„NBC News“ paskelbė apklausos rezultatus, iš kurių matyti, kad net 47 proc. amerikiečių dabar jaučia didesnę grėsmę negu po 2001 m. teroristinių atakų.
Tos pačios apklausos rezultatai 2002 m., praėjus vos vieneriems metams po „Pasaulio Prekybos Centro“ susprogdinimo rodė, kad tik 20 proc. amerikiečių jautėsi nesaugūs.
Praėjusiais metais nesaugiai besijaučiančių amerikiečių tebuvo 28 proc., tačiau skaičius drastiškai išaugo šiais metais po to, kai „Islamo valstybė“ teroru įsitvirtino Artimuosiuose Rytuose.
Peteris Hartas, amerikiečių demokratų partijos narys, analizavęs apklausos rezultatus „The Washington Times“ portalui teigė, jog labiausiai gyventojus sukrėtė paviešinti JAV žurnalistų egzekucijų vaizdo įrašai.
„Poveikiui, kurį padarė šie vaizdo įrašai, prilygsta nebent karių susideginimai Vietnamo karo metu“, – teigė P. Hartas.
Apklausa rodo, kad net 94 proc. amerikiečių yra girdėję apie brutalias žurnalistų mirtis – tai populiariausia naujiena per pastaruosius penkerius metus.
„NBC News“ apklausa taip pat parodė, kad vos 32 proc. gyventojų pasitiki savo prezidentu Baracku Obama – tai žemiausias rodiklis per visus jo prezidentavimo metus. Šiai amerikiečių nuomonei įtaką padarė prezidento neveiksnumas Sirijos ir Irako konfliktų atžvilgiu. Vis dėlto trečiadienį B. Obama paskelbė naują užsienio politikos planą.
Nors „Islamo valstybė“ kol kas tiesioginės grėsmės JAV nekelia, B. Obama buvo priverstas reaguoti į kraupius vaizdo įrašus, kuriuose matyti Amerikos žurnalistų egzekucijos,, paskelbti kovos su „Islamo valstybe“ planą ir pradėti karinę intervenciją.
Vienas iš B. Obamos prezidentinės programos tikslų buvo tapti prezidentu, sustabdžiusiu Amerikos karus.
Vos prieš metus B. Obama kreipėsi į Amerikos žmones teigdamas, kad nesiims jokių karinių veiksmų prieš Basharo al-Assado rėžimą Sirijoje. Tada jis sakė: „Ketverius su puse metų dirbau tam, kad karus užbaigčiau, ne tam, kad juos pradėčiau.“
„Tai bus didelis iššūkis ponui Obamai <...>: jis teigė, jog karą prieš terorizmą laimėjo“, – portalui „The Washington Times“ teigė Danielle Pletka, JAV užsienio reikalų ekspertė.
2011 m. B. Obama įvykdė sėkmingą operaciją, kurios metu buvo nukautas teroristų grupuotės„al-Qaeda“ lyderis Osama bin Ladenas. Nors grupuotė ir buvo sėkmingai pristabdyta, ji vis dar gyvuoja ir netgi neseniai paskelbė kurianti naują dalinį Indijoje.
Tačiau didžiausią grėsmę šiuo metu kelia, žinoma, „Islamo valstybė“, kuri susiformavo iš tos pačios „Al-Qaeda“, tačiau tapo tokia žiauri ir nesuvaldoma, kad jos atsižadėjo netgi pati „motina“, praneša CNN televizija.
O. bin Ladeno „Bazė“ (tai iš arabų kalbos išvertus reiškia „Al-Qaeda“) sukūrė terpę ne tik „Islamo valstybei“, bet ir kitoms teroristinėms grupuotėms.
Viena iš jų – „Al-Shabaab“ (iš arabų kalbos „Jaunimas“) susikūrė maždaug 2000-aisiais ir buvo finansuojama pačio O. bin Ladeno. Grupuotės tikslas – sukurti Islamo valstybę rytų Afrikoje.
Ši grupuotė yra atsakinga už Kenijos prekybos centro susprogdinimą, taip pat už daugelį teroristinių atakų Somalyje, Etiopijoje ir kaimyninėse šalyse. JAV dar nesiėmė tiesioginių veiksmų prieš „Al-Shabaab“, tačiau teigė, kad sustabdyti šią grupuotę yra vienas iš pirminių tikslų.
Kita grupuotė, kelianti didelę grėsmę Afrikai ir pasauliui yra „Boko Haram“, kurios pavadinimas reiškia „Vakarietiškas švietimas yra draudžiamas“.
Tačiau tai nėra grupuotė, siekianti pakeisti švietimo sistemą – ši teroristų sąjunga siekia sukurti Islamo valstybę Nigerijoje. Ši grupuotė labiausiai išgarsėjo šių metų pradžioje pagrobusi 230 mergaičių iš vienos Nigerijos kaimelio mokyklos ir grasinusi mergaites tiesiog parduoti.
Tai sukėlė didelį Vakarų pasaulio susidomėjimą, buvo pradėta tarptautinė kampanija pavadinimu „Grąžinkite mūsų mergaites“, išpopuliarėjusi net tarp tokiomis temomis paprastai nesidominčių Holivudo žvaigždžių.
Ši teroristinė grupuotė kelia didelę grėsmę, nes Nigerija yra didžiausia Afrikos šalis ir turi neįtikėtinai daug naftos atsargų. JAV žada 7 milijonų dolerių premiją už grupuotės vado galvą ir investuoja į Nigerijos pastangas šią grupuotę sustabdyti.
Visos šios grupuotės, mažiau ar daugiau pavojingos Vakarams primena, kad teroristai, net ir po ideologinio vado žūties, vykdo savo politiką ir tęsia pradėtą karą.
„Al-Qaeda“ galia nėra sumažinta, karas vis dar vyksta“,– portalui „Daily Mail“ teigė buvęs JAV viceprezidentas Dickas Cheney.
Jis paragino B. Obamą imtis veiksmų prieš visas teroristines grupuotes, kitaip tariant, tęsti pradėtą karą prieš terorizmą.
„Šiandieninė situacija yra pati pavojingiausia, kokią esu matęs savo gyvenime ir daug pavojingesnė negu vyriausybė norėtų pripažinti, – teigė buvęs viceprezidentas. – Mūsų prezidentas pagaliau turi suprasti, kad mes dalyvaujame kare ir turime padaryti viską, kad jį laimėtume.“