Rusijos karinio jūrų laivyno veiksmai tarptautiniuose vandenyse pastaraisiais mėnesiais sulaukia vis daugiau dėmesio, skelbia „Newsweek“. Praėjusį mėnesį Rusija Karibų jūroje dislokavo savo branduolinį povandeninį laivą „Kazan“, karo laivų ir kitų laivų, kurie dalyvavo suplanuotose pratybose.

Remiantis pelno nesiekiančia organizacija „Nuclear Threat Initiative“, Rusijos karinis jūrų laivynas turi bene daugiausia povandeninių laivų pasaulyje (maždaug 58).

Rusija Airijos jūros link pirmiausia nusiuntė „Kilo“ klasės povandeninį laivą – dyzelinį-elektrinį puolamąjį povandeninį laivą, galintį leisti sparnuotąsias raketas „Kalibr“. Tai nutiko prieš 18 mėnesių.

Antrasis incidentas užfiksuotas palyginti neseniai, pirmadienį, liepos 1 d., pranešė portalas „Bloomberg“, cituodamas tris su situacija susipažinusius šaltinius, tačiau tikslios datos nenurodė.

Anksčiau nebuvo žinoma apie atvejus, kai Rusijos povandeniniai laivai plaukė link Airijos jūros, kuri skiria Airijos ir Jungtinės Karalystės (JK) salas.

Gali rinkti žvalgybinę informaciją

Gali būti, kad Maskva dislokuoja savo puolamuosius povandeninius laivus norėdama surinkti žvalgybinės informacijos apie galimas silpnąsias vietas JK ir Airijos jūrinėje gynyboje. Taip pat tikėtina, kad Rusija bando įbauginti britus dėl jų nuolatinės paramos Ukrainai, sakė šaltiniai.

„Bloomberg“ šaltiniai pridūrė, kad Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) žino apie Rusijos dislokuotus povandeninius laivus, tuo tarpu JK gynybos pareigūnai pareiškė „nepateiksiantys komentarų apie operacijas“. Airijos gynybos departamentas irgi atsisakė komentuoti.

Nors Airija nesiekia tapti NATO nare, nes laikosi karinio neutralumo politikos, Aljansas patikino padėsiąs šaliai apsaugoti jos povandeninius kabelius. Maždaug 75 proc. visų transatlantinių kabelių Šiaurės pusrutulyje driekiasi netoli Airijos teritorinių vandenų. Keturi kabeliai nutiesti į Airiją, 12 jungia Airiją ir JK, patikslino „The Irish Examiner“.

NATO generalinio sekretoriaus pavaduotojas Mircea Geoana 2023 m. kovo mėnesį sakė, kad neseniai Airijos išskirtinėje ekonominėje zonoje surengtos Rusijos pratybos „verčia sutelkti ypatingą dėmesį į po vandeniu esančių kabelių, jungiančių Airiją su Šiaurės Amerika, JK ir Europa, saugumą“.

„Kadangi Airija yra pažangi valstybė, turinti žiniomis pagrįstą ekonomiką bei klestinčius technologijų, farmacijos, biologinių technologijų ir finansų sektorius, šalies atsparumo užtikrinimas bus labai svarbus ateityje, – pridūrė M. Geoana. – Manau, kad būtent šioje srityje mūsų partnerystė išties praverstų.“