Praėjusių metų pabaigoje Europos Sąjungos Vadovų Taryba ir Europos Parlamentas sukirto rankomis dėl svarbaus kompromiso: jis leidžia sumažinti finansavimą valstybėms narėms, kurios, pažeisdamos įstatymų viršenybės taisyklę, kenkia ar kelia pavojų bloko finansiniams interesams.

Remiantis nauju mechanizmu, įsigaliojusiu sausį, finansavimas gali būti sumažintas, jeigu kvalifikuota dauguma valstybių narių pritaria atitinkamai Europos Komisijos parengtai rekomendacijai. Šiuo atveju kalbama apie finansavimą, siejamą su ilgalaikiu Europos Sąjungos biudžetu arba pandemijos padarinių likvidavimo fondu.

Tik ilgą laiką šiam mechanizmui besipriešinusios Vengrija ir Lenkija vis dar viliasi, kad praktikoje jo niekas taip ir nepanaudos. Kovo 11 dieną abi minėtosios šalys oficialiai kreipėsi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą, abejodamos minėtojo mechanizmo teisėtumu.

„Kai pačiame pandemijos įkarštyje buvo imtasi veiksmų prieš Vengriją, tiesiog buvo nueita per toli“, – feisbuke parašė Vengrijos teisingumo ministrė Judit Varga.

„Mums pavyko atremti šią ataką ir apginti Vengrijos interesus Europos Sąjungos biudžeto klausimais. Tokie neteisėti veiksmai negali likti be atsako. Negalime taikyti Europos Sąjungos teisės aktų, verčiančių abejoti jų teisėtumu, taigi, kaip ir žadėjome praeitais metais, kartu su Lenkija Europos Sąjungos Teisingumo Teismui reiškiame oficialią abejonę šiuo mechanizmu“, – pareiškė J. Varga.

Lenkija ir Vengrija tvirtina, kad nauja priemonė nukreipta tiesiogiai prieš jas, nes Europos Sąjungos institucijos kaltina abi šalis nepagarba demokratiniams standartams ir įstatymų viršenybei.

Budapeštas ir Varšuva jiems metamus kaltinimus neigia. Naujos priemonės šalininkai, pavyzdžiui, Europos Komisija ir dauguma Europos Parlamento narių, sako, kad Europos Sąjungos finansavimą gaunančios valstybės narės privalo gerbti bloko propaguojamas vertybes. Jų teigimu, jeigu Vengrija ir Lenkija tas vertybes gerbtų, neturėtų pagrindo bijoti naujos finansavimo schemos.

Viktoras Orbanas

Kovo 11 dieną Europos Parlamente buvo svarstomas naujas finansavimo mechanizmas, europarlamentarai ragino Europos Komisiją nedelsiant imtis veiksmų nutraukiant lėšų skyrimą konkrečioms valstybėms narėms.

Gruodį valstybės narės sutarė, kad, jeigu kai kurios narės nepritars mechanizmo teisėtumui, Europos Sąjungos Teisingumo Teismui priėmus atitinkamą sprendimą Europos Komisija parengs schemos taikymo gaires.

Europos Parlamente biudžeto komisaras Johannesas Hahnas tikino, kad Komisija pasiryžusi bet kokia kaina ginti įstatymų viršenybės schemą, tačiau, prieš siūlydamas konkrečias priemones, palauks teismo sprendimo.

„Nurodymas aktyvus ir taikomas nuo 2021 metų sausio 1-osios, nuo tos datos ir galioja – visi pažeidimai, susiję su sklandžiu Sąjungos biudžeto valdymu ir Sąjungos finansiniais interesais, bus fiksuojami, nė vienas atvejis nepraslys pro akis. Kilus klausimų, iš karto su atsakinga valstybe nare bus pradėtas diskusijų procesas“, – užtiktino komisaras.

J. Hahnas taip pat pažymi, kad, „norint įgyvendinti mūsų ambiciją ginant įstatymo viršenybės mechanizmą, mūsų schemai reikia visų pritarimo – jeigu nurodymo teisėtumas bus svarstomas Europos Teisingumo Teisme, gairėse neabejotinai bus atsižvelgiama į teismo sprendimą.

Europos Parlamento nariai pasisako už kuo skubesnį naujų finansavimo reikalavimų įgyvendinimą.

A. Duda

„Tikimės, kad Europos Komisija, kaip narystės sutarčių saugotoja, užtikrins naujos tvarkos taikymą nuo pat sutartos datos“, – tikisi europarlamentaras iš Suomijos Petri Sarvamaa.

„Europos Parlamentas visomis išgalėmis sieks apginti reguliavimo teisėtumą ir reikalaus atitinkamų Europos Sąjungos Teisingumo Teismo veiksmų“, – sako parlamentaras ir pridūrė, kad „kelios valstybės narės greičiausiai šiam procesui nepritars“.

Orbanas ragina sukurti naują Europos dešiniųjų partijų grupę

Dešiniųjų partijos Europoje turėtų susiburti į naują grupę, penktadienį teigė Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas, jo partijai „Fidesz“ pasitraukus iš Europos liaudies partijos (EPP).

„Italija, Lenkija ir Vengrija dabar mėgina perorganizuoti Europos dešinę“, – Vengrijos valstybiniam transliuotojui sakė jis. Premjeras teigė planuojantis susitikti su Italijos kraštutinių dešiniųjų partijos „Lyga“ pirmininku Matteo Salviniu ir Lenkijos premjeru Mateuszu Morawieckiu iš partijos „Teisė ir teisingumas“ (PiS).

V. Orbano siūloma Europos dešiniųjų partijų grupė taptų „namais visiems Europos piliečiams, kurie nenori migrantų, multikultūriškumo, kurie nėra priklausomi nuo LGBT manijos, kurie gina krikščioniškas tradicijas, gerbia nacionalinį suverenitetą“, kiek anksčiau šį mėnesį rašė jis.

EPP ketvirtadienį patvirtino, kad „Fidesz“ partija išsiuntė ES centro dešinės partijų grupės narystę nutraukiantį laišką.

Vis dėlto „Fidesz“ narystė jau buvo įšaldyta nuo 2019 m. kovo mėnesio, taip pat kiek anksčiau šį mėnesį EPP delegaciją paliko 12 „Fidesz“ priklausančių ES įstatymų leidėjų.

„Fidesz“ nariai ir EPP lyderiai į ginčą buvo įsitraukę jau nemažai metų. Situaciją dar paaštrino prieš EPP narį ir buvusį Europos Komisijos pirmininką Jeaną-Claude'ą Junckerį nukreipti įžeidimai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1015)