„Žmogus priėmė sprendimą. Brandino tą sprendimą, matyt, nuo Naujų metų, nuo Kalėdų. Jis yra toks, koks yra, ir viskas. Nėra čia ką ir pakomentuoti, tai – ne pirmas atvejis ir ne paskutinis toks Seime“, – „Delfi“ teigė R. Žemaitaitis.

„Nemuno aušros“ lyderis sakė negalįs įvardinti, kur buvo jų skirties taškas.

„Sunku pasakyti, net neįsivaizduoju, dirbo gerai, labai daug. Daug prisidėjo, kaip ir kiekvienas Seimo narys. Apsisprendė išeiti, tai lygiai taip pat, kaip ir iš valstiečių išėjo. Sakyčiau, kad būtų pirmas kartas, kada išeina iš politinės partijos, tai būtų naujiena, o, kadangi tai jau yra antras išėjimas iš politinės partijos arba frakcijos, sunku ką nors ir pasakyti“, – sakė R. Žemaitaitis.

A. Širinskienė viena palieka „Nemuno aušros“ frakciją, daugiau narių kartu su šia politike frakcijos nepalieka.

„Nieko ji [išsivesti ir negali], ir taip visiems keista, kaip ji išeina, nes visa komanda dirbo kartu; kas lėmė, ji, matyt, pati gali pasakyti, kodėl toks sprendimas, o yra, kaip yra“, – teigė R. Žemaitaitis.

Jis nesiūlo iš šio pasitraukimo daryti toli sekančių išvadų dėl „Nemuno aušros“ ateities valdančiojoje koalicijoje.

„Tikrai nėra jokios minties apie tai. Suprantu, kad ateinančiomis savaitėmis, informacijos nebus, kadangi įvykių nėra, Seimas nesirenka, tai bus bandoma kažkokias sąmokslo teorijas vesti, bandyti diskutuoti. Jeigu kalba, vadinasi, dar gyvi esame“, – teigė R. Žemaitaitis.

Politikas ant A. Širinskienės dėl jos sprendimo nepyksta.

„Koks čia piktumas, čia – politika. Pasikeis politiniai vėjai, žiūrėk, ir vėl sugrįš į partiją. Per daug bandoma suasmeninti ir sudramatizuoti šitą dalyką, tai mūsų naujo parlamentarizmo problema. Yra kita problema, kad žmogus, atėjęs į politinę partiją, taip greitai išeina. Čia jau kita problema, bet kitur tai nematau jokios problemos“, – teigė R. Žemaitaitis.

Žemaitaitis: turime tokį sprendimą, koks yra

„Labai gaila, frakcija dėkoja Agnei už jos indėlį, prisidedant prie rinkimų, dalyvaujant mūsų frakcijos darbe. Ir, kaip sakoma, nuoširdžiai linkime naujoje frakcijoje gero darbo“, – antradienio rytą prieš posėdį žurnalistams sakė valdančiosios partijos „Nemuno aušra“ lyderis Remigijus Žemaitaitis.

Taip jis reagavo į jau patvirtintą žinią, kad parlamentarė Agnė Širinskienė palieka valdančiąją „Nemuno aušros“ frakciją ir jungiasi prie kitos valdančiosios Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“.

Jis tikino, jog A. Širinskienės perkalbėti nebandė.

„Čia ne koks nors santuokos nutraukimo procesas teisme, kur taikoma mediacija. <...>. Jeigu žmogus priima sprendimą, tai jis jį priima. <...>. Gerbkime Agnę, gerbkime jos indėlį, ką ji padarė. Duok dieve jai sėkmės ir gero darbo“, – aiškino parlamentaras R. Žemaitaitis.

Politikas sakė tikėjęs, jog pakilusios buvusios bendražygės A. Širinskienės emocijos nuslūgs.

„Dabar turime tokį sprendimą, koks yra“, – kalbėjo jis.

Pirmąją naujojo Seimo darbo dieną tuomet partijos „Nemuno aušra“ atstovė A. Širinskienė slaptu balsavimu buvo patvirtina Seimo vicepirmininke. Šis postas priklauso būtent šiai partijai. Tad R. Žemaitaitis vylėsi, jog palikusi frakciją A. Širinskienė šio posto nesilaikys.

„Manau, kad kovo mėnesį, pačioje jo pradžioje, matyt, gausime atsistatydinimo prašymą. Ir frakcija deleguos kitą Seimo vicepirmininką. Per daug aš Agnę pažįstu, ji tikrai neleis, kad jos vardas būtų valkiojamas po spaudą, vienaip ar kitaip interpretuojamas“, – vylėsi Seimo narys R. Žemaitaitis.

Paklaustas, ar dėl tokio buvusios bendražygės sprendimo mato savo kaltę, R. Žemaitaitis teigė, jog „kaltę mato visi iš eilės“. Jis taip pat teigė nemanantis, kad A. Širinskienės keliu pasuks ir kiti frakcijos atstovai.

„Nereikia ant nieko pykti, čia juk politika. Viską parodys laikas“, – sakė jis. Šis sprendimas, pasak R. Žemaitaičio, neturės jokios įtakos ir valdančiosios koalicijos darbui.

Širinskienė paaiškino priežastis

Pati A. Širinskienė antradienio rytą į žurnalistų klausimus atsakinėjo su šypsena.

„Jaučiuosi gerai, žiūriu į ateitį konstruktyviai, ne kartą sakiau, kad atėjau į Seimą dirbti, o ne bandyti kažką išsiūbuoti, išsireikalauti, turėti postų. Tiesiog turėti sąlygas dirbti. Tai buvo mano tikslas einant į rinkimus. Aš tą tikslą ir pasirinkau“, – argumentavo parlamentarė.

Ji teigė norinti „ramiai ir konstruktyviai dirbti“.

„Ir aš lieku valdančiojoje daugumoje su ta pačia Vyriausybės programa. Kitas motyvas, deja, ne toks smagus, – man kelia labai daug klausimų įvairių teistų žmonių aplinka, su kuria aš nelabai norėčiau tapatintis“, – sakė A. Širinskienė.

Būtent bendras darbas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungoje (LVŽS) nuo 2016 metų buvo lemiamas apsisprendimo motyvas pasirinkti Demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“, sakė A. Širinskienė. Ji pranešė, kad pasitrauks iš partijos „Nemuno aušra“. A. Širinskienė taip pat tvirtino, jog atsisakys ir Seimo vicepirmininkės posto.

Parlamentarė pasakojo prieš Seimo rinkimus klaususi partijos „Nemuno aušra“ lyderio R. Žemaitaičio, ar jis „susitikrins žmones“ ir ar nebus turinčių prastą reputaciją.

„Man buvo pasakyta, kad susitikrins. Bet dabar, deja, yra taip. Aš tikrai norėčiau žiūrėti į darbus, programos įgyvendinimą, konstruktyviai dirbti, pamiršdama, kad buvo ne taip“, – antradienį sakė A. Širinskienė.

Čmilytė-Nielsen: tai ne paskutinis melodramos etapas

Liberalų sąjūdžio pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen nestebina Agnės Širinskienės sprendimas trauktis iš „Nemuno aušros“ frakcijos. Pasak jos, tebuvo laiko klausimas, kada pradės byrėti Remigijaus Žemaitaičio vadovaujama frakcija Seime.

„Nauji metai, naujas melodramos etapas, bet tikrai, manyčiau, ne paskutinis“, – antradienį žurnalistams Seime teigė V. Čmilytė-Nielsen.

Seimo pirmininkės V. Čmilytės-Nielsen ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininko R. Stefančuko komentarai spaudai

„Iš karto po koalicijos sudarymo atrodė tik laiko klausimas, kada ims skilinėti „Nemuno aušros“ frakcija, tą tikrai buvo galima prognozuoti. Tai įvyko gana greitai ir galima tik pagailėti R. Žemaitaičio, kuris, būdamas koalicijos partneriu, neturi nei savų ministrų, nei nė vieno atstovo Seimo valdyboje“, – akcentavo ji.

Liberalės vertinimu, ateityje iš „Nemuno aušros“ gali pasitraukti ir daugiau frakcijos narių.

„Manau, tikėtina, kad tai įvyks, klausimas, kiek greitai. Daug kas priklauso ir nuo to, kaip jie apskritai savo politinį kelią Seime, koalicijoje dėlios toliau. Akivaizdu, kad neturint pozicijų, negaunant jų kils klausimas, ar apskritai jie nori likti. Tačiau čia jau R. Žemaitaičio ir jo bendražygių apsisprendimo klausimas“, – dėstė V. Čmilytė-Nielsen.

Paluckas nesureikšmina A. Širinskienės sprendimo keisti frakciją: tai iš dalies sprendžia tam tikras įtampas

Premjeras Gintautas Paluckas mano, kad su „aušriečiais“ į Seimą patekusios Agnės Širinskienės sprendimas jungtis prie Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nesukels papildomų įtampų koalicijoje. Pasak jo, šis žingsnis kaip tik gali išeiti į naudą.

„Man didelio skirtumo nėra, aritmetiškai niekas nepasikeitė – daugumoje yra tie patys skaičiai. O kad asmenys juda iš vienos frakcijos į kitą, tai yra jų apsisprendimo laisvė. Nežinau, ar tai į gerą jiems išeis ar tai išeis į gerą frakcijų eigai, bet aš to visiškai nesureikšminu“, – antradienį žurnalistams Seime sakė G. Paluckas.

„Toks pakeitimas frakcijos gal iš dalies ir sprendžia tam tikras įtampas“, – svarstė jis.

G. Paluckas tikina įtampų koalicijoje apskritai nelabai pastebintis. Todėl, anot jo, artimiausiu metu šaukti koalicinę tarybą nėra pagrindo.

Politikas kartoja, kad ir dėl „Nemuno aušros“ lyderiui Remigijui Žemaitaičiui žodiniu susitarimu pažadėto Seimo vicepirmininko posto koalicinė taryba diskutuos tik pavasarį.

„Aš apskritai abejonių dėl koalicijos tikrai neturiu. Šiandieną „Nemuno aušrai“ priklauso ne vienas, o du Seimo vicepirmininkai, o pavasarį, aš tikiu, kad koalicija apsispręs“, – akcentavo G. Paluckas.

„Tai šiuo klausimu anksčiau daryti koalicinės tarybos tikrai nėra reikalo“, – pridūrė jis.

Politikas tikina, kad koalicijos lyderiai dėl einamųjų klausimų bendrauja ir ne koalicinės tarybos formate. Anot jo, vienas iš tokių susitikimų vyko ir antradienį.

„Koalicinės tarnybos darbotvarkė formuojasi ir tikrai ne įtampos kažkokioms aptarinėti. Nes šiandieną mes aptarėme nemažai dalykinių klausimų tiek su Remigijumi Žemaitaičiu, tiek su Sauliumi Skverneliu ir kažkokių tai išskirtinių įtampų tikrai nematome“, – patikino jis.

Sprendimas oficialus

Kaip jau skelbta, į Seimą su „Nemuno aušra“ išrinkta Agnė Širinskienė prisijungė prie Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“. Šis sprendimas buvo priimtas antradienį vykusiame demokratų frakcijos posėdyje.

Prisijungus šiai parlamentarei demokratų frakcija padidėjo iki 14 narių.

„Pažįstame Agnę kaip darbščią, atsakingą ir kompetentingą politikę, net dirbdami skirtingose frakcijose praėjusios kadencijos metu drauge inicijavome ne vieną įstatymo projektą, palaikėme vieni kitų iniciatyvas“, – pranešime spaudai teigia demokratų frakcijos seniūnas Linas Kukuraitis.

Anot jo, dėl daugumos esminių klausimų demokratų ir naujosios frakcijos kolegės požiūriai sutampa, tad didelių diskusijų dėl jungimosi prie frakcijos nekilo.

„Tikrai turime panašų požiūrį daugeliu svarbiausių klausimų, visi esame kairiųjų pažiūrų politikai. Demokratų frakcija Seime praėjusios kadencijos metu buvo viena aktyviausių, šiuo požiūriu Agnė Širinskienė puikiai papildys mūsų komandą, jos iniciatyvumas ir darbštumas žinomas visiems“, – sakė frakcijos seniūnas.

Klausimas dėl pozicijos

A. Širinskienei pasitraukus iš „Nemuno aušros“ frakcijos Seime, kyla klausimas, ar politikė trauksis ir iš jai paskirto Seimo vicepirmininko posto.

Jeigu parlamentarė nutartų iš einamų pareigų nesitraukti, ją iš šio posto galėtų atleisti tik Seimas. Atstatydinti Seimo vicepirmininką reikia ne mažiau kaip 71 balso „už“.

Šiuo metu aušriečiams pagal koalicinę sutartį priklauso du Seimo vicepirmininkų postai. Šiuo metu antrojo Seimo pirmininko pavaduotojo aušriečiai nėra delegavę.

ELTA primena, kad pirmadienį, remdamasis šaltiniais, naujienų portalas lrt.lt pranešė, jog parlamentarė ketina palikti partiją, su kuria pateko į parlamentą, ir jungsis prie Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“.

Kalbos apie A. Širinskienės traukimąsi iš Seimo frakcijos „Nemuno aušra“ pasigirdo išsiskyrus jos ir Remigijaus Žemaitaičio pozicijoms dėl koalicijos likimo.

Prieš Kalėdas R. Žemaitaitis pareiškė, jog aušriečiai svarstys trauktis iš koalicijos, jeigu Seimui nebus pateikta jo kandidatūra į parlamento vicepirmininkus.

Papildomų įtampų sukėlė ir išsiskyrusios nuomonės „Nemuno aušros“ gretose. Aušriečių lyderiui tvirtinant, kad jo vedama frakcija vienbalsiai pritaria ir mano, jog valdančiosios daugumos partneriai nesilaiko koalicinės sutarties, Seimo vicepirmininkė Agnė Širinskienė sakė, kad frakcijoje nuomonės išsiskiria. Be to, tąkart politikė teigė, kad partijai reikėtų koncentruotis į darbus, o ne galvoti apie tam tikrus postus bei viešas batalijas.

Reaguodamas į išsiskyrusias nuomones, R. Žemaitaitis pareiškė, kad „Nemuno aušros“ poziciją visais koalicijos klausimais komentuos tik jis pats. Tuo metu A. Širinskienė pripažino neatmetanti galimybės palikti frakciją.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (66)