„Politiniai oponentai, pralaimėję ką tik vykusius rinkimus į Lietuvos parlamentą, aktyviai platina žinią, neva, tiek aš, tiek valdančiojoje koalicijoje dalyvausianti politinė partija „Nemuno aušra“ esame antisemitinių pažiūrų. Asmeniškai noriu Jus patikinti, jog taip nėra ir niekuomet nebuvo“, – rašoma R. Žemaitaičio laiške.
„Gerbiu visus įvairių tautybių žmones, kurie šimtmečiais prisidėjo ir prisideda prie Lietuvos nepriklausomybės išsaugojimo ir jos gerovės auginimo. Tikiu, kad visų žmonių lygiateisiškumas, pagarba kiekvieno identitetui ir žmogaus orumui yra kiekvienos teisinės valstybės pamatas“, – priduriama kreipimesi.
Politiniai oponentai, pralaimėję ką tik vykusius rinkimus į Lietuvos parlamentą, aktyviai platina žinią, neva, tiek aš, tiek valdančiojoje koalicijoje dalyvausianti politinė partija „Nemuno aušra“ esame antisemitinių pažiūrų. Asmeniškai noriu Jus patikinti, jog taip nėra ir niekuomet nebuvo.
Savo laiške diplomatams R. Žemaitaitis pabrėžia, kad jo viešai išsakyta kritika, palaikyta antisemitizmo apraiška, iš tiesų buvo nukreipta ne prieš žydų tautą, o prieš Izraelio veiksmus Palestinoje.
„Esu išsakęs tik kritiką pastarojo meto Izraelio veiksmams Palestinoje, kuriuos, beje, kritikuoja ir daug politinių lyderių visame pasaulyje (...). Būtent visa ši kritika ir tapo politinių oponentų taikiniu bei buvo jų skambiai išnaudota rinkimų laikotarpiu“, – rašo politikas, akcentuodamas, kad žydų atstovų už klaidingai interpretuotą pasisakymą yra ne kartą atsiprašęs.
„Ne kartą, tame tarpe ir masinės informacijos priemonėse, esu atsiprašęs žydų tautybės žmonių už tai, kad mano išsakyta kritika politinių oponentų buvo ištransliuota kaip tariamas mano „antisemitizmas“ ir tai galėjo įžeisti dalį žydų tautybės žmonių“, – laiške, skirtame NATO ir ES valstybių ambasadoriams Lietuvoje, rašo R. Žemaitaitis.
ELTA primena, kad socialdemokratų taryba šeštadienį pritarė koalicinei sutarčiai su S. Skvernelio lyderiaujama Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir partija „Nemuno aušra“, kurios pirmininkas R. Žemaitaitis yra kaltinamas antisemitizmu. Minėtų trijų politinių jėgų koalicija naujajame Seime turės užtikrintą daugumą – 86 iš 141 mandato.
Pernai R. Žemaitaitis paskelbė antisemitinius, tautinę nesantaiką kurstančius įrašus socialiniame tinkle „Facebook“ bei visuomenės informavimo priemonėse – Seimo komisijos, svarsčiusios apkaltos klausimą, manymu, tokiais veiksmais politikas galimai sulaužė Seimo nario priesaiką, šiurkščiai pažeidė Konstituciją. Tai balandžio mėnesį konstatavo ir Konstitucinis Teismas.
Po teismo verdikto, parlamentas turėtų priimti sprendimus dėl R. Žemaitaičio Seimo nario mandato naikinimo – pašalinus jį iš Seimo apkaltos būdu, politikas negalėtų kandidatuoti į renkamas pareigas 10 metų. Visgi, R. Žemaitaitis teigė pats pasitrauksiąs iš Seimo.
Dėl šio antisemitizmo skandalo ilgą laiką buvo diskutuojama dėl į naująjį Seimą patekusios „Nemuno aušros“ galimybės po rinkimų būti valdančiojoje daugumoje.
Vis dėlto, toks Lietuvos socialdemokratų partijos sprendimas dėl valdančiosios koalicijos sulaukė ir tarptautinės kritikos. Kritiką ir savo poziciją dėl priimto sprendimo išreiškė Vokietijos, Lenkijos ir JAV politikai.
„Nemuno aušros“ atstovai nemato pagrindo atsiriboti nuo partijos lyderio R. Žemaitaičio: kiekvienas gali reikšti nuomonę
Nors „Nemuno aušros“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio pareiškimai socialiniame tinkle ir sulaukė teisėsaugos dėmesio, politinės jėgos atstovai Prezidentūros raginimams atsiriboti nuo partijos pirmininko pagrindo sako nematantys. Anot jų, kiekvienas žmogus yra laisvas reikšti savo nuomonę.
„Tokiems raginimams nematome jokio pagrindo. Kiekvienas gali reikšti savo nuomonę, mes kiekvieno žmogaus nuomonę gerbiame. Pirmininkas pas mus yra vienas ir kol kas nesvarstome atsitraukti ar dar kokių veiksmų imtis“, – Eltai pirmadienio rytą teigė „Nemuno aušros“ rinkimų štabo vadovas Robert Puchovič.
Visgi partijai priklausanti Agnė Širinskienė pabrėžia – politinės jėgos pirmininkas dėl savo skandalingų pareiškimų susimąstyti turėtų.
„Manau, kad pirmiausia, matyt, pats lyderis turėtų atsiriboti nuo savo feisbuko. Su kolegomis dar apie tai nekalbėjome, tačiau nematau prasmės inicijuoti kažkokių diskusijų. (...) Žmogui feisbuke rašinėti naktimis niekas negali uždrausti“, – sakė A. Širinskienė.
„Vis dėlto neturiu abejonių, kad pats lyderis turėtų suvokti situacijos sunkumą, tai, kad jis nebėra opozicija, o šiuo metu – valdantysis, ir priimti sprendimus“, – akcentavo ji.
Savo ruožtu politinės jėgos atstovas Aidas Gedvilas sako, kad šią situaciją paprasčiausiai eskaluoja konservatoriai.
„Tokius klausimus, ką daryti su lyderiu, ar jis tinkamai atlieka savo pareigas sprendžia partijos organai. Viskas yra įmanoma, bet tam turi susiklostyti tam tikros aplinkybės. Šiuo atveju jų kol kas negirdžiu. (...) Tai, ką daro konservatoriai – žaidžia žaidimus, negali susitaikyti su pralaimėjimo rezultatais – tikrai nekuria pagrindo kalbėti apie mūsų lyderį. Turėtų viskas išsispręsti. Laiko klausimas“, – teigė jis.
Politikui antrino ir „Nemuno aušrai“ atstovaujantis Artūras Skardžius. Visgi, anot jo, R. Žemaitaičio pareiškimų negalima laikyti visos partijos pozicija.
„Nežaidžiu tų žaidimų, nes per daug gerai juos žinau. Kai dėl praloštų rinkimų kažkas bando ieškoti pagalbos užsienyje, tai yra Lietuvos juodinimas ir kenkimas valstybei“, – pabrėžė A. Skardžius, kalbėdamas apie konservatorius Žygimantą Pavilionį bei Emanuelį Zingerį.
„Nenoriu plėstis, bet apie konservatorių partiją galėčiau ne vieną knygą parašyti. Čia (R. Žemaitaičio pareiškimuose – ELTA) nebuvo nei frakcijos, nei partijos pozicija“, – sakė jis.
Šalies vadovo vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė sekmadienį neslėpė, kad pastariesiems R. Žemaitaičio įrašams susilaukus ir Generalinės prokuratūros dėmesio, „Nemuno aušros“ nariai turėtų išsakyti savo poziciją apie lyderio tezes.
„Ar partija nori eiti į parlamentą su tokiu lyderiu? Pirmiausia, partija turėtų apsispręsti, ar ji yra antisemitinė partija, ar ne. (...) Kol kas, kol lyderis šneka taip, kaip jis šneka, o partija niekaip nereaguoja – galima suprasti, kad tai visos partijos pozicija“, – kalbėjo A. Skaisgirytė.