Sausio 6-osios ataka prieš Kongreso būstinę, kuriai vadovavo Donaldo Trumpo šalininkai, buvo „didėjančio politinio smurto pranašas“, o Amerikos demokratijai „gresia pavojus“, teigia du trečdaliai CBS News apklausoje dalyvavusių asmenų.
Tuo pat metu amerikiečių „pasididžiavimas“ savo demokratija smarkiai sumažėjo – nuo 90 proc. 2002 m. iki 54 proc. dabar, rodo „Washington Post“ / Merilendo universiteto apklausa.
Artėjant sausio 6-osios metinėms, apklausos suteikia konkrečių priežasčių nerimauti: CBS nustatė, kad 28 proc. respondentų mano, kad jėga gali būti naudojama siekiant apginti rinkimų rezultatą, o 34 proc. respondentų sakė „The Washington Post“, kad smurtiniai veiksmai prieš vyriausybę kartais gali būti pateisinami – didžiausias procentas per dešimtmečius.
Rezultatai rodo iš pažiūros beveik nesuderinamus požiūrius, kurie skaldo Amerikos visuomenę – juos prezidentas Joe Bidenas, pradėjęs eiti pareigas praėjus 14 dienų po Kapitolijaus riaušių, pažadėjo įveikti.
Ketvirtadienį jis ir viceprezidentė Kamala Harris išsakys pastabas, skirtas vienerių metų D. Trumpo šalininkų puolimo metinėms paminėti.
Du trečdaliai jo šalininkų ir toliau tiki nepagrįstu D. Trumpo kaltinimu, kad J. Bidenas nėra teisėtai išrinktas prezidentas. D. Trumpas prieš pat Kapitolijaus puolimą kreipėsi į tūkstančius šalininkų, sakydamas, kad rinkimai buvo „suklastoti“ ir kad jie turėtų „kautis it pasiutę“.
Maždaug 60 proc. apklaustųjų teigia, kad D. Trumpui tenka didelė atsakomybė už įsiveržimą į Kapitolijų įstatymų leidėjams kaip tik rengiantis patvirtinti J. Bideno pergalę.
83 proc. D. Trumpo rinkėjų jo atsakomybės lygį pažymėjo tik kaip „iš dalies“ arba „jokio“, parodė „The Washington Post“ apklausa. CBS duomenimis, 26 proc. amerikiečių nori, kad D. Trumpas vėl kandidatuotų 2024 metais.