Jonavos merui M. Sinkevičiui trejus metus dirbti valstybės institucijose, VRK nusprendė naikinti savivaldybės vadovo mandatą. Be to, komisija politiką išbraukė ir iš kandidatų į Seimą sąrašo.
VRK panaikinus M. Sinkevičiaus mero mandatą, pastarojoje savivaldybėje turės būti rengiami pirmalaikiai mero rinkimai. Iki tol, laikinai M. Sinkevičių pareigose pakeitė Ekonomikos ir inovacijų komiteto pirmininkas R. Sinkevičius.
Seimo rinkimai vyks spalio 13 dieną.