Pirmieji protestuotojai atėjo gerokai prieš oficialią protesto pradžią. Į protestą atvyko paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas. Artėjant jo pasisakymui, emocijos kaito, vis dažniau aikštėje girdėjosi šūksniai „gėda!“, tačiau paskirtajam premjerui lipant ant scenos organizatorių prašymų aikštėje buvo ramu. Jam įteiktos nuvytusios, nulūžusios rožės ir reikalavimas nutraukti koalicijos sutartį su „Nemuno aušra“. G. Paluckui užlipus ant scenos dalis žmonių išėjo iš aikštės.

„Gerbiami protesto dalyviai, (…) šios bibliotekos laiptai ištvėrė ne vieną mitingą,ir tikiu, kad ištvers dar ne vieną, todėl, kad Lietuvoje demokratija yra stipri, todėl, kad Lietuvoje pilietinė visuomenė yra stipri, ir aš pasiruošęs šią demokratiją ginti, todėl, kad tokią daviau priesaiką. Noriu jums padėkoti už gražią protesto kultūrą (…)“, - kalbėjo G. Paluckas.

Jis apgailestavo, kad paskubėjo su išvadomis dėl pirmojo protesto tikslų.

„Ir šiandien matau ne vieną politinį pažįstamą veidą, tačiau girdėdamas jūsų kalbas, girdėdamas tą nerimą, kuriuo dalinatės, galiu sąžiningai pasakyti, jog neginčijate protesto rezultatų. Tačiau, kalbėdami apie demokratiją, turime nepamiršti keleto dalykų: jog demokratijoje svarbus kiekvienas balsas, tačiau demokratijoje sprendimus priima, išklausiusi visų nuomonę ir pozicijas, didžioji dalis gyventojų. Todėl šiandien, gerbdamas išdėstytus argumentus ir poziciją, noriu paprašyti neprarasti vilties, kaip gerbiama Urbonaitė kalbėjo, jog naujoji koalicija ir naujoji Vyriausybė gebės atliepti ir jūsų nerimą dėl valstybės saugumo, gynybos, dėl viešųjų paslaugų teikimo“, - kalbėjo G. Paluckas.

Jis teigė suprantąs, kad naujai Vyriausybei „medaus mėnesio“ ir nekritikos nebus.

„Ir šiandien mane pasitinkate su labai rimtu krikštu, ir dėl to aš jums galiu tik padėkoti. Todėl, kad tas nerimas, kurį jaučiate, yra mano pareiga ir įsipareigojimas atliepti jį konkrečiais darbais, kurių rezultatus jausite konkrečiai jūs ir visa Lietuva“, - kalbėjo G. Paluckas.

Paskirtojo premjero kalba palydėta šūksniais „gėda!“. Mitingo pabaigoje minia sugiedojo Lietuvos Respublikos Himną.

VIDEO thumbnail 11/21/2024

Proteste - ir žinomi veidai

Praėjus lygiai savaitei po pirmojo „Dešimt tylos minučių“ protesto, artėjant 19 val. vakaro į Nepriklausomybės aikštę būrėsi aktyvistai, nešini įvairiais plakatais su užrašais „Mums reikia naujo vado“, „Pasaulis stebi. Ką pasirinksi?“, dalyje iškeltų plakatų atkreiptas dėmesys ir į aplinkosaugos politikos problemas. Minioje taip pat buvo galima matyti Lietuvos, Ukrainos, Izraelio, LGBT vėliavas, kai kurie aktyvistai rankose laikė ir kapų žvakes su užrašu „moralinėms vertybėms“. Protesto vietoje budėjo gausios pareigūnų pajėgos.

Protestas "Dešimt tylos minučių"

„Kadangi pirmą kartą mūsų neišgirdo, jūs nusprendėte ateiti dar kartą. Ačiū jums už tai“, – į susirinkusiuosius kreipėsi vienas protesto organizatorių Mantas Meškerys. Į susirinkusiuosius be kitų kreipėsi ir analitikas Marius Laurinavičius, politologė Rima Urbonaitė, psichologas Paulius Skruibis, Lietuvos žmogaus teisių centro vadovė Jūratė Juškaitė.

Jaučia, kad dalyvauja įvykiuose įeisiančiuose į istoriją

Jaunas vilnietis Kristijonas, dirbantis klientų aptarnavimo srityje, jau antrą kartą dalyvauja tokioje akcijoje. Kristijonas sakė nepriklausąs jokiai politinei partijai.

„Praėjusią savaitę nieko nemačiau, tai šiandien atėjau anksčiau“, - sakė prieš geras keturiasdešimt minučių iki protesto pradžios atėjęs Kristijonas.

Jis atėjo į protestą dėl to, kad jam nepatinka „tas visas antisemitizmo reikalas“.

„Prisiminus, kas vyksta pasaulyje, kituose pasaulio kraštuose, žydų istoriją, matyti, kad kažkoks politikas gali sau taip laisvai reikšti nuomonę tam tikrais klausimais, tas nėra labai skanu“, - kalbėjo Kristijonas.

Protestas "Dešimt tylos minučių"

Jis nesureikšmino nepatogumų, kuriuos teko patirti, kad dalyvautų proteste – šalčio, kad reikėjo tam skirti laiko.

„Būti įvykiuose, kurie galbūt turės nors ir mažą pėdsaką Lietuvos istorijoje, kad ir šių metų istorijoje, yra geriau negu būti namuose. Kad yra šalta, tai galiu pripažinti, kad nėra šilta, bet galima apsirengti šilčiau. Reikia būti ten, kur yra svarbu“, - sakė Kristijonas.

Gražina: tokiais protestais kuriame bendruomenę

Mokytoja, skautė Gražina iš Vilniaus irgi sakė, kad dalyvavo protesto akcijoje ir prieš savaitę.

„Mes tapome įtraukti į liūną melo, amoralumo, ir aš nenoriu šito. Mes norime tai pasakyti garsiai, ir aš manau, kad tai yra ne pirmas ir ne paskutinis kartas, kada tai darome“, – kalbėjo Gražina, nepriklausanti jokiai politinei partijai.

Ji pasidžiaugė jaunų žmonių aktyvumu tokiose pilietinėse akcijose

„Matome, kad ir feisbuke, ir kitur sklinda garsas, ir vakar man buvo malonu klausyti jaunų žmonių laidoje, kurioje jie sakė, kad „mums tai nepatinka. Mes pasakysime garsiai, jie negalės daryti, ką nori. Jie negalės meluoti. Nereikia išsisukinėti“, – kalbėjo Gražina.

Moteris vylėsi prezidento Gitano Nausėdos dėmesio.

„Beje, Konstitucijos garantas prezidentas turi būti tas, kuri stovi, stebi ir įsikiša tada, kai reikia. Nereikia garsių frazių, kažkokių lozungų, reikia tiesiog daryti taip, kad Lietuvos žmonėms būtų gerai“, – sakė Gražina.

Ji nesureikšmino tokių protestų rezultato temos. Pasak moters, svarbiausia, kad tokiomis akcijomis kuriama bendruomenė.

„Dėl ko buvo užpulta Ukraina? Dėl to, kad nebuvo pilietinės visuomenės. Jie protestuoti mokėjo, bet jie nebuvo susibūrę. Juos kare dabar veda tai, kad jie turi kelrodį. Mes tokiais protestais – didesniais, mažesniais, garsiai ar tyliai kuriame bendruomenę. Mes visi kartu, petis prie peties, sakome, kad mes nenorime, neleisime, mes stengsimės visomis jėgomis neleisti to, ką ruošiasi daryti. Manau, kad turės įsiklausyti. Jeigu ir nedalyvaus, mums dzin, jeigu rimtai, tiesiog jie turi žinoti, mes juos samdėme“, – sakė Gražina.

Atėjo, „nes skauda, nes rūpi“

Jau antrą kartą prie Seimo protestuoti atėjęs vilnietis Ugnius Eltai teigė besiviliantis šį vakarą išvysti pikete ir naująjį premjerą Gintautą Palucką. Anot jo, politiko pasirodymas susirinkusiųjų būryje signalizuotų, jog protestuotojų balsas yra girdimas.

„Manau, kad yra atkreiptas dėmesys – kas ir yra pagrindinis protesto tikslas. Kad mes vis tik nestovėsime ir netylėsime“, – Eltai sakė vilnietis Ugnius.

„Ar yra vilties (pasiekti protesto tikslus – ELTA) – taip. Tačiau tai priklausys nuo mūsų visų, visuomenės ir to, kaip mes būsime patenkinti priimamais sprendimais“, – pridūrė jis, klausiamas, ar tiki, jog protestas gali pasiekti savo tikslų.

Tuo metu vilnietė Aistė netiki, kad naujojo Vyriausybės vadovo žodžiai galėtų kaip nors nuraminti protesto aktyvistus.

„Kažkaip neįsivaizduoju, ką jis galėtų pasakyti, kas nuramintų. Manau, bus pilstymas iš tuščio į kiaurą – kad atėjau, nes praeitą kartą bijojau, bet šį kartą jau reikia“, – Eltai sakė mergina, pridurdama, jog piketavo prie Seimo ir prieš savaitę.

Protestas "Dešimt tylos minučių"

„Tikiuosi pokyčio. Kad valdžia sureaguotų. Tikriausiai nereikėtų tikėtis, kad koalicija pasikeis ar jos sudėtis pasikeis. Bet bent jau norisi parodyti, kad mes esame prieš šią valdžią. Ir kad jie tą puikiai žinotų“, – akcentavo vilnietė Aistė.

Taip pat iš sostinės kilusi Gražina Eltai tvirtino, jog atėjo jau į antrąjį protestą, nes naujosios valdančiosios koalicijos sudėtis jai kelia nerimą.

„Atėjau todėl, kad skauda. Todėl, kad rūpi. Todėl, kad aš nesu amorali. Man nepatinka, kai amoralumas yra iškeliamas į viršų ir mėginama pateisinti tą amoralumą. Suprantu, žmonės klysta, bet žmonės negali įsikibę laikytis savo klaidos ir mėginti kvailinti kitus“, – kalbėjo vilnietė.

„Žinote, mes jau nesitikime nieko iš tų skambių žodžių“, – pridūrė ji, klausiama, ką tikisi išgirsti iš į piketą žadėjusio ateiti premjero G. Palucko.

Tuo metu iš Elektrėnų į Vilnių važiavęs Jonas tikisi būti išgirstas naujojo Seimo.

„Atėjau išreikšti nepasitenkinimo esama padėtimi. Pasakyti, kad vietos antisemitizmui Lietuvoje nėra. Kad iš esmės diskriminacijai prie bet kokią žmonių grupę vietos Lietuvoje būti negali. Tai, kas įvyko – kad į valdančiąją koaliciją pateko ir „Nemuno aušra“ – liudija tai, kad socialdemokratams svarbiau valdžios troškulys nei jų pažadai, nei jų vertybės“, – apgailestavo Jonas iš Elektrėnų.

Protestas "Dešimt tylos minučių"

Tomilinas: suprantu žmonių frustraciją

Pabendrauti su protestuotojais atėjo valdančiosios Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas, parlamentaras Tomas Tomilinas.

„Labai džiaugiuosi mūsų demokratija. Man labai patinka situacijos, kai yra daug protestų, kai keičiamasi nuomonėmis“, - kalbėjo T. Tomilinas.

Jis teigė suprantąs susirinkusių žmonių frustraciją.

„Aš taip pat nesu ypač laimingas dėl to, ką išdarinėjo R. Žemaitaitis, ir man nėra itin malonu, kad jis yra koalicijoje, bet tokia yra rinkėjų valia, ir mums reikia įgyvendinti pažadus, kuriuos davėme. Manau, kad daugybė interesų grupių pakursto tokius mitingus. Tai, ką mes nutarėme daryti, pavyzdžiui, su mokesčių reforma, tam reikia tikrai ne 71 balso, tam reikia daug daugiau balsų“, - teigė T. Tomilinas.

Tačiau jis patikino, kad „šiame Seime nebus jokios tolerancijos antisemitizmui, homofobijai, Kremliaus naratyvams, taip pat ir rusofobijai, ir nebus jokio rasizmo“.

„Šitas Seimas gali stipriai nustebinti“, - kalbėjo T. Tomilinas.

Jaučia, kad pirmą kartą nebuvo išgirsti

„Kadangi pirmą kartą mūsų neišgirdo, renkamės vėl. Demokratiškai išrinkti politikai turi dirbti visos Lietuvos žmonėms ir neturėtų tiesiog ignoruoti tų, kurie juos kritikuoja“, – teigiama renginio organizatorių socialiniame tinkle „Facebook“ išplatintame pranešime.

„Rinkdamiesi mes dar kartą kreipiamės į Lietuvos socialdemokratų partiją, Demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“: jūsų veiksmai jau padarė didžiulės žalos Lietuvos reputacijai, tai rodo užsienio politikų reakcijos ir straipsniai tarptautinėje žiniasklaidoje. Šio pėdsako nebeištrinsite, bet dar galite jį sušvelninti. Todėl mes prašome nutraukti valdančiosios koalicijos sutartį su politine partija „Nemuno Aušra“, – skelbiama įraše.

Šįkart protestuojai kreipiasi ne tik į naująjį Seimo pirmininką bei kandidatą į premjerus Gintautą Palucką, bet ir į prezidentą Gitaną Nausėdą. Anot organizatorių, šalies vadovo ketinama prašyti pasinaudoti visuomenėje turimu autoritetu ir užkirsti kelią tolimesnei tokios sudėties koalicijos veiklai.

„Kreipiamės ir į Lietuvos Respublikos prezidentą: jūsų autoritetas tarp rinkėjų galėtų tapti pokyčio dalimi“, – teigia protesto rengėjai.

Pirmasis protestas „Dešimt tylos minučių“ praėjusią savaitę vyko Vilniuje, Kaune ir Tauragėje. Visgi per pirmąjį protestą socialdemokratų lyderis G. Paluckas su protestuotojais nesusitiko, motyvuodamas tuo, jog nepritaria „pačiai protesto idėjai“. Prie Seimo nepasirodė ir „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis.

Žemaitaitis vertina kaip „pagarbos jam ženklą“

Remigijus Žemaitaitis

Tuo metu pats R. Žemaitaitis teigė, jog protestą, nukreiptą prieš jo vedamos partijos įtraukimą į koaliciją, vertina kaip „pagarbos jam ženklą“.

ELTA primena, kad, nepaisant užsienio partnerių kritikos, valdančiąją daugumą formuojanti Lietuvos socialdemokratų partija pasirašė koalicinę sutartį su antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužiusio R. Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“. Šis sprendimas sulaukė tarptautinės kritikos iš Lenkijos, Vokietijos, JAV bei žydų bendruomenių.

Pernai R. Žemaitaitis paskelbė antisemitinius, tautinę nesantaiką kurstančius įrašus socialiniame tinkle „Facebook“ bei visuomenės informavimo priemonėse. Konstitucinis Teismas konstatavo, kad politikas šiais savo pasisakymais sulaužė Seimo nario priesaiką, šiurkščiai pažeidė Konstituciją.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (219)