„Galiu užtikrintai pasakyti, kad kaltė dėl per šią katastrofą žuvusių Azerbaidžano piliečių gula ant Rusijos Federacijos atstovų pečių“, – Azerbaidžano prezidentą I. Alijevą cituoja agentūra „Azertadž“.

Susitikime su žuvusiųjų lėktuvo įgulos narių šeimų nariais ir tragediją išgyvenusiais Azerbaidžano prezidentas pareiškė, kad jo šalis reikalauja teisingumo, kaltųjų atsakomybės, „absoliutais skaidrumo ir žmogiškumo“.

„Rusijos valstybinių struktūrų bandymai nuslėpti šį incidentą ir absurdiškos versijos kelia nuostabą, apgailestavimą ir pasipiktinimą“, – sakė I. Alijevas.

Anot Azerbaidžano prezidento, šiuo metu šifruojamos lėktuvo juodosios dėžės: „Esu tikras, kad artimiausiu metu sužinosime preliminarius rezultatus, ir viskas stos į savo vietas, bus aiškus įvykusios tragedijos paveikslas. Ir tai, be jokios abejonės, bus svarbus momentas šios nelaimės tyrime ir nubaudžiant kaltuosius.“

Azerbaidžano oro linijų laineris „Embraer 190“, turėjęs nutūpti Grozne Rusijos pietuose, gruodžio 25 d. nukrypo nuo kurso ir buvo priverstas avariniu būdu leistis Kazachstane. Per avariją 38 iš 67 juo skridusių žmonių žuvo.

Maskva pripažino, kad tuo metu rajone, kurį neva puolė ukrainiečių dronai, veikė jos gynybos sistemos.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas atsiprašė, kad „incidentas“ įvyko jo šalies oro erdvėje, tačiau į pareiškimus, kad į lėktuvą pataikė rusų ginklai, neatsakė.

Neįprasta, bet artimus ryšius su V. Putinu palaikantis Azerbaidžano vadovas dėl šios avarijos nepagailėjo aštrios kritikos Maskvai, reikalaudamas atsiprašyti, pripažinti kaltę ir nubausti kaltuosius dėl „nusikalstamo“ šūvio į lėktuvą.

Pirmadienį jis pareiškė, kad tai, jog Rusija „slepia“ priežastis ir skelbia „apgaulingas versijas“ „mums pagrįstai kelia pyktį“.

Pirminiai Rusijos oro transporto agentūros teiginiai, neva lėktuvas kryptį pakeitė dėl to, kad susidūrė su paukščiu, sukėlė Baku įtūžį.

I. Alijevo teigimu, apie Grozne – Rusijos pietuose esančio Čečėnijos regiono, kuriame lėktuvas turėjo nusileisti, sostinėje – veikiančias oro gynybos priemones buvo pranešta tik po to, kai lėktuvas „buvo pašautas nuo žemės“.

„Jei yra pavojus Rusijos oro erdvei, apie tai reikėjo nedelsiant informuoti lėktuvo kapitoną“, – sakė I. Alijevas.

Jam taip pat kilo klausimų, kodėl lėktuvui avarinį nusileidimą įvykdyti teko už šimtų kilometrų, Kazachstano Aktau mieste ant kito Kaspijos jūros kranto.

„Kodėl jis buvo nukreiptas į Aktau, jokios informacijos neturime“, – pasakė I. Alijevas.

Azerbaidžano teigimu, preliminarūs jo paties atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad į lėktuvą netyčia pataikė Rusijos zenitinė raketa.

Baudžiamasis tyrimas buvo pradėtas ir Rusijoje, tačiau pastaroji kol kas nenurodė, ar sutinka su Baku vertinimu.

Juodosios lėktuvo dėžės buvo nusiųstos išanalizuoti į Braziliją.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)