„Aš pagrobiau jūsų mergaites“, – sako šios islamistų grupuotės lyderis Abubakaras Shekau 57 minučių trukmės vaizdo įraše, kurį gavo AFP. Jis kalba apie 276 moksleives, kurios prieš tris savaites buvo pagrobtos iš jų internatinės mokyklos Čiboke Borno valstijoje.
JAV pirmadienį išreiškė susirūpinimą, kad daugelis tų moksleivių galėjo būti išvežtos iš šalies.
JAV valstybės departamento atstovė Marie Harf tokį Vašingtono vertinimą pateikė po to, kai vietos pareigūnai Nigerijos šiaurės rytuose AFP sakė, kad tos mergaitės tikriausiai buvo išvežtos į Čadą ar Kamerūną.
„Daug jų tikriausiai buvo išvežtos iš šalies į kaimynines šalis“, – nurodė M.Harf, atsakydama į žurnalistų klausimus.
Pasak M.Harf, Vašingtonas teikia Nigerijai „kontrteroristinę pagalbą“ – dalijasi žvalgybine informacija ir yra pasirengęs padėti visais, jo nuomone, „tinkamais“ būdais.
53 iš pagrobtų mergaičių sugebėjo pabėgti nuo pagrobėjų, bet 223 dar yra laikomos, praėjusį penktadienį sakė valstijos policija.
Nigerijos prezidentas Goodluckas Jonathanas buvo vis labiau spaudžiamas imtis veiksmų dėl šio pagrobimo, įvykdyto balandžio 14 dieną, kai užpuolikai įsiveržė į tų mergaičių mokyklą, išvarė jas iš bendrabučių, susodino į sunkvežimius ir išsivežė.
Sekmadienį vakare pirmą kartą viešai komentuodamas šį pagrobimą, G.Jonathanas pažadėjo, kad vyriausybė suras mergaites ir grąžins jas šeimoms.
„Tai sunkus metas šaliai. Skausmingas“, – sakė jis ir pridūrė, kad paprašė tarptautinės pagalbos sprendžiant šaliai tenkančius saugumo iššūkius.
Minėtame naujausiame vaizdo įraše A.Shekau matyti vilkintis kovine uniforma, stovintis priešais šarvuotį ir du pikapus su kulkosvaidžiais. Šalia jo stovi šeši ginkluoti vyrai pridengtais veidais.
„Aš pagrobiau mergaitę vakarietiško švietimo mokykloje ir jūs esat sunerimę. Aš pasakiau, kad vakarietiškas švietimas turėtų baigtis. Vakarietiškas švietimas turėtų baigtis. Mergaitės, jūs turėtumėt eiti ir ištekėti“, – sako A.Shekau, kuris kalba vietos hausų kalba, arabiškai ir angliškai.
„Aš tai pakartosiu: vakarietiškas švietimas turėtų baigtis. Aš pagrobiau jūsų mergaites. Parduosiu jas turguje, (prisiekiu) Dievu“, – sako A.Shekau ir priduria, kad jo grupuotė tas mergaites laiko kaip „verges“.
„Aš ištekinsiu 12 metų amžiaus moterį. Aš ištekinsiu devynerių metų mergaitę“, – sako jis.
Nepatvirtinti vietos lyderių Čiboke pranešimai rodytų, kad tos mergaitės buvo išvežtos į Čadą ir Kamerūną ir parduotos kaip nuotakos, vos už, pavyzdžiui, 12 dolerių.
Tarptautinis dėmesys pagrobtų mergaičių likimui iš pradžių buvo vangus, bet pastarosiomis dienomis smarkiai suintensyvėjo, iš dalies dėl kampanijos socialinėje žiniasklaidoje (#bringbackourgirls).
Viena šios kampanijos lyderių Naomi Mutah pirmadienį buvo areštuota per susitikimą su pirmąja ponia Patience Jonathan – už melagingą tvirtinimą, kad yra vienos iš pagrobtų mergaičių motina.
Kita grupės lyderė Hadiza Bala Usman sakė, kad N.Mutah atstovavo motinoms, kurios negalėjo nuvykti į Abudžą susitikti su P.Jonathan, ir kad pirmoji ponia įsakė ją areštuoti.
Prezidentūra paneigė, kad pirmoji ponia yra su tuo susijusi. N.Mutah areštas pirmadienį buvo plačiai kritikuojamas socialinėje žiniasklaidoje ir vėliau N.Mutah buvo paleista, sakė H.B.Usman.
JAV siunčia savo komandą
JAV vyriausybė į Nigeriją pasiuntė savo ekspertų komandą, prisidėti prie daugiau kaip 200 islamistų pagrobtų mergaičių paieškos operacijos, skelbia BBC.
JAV prezidentas Baracksd Obama informavo, kad komandą sudaro kariškiai, teisėsaugos pareigūnai ir kitų agentūrų darbuotojai. Baltųjų rūmų vadovas išreiškė viltį, jog "Boko Haram" islamistų įvykdytas nusikaltimas sutvirtins tarptautinės bendruomenės pastangas kovoti su šia grupuote.
"Šis įvykis gali padėti mobilizuoti visą tarptautinę bendruomenę pagaliau ką nors daryti kovojant su šia bauginančia organizacija, kuri padarė tokį siaubingą nusikaltimą", - kalbėjo JAV prezidentas.
JAV pareigūnų manymu, pirmoji pagrobtųjų mergaičių grupė per prastai saugomas Nigerijos sienas jau galėjo būti išgabenta į kaimyninį Kamerūną ar Čadą, nors šių šalių atstovai kategoriškai neigia tokius įtarimus.
Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as gegužės 6 dieną taip pat pažadėjo prisidėti prie paieškos operacijos, nors konkrečių siūlomos pagalbos priemonių nenurodė.