VRK nusprendė kandidatu neregistruoti Lietuvos liaudies partijos sąraše esančio E. Jagelavičiaus. Kandidatas partijos sąraše įrašytas 36 numeriu. Visgi, VRK duomenimis, jis gyvena ne Lietuvoje, todėl neatitinka numatytų reikalavimų. Kaip anksčiau pranešė portalas delfi.lt, E. Jagelavičius nuo 2022 metų gyvena Baltarusijoje, nes yra įtariamas ir teisėsaugos ieškomas dėl veikimo su kitomis valstybėmis prieš Lietuvą, taip pat dėl melagingai įstaigai pateiktos informacijos.
Posėdyje nuotoliniu būdu dalyvavęs pats E. Jagelavičius priminė prieš prezidento rinkimus keletą metų Lietuvoje negyvenusį Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ kandidatą Giedrimą Jeglinską. Pasak jo, teisę dalyvauti rinkimuose turi būti suteikta ir jam.
„Nelabai suprantu, dėl ko jūs norite mane eliminuoti iš rinkimų. Jeigu reiktų grįžti į Lietuvą, galiu tą trumpam padaryti, bet vėl turėsiu išvykti, nes turiu čia reikalų. Aš į Lietuvą galiu įvažiuoti per Šiaurės ar Pietų Kiprą, kur nėra jokių atžymų, aš tą ir buvau padaręs“, – svarstė norintysis kandidatuoti.
Nelabai suprantu, dėl ko jūs norite mane eliminuoti iš rinkimų. Jeigu reiktų grįžti į Lietuvą, galiu tą trumpam padaryti, bet vėl turėsiu išvykti, nes turiu čia reikalų. Aš į Lietuvą galiu įvažiuoti per Šiaurės ar Pietų Kiprą, kur nėra jokių atžymų, aš tą ir buvau padaręs,
Visgi, šie pasisakymai neįtikino VRK narių. Viena jų, Olga Kilkinova, akcentavo, kad komisija neturi objektyvių įrodymų, jog E. Jagelavičius per pastaruosius dvejus metus buvo grįžęs į Lietuvą.
„Iš pateiktos informacijos aiškiai matyti, kad E. Jagelavičiaus atveju yra paskelbta paieška, išduotas Europos arešto orderis. Pagal Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) duomenimis, jis išvyko 2022 metų liepą ir iki tos dienos jis negrįžo. Turime objektyvius įrodymus, kad nuo 2022 metų jis yra išvykęs iš Lietuvos, daugiau joje negyvena ir grįžęs nebuvo“, – dėstė VRK narė.
Taip pat kandidato statusas nebus suteiktas ir kitam Lietuvos liaudies partijos atstovui – Raimundui Purvinskui. Nurodoma, kad jis rinkimų užstatą sumokėjo pašto perlaida. Politikas iškeltas Justiniškių-Viršuliškių vienmandatėje apygardoje. Kandidatu nebus registruojamas ir rinkimų užstatą per elektroninių pinigų įstaigą „Monese“ sumokėjęs Mažvydas Misiūnas. Jis iškeltas vienmandatėje Nalšios šiaurinėje rinkimų apygardoje.
Dėl D. Štraupaitės apsispręs kitą savaitę
Dėl tebegaliojančios baudžiamojo poveikio priemonės tapti kandidate į Seimą negalėtų ir partijos „Laisvė ir teisingumas“ narė Dalia Štraupaitė. Visgi, sprendimas buvo atidėtas kitai savaitei. Partijos sąraše ji įrašyta 14 numeriu, taip pat kandidatuoja Nalšios šiaurinėje vienmandatėje rinkimų apygardoje. D. Štraupaitė jau ir anksčiau ne kartą sulaukė neigiamų VRK sprendimų dėl jos registravimo kandidate, „Laisvės ir teisingumo“ atstovė negalėjo siekti ir Europos Parlamento (EP) mandato birželį vykusiuose rinkimuose.
„Dar kartą prašau atidėti mano klausimo svarstymą. Nes teisme yra paskirta byla dėl baudžiamojo poveikio priemonės panaikinimo ir jis vyks rugsėjo 10 d. (...) Galbūt dėl Rinkimų kodekso dar kartą kreipsimės ir į Konstitucinį Teismą (KT)“, – posėdyje kalbėjo D. Štraupaitė.
Nors sprendimo projekte buvo numatyta, kad kandidatu negalėtų tapti ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ sąraše 137 numeriu įrašytas Gintautas Karmonas, visgi rinkimuose jam bus leista dalyvauti. VRK duomenimis, politikas turėjo kitos valstybės pilietybę. Be to, šios aplinkybės jis nebuvo nurodęs savo pareiškiniuose dokumentuose, tad laikoma, kad G. Karmonas informaciją nuslėpė. Visgi, išklausius politiko poziciją nuspręsta, kad šiuo atveju tai tebuvo netyčinė klaida.
VRK svarstė kandidate neregistruoti ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) sąraše 5 numeriu įrašytos kandidatės Romualdos Poševeckajos. Visgi, kaip ir G. Karmono atveju, rinkimuose dalyvauti jai leista. Politikė patikino, kad nebeturi kitos valstybės pilietybės.
Kandidatais negalės tapti ir keletas Tautos ir teisingumo sąjungos (centristų, tautininkų) sąrašo narių – 98 numeriu įrašytas Ruslanas Kitovas bei 102 – Edvardas Liutkevičius. Abu politikai nėra baigę atlikti baudžiamojo poveikio priemonės. Taip pat kandidatu neregistruotas ir vienmandatėje Gargždų rinkimų apygardoje iškeltas Viktoras Kura. VRK duomenimis politikas rinkimų užstatą sumokėjo pašto perlaida, o ne iš kredito įstaigos sąskaitos.
Dėl nuslėptos turėtos kitos valstybės pilietybės kandidate negalėtų tapti ir Nalšios šiaurinėje rinkimų apygardoje Tautos ir teisingumo sąjungai (centristams, tautininkams) atstovaujanti Nataliya Rukosujeva. Visgi, po diskusijų VRK nusprendė leisti jai dalyvauti rinkimuose.
Kandidatu neregistruotas Laisvės partijos sąraše 106 numeriu esantis Rolandas Žaldaris. VRK duomenimis, jis negyvena Lietuvoje, tad ir neatitinka Rinkimų kodekse numatytų reikalavimų.
Rinkimų kodeksas numato, jog asmuo negali būti renkamas, jeigu yra nebaigęs atlikti teismo paskirtos bausmės ar baudžiamojo poveikio priemonės – tokiu atveju yra apribojama jo pasyvioji rinkimų teisė.
Taip pat numatyta, jog į Seimą gali kandidatuoti tik asmenys, kurie nuolat gyvena Lietuvoje.
VRK sprendimas neregistruoti gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.