Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock ir jos kolega iš Prancūzijos Jeanas-Noelis Barrot 2025 m. sausio 3 d. ES įgalioti lankėsi Sirijoje. Europos diplomatai surengė derybas su naująja Sirijos valdžia ir Sirijos pilietinės visuomenės atstovais bei atstovėmis. Didelį atgarsį socialiniuose tinkluose ir žiniasklaidoje sukėlė jų susitikimas su naujuoju Sirijos vadovu Ahmedu al-Sharaa, islamistų sukilėlių grupuotės „Hayat Tahrir al-Sham“ (HTS) lyderiu.

Ypač aštrios kritikos sulaukė tai, kad ministrė moteris Annalena Baerbock Damaske buvo pasitikta be rankos paspaudimo – priešingai nei jos kolega vyras. A. al-Sharaa pasirinko alternatyvų pasisveikinimą, priglausdamas savo ranką ant širdies. Remiantis įvairiais šaltiniais, islamo įstatymai draudžia vyrams paspausti ranką moteriai, nebent jie būtų susiję artimais giminystės ryšiais.

Tačiau dar daugiau triukšmo sukėlė Vokietijos užsienio reikalų ministrės vizito Damaske metu darytos oficialios nuotraukos, kurias, kaip teigiama, iš dalies cenzūravo Sirijos pusė. DW komanda, tikrindama faktus, išsiaiškino, ar taip yra iš tikrųjų.

„Naujoji Sirijos vadovybė Vokietijos užsienio reikalų ministrės A. Baerbock atvaizdą socialiniuose tinkluose pavertė neatpažįstamu“, – rašė vienas X socialinio tinklo naudotojas po nuotraukomis, kuriose Vokietijos užsienio reikalų ministrės figūra atrodo „išplaukusi“. Keletas kitų X platformos naudotojų išplatino publikacijos momentinę ekrano kopiją iš Vokietijos televizijos kanalo ntv interneto svetainės, kuri pasirodė su antrašte „Sirijos vadovybės kanalas nuotraukose A. Baerbock padarė neatpažįstamą“. Dar didesnio dėmesio sulaukė bulvarinio dienraščio „Bild“ publikacijos momentinė ekrano kopija su antrašte: „Sirija cenzūravo A. Baerbock nuotrauką.“ Tačiau DW išsiaiškino, kad tai melas.

DW: tai melas

Internete iš tiesų buvo išplatintos nuotraukos, darytos A. Baerbock vizito į Siriją metu, kuriose ji pati ir dar dvi renginyje dalyvavusios moterys buvo sunkiai atpažįstamos. Prancūzijos užsienio reikalų ministras, priešingai, buvo aiškiai matomas. Tačiau tvirtinimai, esą Sirija arba naujoji valdžia Damaske cenzūravo šias nuotraukas, yra melagingas.

Vokietijos ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrai Sirijoje

„Telegram“ kanalo „Almharar“ išplatintose nuotraukose A. Baerbock atvaizdas buvo neryškus. Kanalo aprašyme teigiama, kad jis yra „oficialus naujienų tinklo „Free Syria“ [Laisvosios Sirijos] kanalas“. Iki 2024 m. gruodžio, t. y. iki HTS nuverčiant Basharo al Assado režimą, jis vadinosi „Išlaisvintos Šiaurės naujienų tinklas“, DW sakė vokiečių-šveicarų islamologas Reinhardas Schulze’ė.

Iš 2022 m. rugsėjo 30 d. „Telegram“ kanalo „Almharar“ archyvinės versijos matyti, kad tuo metu šis kanalas turėjo apie 50 000 prenumeratorių (dabar jų yra beveik 356 000). Kanalas, jo paties duomenimis, platino reportažus apie įvykius Hamos, Idlibo ir Alepo rajonuose, įskaitant naujienas apie kovinius veiksmus ir jų baigties poveikį įvairių pilietinio karo pusių pozicijoms.

Kalbama ne apie oficialų HTS kanalą Sirijoje

„Tinklas susijęs su neortodoksų pamokslininkais Idlibe, tokiais kaip Abu Mahmoudas al-Halabi ir pirmiausia Abu Abdarahmanas al-Mutawakkilas, kuris žinomas dėl savo Salafitų pamokslų. Jis yra tradicijos, nuo kurios HTS nuo 2013 m. nutolo, dalis“, – sako Reinhardas Schulze’ė.

Pasak islamo tyrinėtojo, anksčiau tinklas buvo įsikūręs Stambule, bet dabar veikia ir iš Sirijos. R. Schulze’ės nuomone, šios grupuotės atstovai laikosi „laukimo pozicijos“ faktinio Sirijos vadovo Ahmedo al-Sharaa atžvilgiu. Su tinklu susijusių grupių politinę įtaką sunku įvertinti. „Akivaizdu, kad tinklas nėra susijęs su oficialia HTS politika“, – teigia Reinhardas Schulze’ė.

Pats „Almharar“ kanalas tvirtina skelbiantis „oficialius“ reportažus apie Siriją. Tačiau Sirijos vyriausybės oficialiosios struktūros išplatino tuos pačius vaizdus be cenzūros. Pavyzdžiui, A. Baerbock nuotraukas be jokių pakeitimų galima pamatyti Sirijos užsienio reikalų ministerijos oficialiajame kanale X platformoje.

Sirijos faktų tikrinimo specialistai iš projekto „Verify-Sy“ taip pat pabrėžia, kad „Almharar“ yra vietinis kanalas, oficialiai nesusijęs su HTS. Pagrindinės Sirijos žiniasklaidos priemonės ir valstybinė naujienų agentūra SANA taip pat pateikė Vokietijos užsienio reikalų ministrės nuotraukas be retušavimo.

Straipsnio antraštė plačiai išplitusioje naujienų svetainės ntv.de momentinėje ekrano kopijoje vėliau buvo pakeista. Vietoj „Sirijos vadovybės kanalas nuotraukose daro A. Baerbock neatpažįstamą“ dabar rašoma „HTS artimas kanalas nuotraukose daro A. Baerbock neatpažįstamą“.

DW paklaustas, Vokietijos žiniasklaidos bendrovės RTL atstovas spaudai tai patvirtino: „Iš tiesų, iš pradžių ntv.de svetainėje paskelbto straipsnio antraštė buvo kitokia, ji buvo pakoreguota post factum. Todėl minėta momentinė ekrano kopija nėra manipuliacija, joje matoma originali antraštė.“ Antraštės pakeitimas rodo, kad ntv žurnalistai nevertina „Almharar“ kanalo kaip oficialiosios Sirijos vadovybės informacinės platformos.

Sausio 6 d. DW taip pat iš pradžių neteisingai pranešė, kad „HTS sukilėliai savo „Telegram“ kanale paskelbė nuotraukas su neryškiu Annalenos Barbok atvaizdu“. Tą pačią dieną ši publikacija buvo ištaisyta, o straipsnis papildytas redakcijos pranešimu apie klaidą.

Neaiški moterų teisių ateitis Sirijoje

Praėjus vos dienai po skandalo, kilusio dėl Vokietijos užsienio reikalų ministrės ir jos palydovių nuotraukų, kanalas „Almharar“ nuotraukose neatpažįstamomis pavertė ir kitas moteris. Pavyzdžiui, 2025 m. sausio 4 d. Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto (TRKK) vadovė Mirjana Spoljaric Egger ir jos delegacijos narės buvo užretušuotos nuotraukoje iš jų susitikimo su Sirijos laikinosios vyriausybės ministru pirmininku Mohammedu al-Bashiru.

Svarbu pažymėti, kad Annalena Baerbock, lankydamasi Damaske, pirmenybę teikė būtent moterų teisių temai. Moterų teisės yra „laisvės visuomenėje kriterijus“, – ministrė, grįžusi iš Sirijos, pareiškė interviu „Funke“ žiniasklaidos grupės žurnalistams. Tuo pat metu Vokietijos užsienio reikalų ministrė nurodė, kad pagalbos teikimas Sirijai priklausys nuo to, ar bus užtikrintos moterų teisės. „ES nefinansuos islamistinių struktūrų“, - pasak A. Baerbock, būtent tai ji aiškiai leido suprasti islamistų sukilėlių lyderiams iš HTS grupuotės Damaske.

Žmogaus teisių aktyvistai, su kuriais kalbėjosi DW, valdžios pasikeitimą Sirijoje vertina tiek kaip galimybę, tiek kaip rizikas moterų teisių srityje.