10 keisčiausių su Kalėdomis susijusių tradicijų iš įvairių pasaulio šalių:
Japonija. Kalėdoms tenoriu... KFC
Pamirškite kalėdinį kalakutą. Daugelis japonų kalėdiniams pietums skuba į KFC greitojo maisto restoranus valgyti vištienos kepsnelių.
Kadangi sumani marketingo kampanija įtikino japonus, jog kepta višta – tradicinis kalėdinis amerikiečių patiekalas, norint pirmą Kalėdų dieną patekti į KFC, reikia iš anksto rezervuotis vietą.
Prieš Kalėdas pulkininkas Sandersas prie KFC restoranų Japonijoje vilki Kalėdų senelio drabužius, o vištienos kepsneliai patiekiami šventinėje pakuotėje.
Paklausa tokia didžiulė, kad netgi sukurta išankstinio užsakymo Kalėdoms paslauga – užsisakiusiems vištienos kepsnelius pristatys į namus.
Norvegija. Slėpkite šluotas
Norvegai tiki, kad Kūčių vakarą į žemę atkeliauja piktosios dvasios ir raganos. Iš čia ir tradicija – prieš einant miegoti paslėpti šluotą – kad raganos neimtų jų savo reikmėms ir nesulaužytų.
Venesuela, Karakasas. Į trasą – su riedučiais
Savaitę prieš Kalėdas venesueliečiai eina į rytines pamaldas (isp. Misa de Aguinaldo).
Šalies sostinėje įprasta važiuoti į bažnyčią su riedučiais, dėl to iki 8 val. ryto Karakase uždaroma daug kelių.
Austrija. Teks susidurti su Kalėdų demonais
Austrijoje yra piktasis Kalėdų senelio analogas – Krampus. Šis piktas padaras prieš Kalėdas baudžia vaikus, kurie buvo nepaklausnūs.
Gatvėmis vaikšto velnių kostiumais apsirengę žmonės, nešini grandinėmis ir krepšiu, skirtu pagrobti blogus vaikus ir nusinešti juos į pragarą.
Katalonija, Ispanija. Gardėsiais besituštinantis rąstas
Gana keista katalonų tradicija – caga tio, kas reiškia „besituštinatis rąstas“.
Rąstui nupaišomas veidas, uždedama kalėdinė kepuraitė ir dvi savaites jis tariamai maitinamas saldainiais, riešutais ir vaisiais. Ir visa tai tik tam, kad Kūčių vakarą namiškiai, dainuodami tradicinę dainą, muštų rąstą pagaliais – kol jis pasituštins visais jam sumaitintais gardėsiais.
Gvatemala. Ar švarūs jūsų namai?
Gvatemaloje labai vertinama švara. Gyventojai tiki, kad velnias ir kitos piktosios dvasios gyvena tamsiuose, purvinuose namų kampuose.
Savaitę prieš Kalėdas visi šluoja, renka šiukšles ir viską krauna į krūvą lauke. Galiausiai ant viršaus pastatomas velnio atvaizdas ir visa tai padegama. Šio veiksmo prasmė – sudeginti viską, kas bloga praėjusiais metais, ir iš pelenų pradėti naujus metus.
Čekija. Batai – porai rasti
Kūčių vakarą netekėjusios čekės atlieką vieną ritualą, kad kitais metais susirastų vyrą. Jos atsistoja nugara į lauko duris ir meta per petį batą. Jei batas nukrenta nosimi į duris, tuomet tikėtina, kad per ateinančius 12 mėnesių moteris ištekės.
Ukraina. Papuoškite namus... voratinkliais?
Ukrainiečiai kabina ant kalėdinės eglutės ne tik žaisliukus, lemputes, bet ir dirbtinį vorą bei voratinklį.
Šios tradicijos ištakos – senas pasakojimas apie neturtingą moterį, kuri negalėjo sau leisti papuošti eglutės ir Kalėdų rytą atsibudusi pamatė, kad voras ją apraizgė nuostabiu, blizgančiu voratinkliu. Taigi voras ir voratinklis kabinami sėkmei.
Portugalija. Kūčių vakarienė su mirusiaisiais
Portugalijoje Kūčių vakarienės metu ant stalo dedamos lėkštės mirusiems artimiesiems. Tikima, kad šis paprotys atneš šeimai laimę. Lietuvoje taip pat turime tokią tradiciją.