Ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje (584 balsų už, 73 prieš, 33 susilaikė) pabrėžiama, kad priešingai nei panašiame JAV „Magnitskio įstatyme“, 2020 m. gruodį priimtame ES visuotiniame sankcijų už žmogaus teisių pažeidimus režime, korupcija, susijusi su žmogaus teisių pažeidimais, neįvardijama kaip baudžiamoji nusikalstama veika. EP siekia tai pakeisti ir ragina Europos Komisiją išplėsti minėtų taisyklių taikymą ir nustatyti, kad korupciniai nusikaltimai gali aktyvuoti ES sankcijų režimą.
Europarlamentarai smerkia bet kokias ES, jos institucijoms arba parlamento nariams, organams ar piliečiams taikomas atsakomąsias sankcijas vien už žmogaus teisių, demokratijos ir teisinės valstybės apsaugą. Jie ragina veiksmingai reaguoti į trečiųjų šalių atsakomąsias sankcijas ir užtikrinti, kad dvišaliai susitarimai su tokiomis šalimis nepakenktų ES sankcijų režimui ar patikimumui užsienio politikos srityje.
Užsienio reikalų komiteto pirmininkas David McAllister (Europos liaudies partija, Vokietija) sakė:
„ES visuotinis sankcijų už žmogaus teisių pažeidimus režimas – tiesioginis ir apčiuopiamas būdas reaguoti į rimtus žmogaus teisių pažeidimus ir patraukti atsakomybėn už juos atsakingus asmenis. Šis režimas turi tapti esminiu ES žmogaus teisių strategijos elementu ir svarbia mūsų užsienio politikos priemonių rinkinio dalimi. Palankiai vertinu greitą režimo įgyvendinimą ir tikiuosi, kad jis padės siekti ES bendros užsienio ir saugumo politikos tikslų.“
„Nėra teisinga, kad Sergejaus Magnitskio vardu pavadintas sankcijų režimas negali būti pritaikytas Putino pakalikams, kurie pelnosi iš viešųjų fondų, skurdina Rusijos gyventojus, neužtikrindami jiems kokybiškų paslaugų ir oraus pragyvenimo galimybės. Korupcijos nusikaltimai sudaro reikšmingą žmogaus teisių pažeidimų dalį“, – diskusijoje kalbėjo europarlamentaras Petras Auštrevičius (Atnaujinkime Europą).
„Būtina sustiprinti Magnitskio sankcijų prevencinį poveikį – panašaus pobūdžio nusikaltimai automatiškai turėtų užtraukti tas pačias sankcijas visiems kaltininkams. Sankcijų sąrašas turėtų būti rengiamas centralizuotai ES institucijose ir mažiau priklausyti nuo ES valstybių, o sprendimų priėmimui turėtų užtekti kvalifikuotos daugumos balsų. Korupcija taip pat turėtų būti įtraukta į ES sankcijų sąrašą, kaip tą padarė JAV, Jungtinė Karalystė ir Kanada“, – pabrėžė EP narys Andrius Kubilius (Europos liaudies partija).