Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia, kad Seimo rinkimuose prie balsadėžių iš viso atėjo 52,06 proc. rinkėjų.

Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė lygino, kad tai kiek didesnis aktyvumas nei 2016 metais, beveik 5 proc. didesnis nei 2020 metais. Bet vis tiek, negalima sakyti, kad tai yra didelis aktyvumas.

„Aktyvumo procentai nėra labai didesni, kad galėtume kalbėti apie dideles tendencijas. Tai plius keli proc. Kas jie bus? Šiaip nėra jokių labai gerų tendencijų, kad mes galėtume sakyti, jog mūsų aktyvumas eina pozityvia linkme ir mes turime daugiau žmonių, kurie iš tikrųjų galvoja, kad balsuoti yra svarbu. Kaip bebūtų, šiaip tai yra žemas aktyvumas, mes turime pusę rinkėjų“, – komentavo ji.

Laidoje R. Urbonaitė pastebėjo analizuodama skirtingas apylinkes, kad Žemaitijoje išskirtinio aktyvumo nebuvo. Prognozuoti, kas iš tiesų tie papildomi proc. atėję balsuoti – sunku.

„Didžioji dalis Vilniaus apygardų turi didesnį aktyvumą, nei ta banga, kurios tikėjosi kai kurios partijos Žemaitijoje. Tai sakyčiau, kad tie keli proc. nesužais esminės rolės. Žiūrėsime, kur tie keli proc. nukeliaus. Kažkur vis tiek nukeliaus. Bet jei būtume matę daugiau procentų aktyvumo, būtume galėję kalbėti, kad veikėjui X pavyko mobilizuoti daugiau protesto balsų.

Vilniuje yra neblogas aktyvumas, bet sakyčiau, kad šampaną (konservatoriams – red. pastaba) gerti anksti. Taip, konservatoriai turi šansų gerokai pasigrumti dėl aukštos pozicijos daugiamandatėje apygardoje, dėl pirmos vietos turėčiau abejonių“, – teigė politologė.

Ji taip pat teigė norinti paneigti mitą, kad konservatorių rinkėjai lojaliausi.

„Galėjo dalis neateiti tų, kurie paprastai dalyvauja rinkimuose, dėl nusivylimo tam tikro. Ir jų vietą užimti nauji rinkėjai. Ar tikrai nebuvo tokių, kurie balsavo 2020 m. už konservatorius, o dabar galvojo, ką daryti, nes nebenori balsuoti? Mano žiniomis, buvo. Turime susikūrę vaizdinį, kad konservatorių rinkėjai lojalūs iki grabo lentos. Norėčiau tą mitą išsklaidyti, nėra visi konservatorių rinkėjai tokie lojalūs. Kai kurie konservatorių rinkėjai galėjo nudreifuoti į Liberalų sąjūdžio partiją. Tikrai dalis galėjo nudreifuoti net ir į Laisvės partiją. Atrodo kaip, bet pati žinau tokių rinkėjų“, – komentavo R. Urbonaitė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (7)