Bet kokie lytiniai santykiai ne su savo teisėtu vyru, net tais atvejais, kai moteris prievartaujama, laikomi neištikimybe - dar vienu itin grubiu moralės pažeidimu.

Ataskaita, pavadinimu „I Had to Run Away“ („Turėjau bėgti“) Kabule paskelbta trečiadienį.

Dokumente pabrėžiama, jog šalies prezidento Hamido Karzai administracija nesugebėjo laikytis įsipareigojimų, numatytų tarptautiniuose žmogaus teises ginančiuose įstatymuose.

„Praėjus net 10 metų po Talibano nuvertimo nuo valdžios, moterys ir merginos ir toliau grūdamos už grotų už tai, kad pabėgo nuo smurtautojo vyro ar nesutiko prievarta tekėti – tai šokiruoja“, - sako „Human Rights Watch“ vadovas Kennethas Rothas.

Ataskaitoje Afganistano valdžia raginama paleisti į laisvę maždaug 400 moterų ir merginų, kurios kalinamos kalėjimuose ar nepilnamečių kolonijose.

„Kai kurios merginos buvo pripažintos kaltomis dėl neištikimybės, nors buvo išprievartautos ar savo pačių vyrų verčiamos verstis prostitucija“, - skelbiama dokumente.

„Teisėjai dažnai sprendimą priima remdamiesi „prisipažinimais“, išgautais nedalyvaujant advokatams ir pasirašytais jų net neskaičiusių moterų, kurios paprasčiausiai nemoka nei skaityti, nei rašyti. Pripažintoms kaltomis moterims gresia daug metų už grotų, kai kuriais atvejais skiriamos ir 10 metų laisvės atėmimo bausmės“, - teigiama ataskaitoje.

Specialistai teigia, jog situaciją dar apsunkina nuolat kintanti H. Karzai pozicija moterų teisių klausimais.

„Nenorėdamas arba negalėdamas paprieštarauti šalį valdančioms konservatyviosioms jėgoms, jis dažnai linksta į kompromisus, kurie labai neigiamai veikia moterų teises šalyje“, - skelbia „Human Rights Watch“.

Kovo pradžioje Afganistano prezidentas palaimino vadinamąjį „elgesio kodeksą“, kurį parengė įtakinga šventikų taryba. Kodekse aiškiai įvardijama, kokiomis aplinkybėmis vyrai turi teisę mušti savo žmonas.

BBC korespondentė Emily Buchanan teigia, jog vienas iš pasiteisinimų, kodėl Vakarai pradėjo karinę invaziją į Afganistaną, buvo būtent moterų teisių negerbimas Talibano valdymo metais.

Žurnalistės teigimu, nuo to laiko, kai Talibanas buvo pašalintas, pavyko pasiekti progreso mergaičių ir merginų švietimo srityje, jos aktyviau pradėjo dalyvauti visuomenės gyvenime.

Dauguma aktyvistų baiminasi, jog per kraują iškovotos teisės ir toliau paminamos, nes šalies valdžia lankstosi prieš konservatyvias religines jėgas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (34)