„Esame vienintelė Rytų ir Vidurio Europos centro dešinės partija, susikūrusi ir nesubyrėjusi per laikotarpį po sovietijos kalėjimo griūties, bet tai nereiškia, kad esame apsaugoti nuo klystkelių. Darėme klaidų. Todėl privalome įvertinti, kas mus stiprina, o kas žaloja, kas padeda išlikti, kad galėtume toliau augti, ginti ir auginti Lietuvą“, – rašoma profesoriaus V. Landsbergio parengtoje deklaracijoje.
Dokumente, kurį gavo ELTA, akcentuojami „šios kadencijos metu tekę išbandymai, suteikę mažiausiai 13 svarbių pamokų ateičiai, kaip toliau veiksime įgyvendindami programinius tikslus Lietuvai“.
Pažadas koaliciją formuoti tik su tradicinėmis politinėmis partijomis
Konservatorių patvirtintoje deklaracijoje – pažadas sėkmės Seimo rinkimuose atveju kviestis tradicines dešinės ir kairės partijas tartis dėl bendrų veiksmų formuojant būsimąją valdančiąją koaliciją.
„Tradicinės partijos yra vertybė ir būtinybė stabiliai politinei sistemai. Centro kairės ir centro dešinės politinės jėgos šią kadenciją itin svarbiais momentais gebėdavo susitelkti ir priimti sprendimus valstybiškai. Tai itin aktualu, pirmiausiai, stebint profašistinių partijų perspektyvas Vakarų valstybėse – pavyzdžiui Vokietijoje ką tik žemių rinkimuose iškilusią Alternatyvą Vokietijai“, – rašoma V. Landsbergio parengtame dokumente.
Deklaracijoje akcentuojama, kad Lietuvoje stiprėjančios radikalios, antivakarietiškos politinės jėgos sukuria tokią padėtį, kad tradicinės partijos kairėje ir dešinėje persvarstytų ne tik savo veikimo strategijas, bet ir būtų pasirengusios lemiamam testui jau artimoje ateityje.
„Radikalizmui privalo būti užkirstas kelias, todėl sulaukę rinkėjų pasitikėjimo, esame pasiruošę kviestis tradicines dešinės ir kairės partijas tartis dėl bendrų veiksmų formuojant būsimąją valdančiąją koaliciją“, – akcentuoja konservatoriai.
Pažadas daugiau dėmesio skirti sprendimų komunikavimui
Ne kartą dėl savo komunikacijos viešoje erdvėje kritikuoti konservatoriai šia deklaracija taip pat akcentuoja ir poreikį daugiau aiškinti, komunikuoti priimamus sprendimus.
„Nors esame įpratę būti darytojai, bet ne visada mokėjome būti kalbėtojais. Apie pertvarkas turime išmokti kalbėtis su žmonėmis dažniau, įvairiau, atviriau ir nuoširdžiau“, – teigiama dokumente.
Būtinybė tartis su bendruomene ir koalicijos partneriais
V. Landsbergio partijos kolegoms parengtoje deklaracijoje akcentuojama ir būtinybė kantriai tartis su bendruomene ir koalicijos partneriais.
„Didžiausias mandatų skaičius neturi reikšti vienašališko valios primetimo – tą visada aiškiai supratome. Aktyvus ir kolegiškas tarimasis padėjo pasiekti, kad daugiau nei pusę iš devynių koalicijos susitarimų, dėl kurių koalicijos sutartyje nebuvo tvirto įsipareigojimo, pavyko įgyvendinti“, – akcentuojama deklaracijoje.
Tarp svarbiausių TS-LKD deklaracijoje išskiriamų pamokų taip pat pažymima ir pagarba kitokiai nuomonei.
„Mokėmės pagarbiai nesutarti dėl dalies vertybinių klausimų. Sutarimas, dėl ko nesutariame, lengviau leido išlikti sąžiningiems savo programinių įsipareigojimų atžvilgiu ir juos nuosekliai vykdyti“, – akcentuoja konservatoriai.
Šeštadienį patvirtintame dokumente įrašytas ir įsipareigojimas dirbti nematuojant laiko rinkimų kadencijomis, pažadas nepasiklysti tarp šios dienos ir ilgalaikės perspektyvos iššūkių.
„Mums rūpi šių dienų iššūkiai ir problemos: pensijos ir atlyginimai, skurdo įveikimas bei kokybiškos švietimo ir sveikatos apsaugos paslaugos. Tačiau ne mažiau svarbūs yra ilgalaikiai iššūkiai, kuriuos Lietuvos politikai, koncentruodamiesi tik į šiandieną, labai dažnai užmiršta. (...) Šių dienų aktualijos ar trumpalaikių sunkumų baimės neturi stabdyti nuo atsakingų ir subalansuotų ilgalaikių sprendimų“, – rašoma deklaracijoje.
Tarp partijos pažadų ir drąsa ilgai atidėliotiems, bet reikalingiems sprendimams, ieškojimas balanso, derinant svarbias vertybes, ištikimybė teisingumui, įsipareigojimas ginti silpnesnį bei besąlygiškai remti už visos Europos saugumą kariaujančią Ukrainą. Patvirtintame dokumente išskiriamas ir pagundos naudotis netobulų teisės aktų ydomis užkardymas bei saikingumas ir atsakomybė priimant sprendimus dėl valstybės finansų.