Vieno kolekcionieriaus namuose šiauriniame Buenos Airių priemiestyje buvo rasta apie 75 daiktus. Pareigūnų manymu, jie priklausė aukšto rango naciams Vokietijoje Antrojo pasaulinio karo metais.
„Pirmieji mūsų tyrimai rodo, kad tai yra originalūs daiktai“, – naujienų agentūrai AP pirmadienį sakė Argentinos saugumo ministrė Patricia Bullrich. Ji nurodė, kad prie daugelio daiktų buvo pridėtos senos nuotraukos. „Tai yra būdas juos komercializuoti, parodyti, kad jais naudojosi siaubas – fiureris. Yra nuotraukų, kuriose jis matomas su tais daiktais“, – pridūrė ji.
Tarp tų radinių buvo ir žaislų, kurie, P. Bullrich teigimu, būdavo naudojami ideologizuoti vaikus, ir nacių erelio, iškleidusio sparnus virš svastikos, statulėlė.
Policija bando išsiaiškinti, kaip minėti daiktai atsidūrė Argentinoje, už to namo bibliotekos įrengtame slaptame kambaryje, sakė ji. Reidas, per kurį buvo aptiktas tas nacių daiktų rinkinys, buvo surengtas birželio 8 dieną.
Kol kas pagrindinė tyrėjų ir Argentinos žydų versija yra, kad į šalį juos atsivežė koks nors aukšto rango nacių pareigūnas ar pareigūnai po Antrojo pasaulinio karo, kai į šią Pietų Amerikos valstybę ėmė plūsti prieglobstį gavę karo nusikaltėliai. Tarp jų buvo ir keletas žymių veikėjų.
Kai A.Hitlerio Trečiojo Reicho aukščiausio rango pareigūnai stojo prieš teismą už karo nusikaltimus, Josefas Mengele pabėgo į Argentiną ir dešimtmetį gyveno Buenos Airėse. Izraelio žvalgybos agentūros „Mossad“ agentams susekus Holokausto „architektą“ Adolfą Eichmanną, irgi gyvenusį Argentinos sostinėje, J. Mengele persikėlė į Paragvajų. 1979 metais jis mirė Brazilijoje, kai plaukiojo Bertiogos miesto paplūdimyje.
Argentinos policija neįvardijo jokių aukšto rango nacių pareigūnų, kuriems tie daiktai galėjo priklausyti. P. Bullrich pažymėjo, kad tarp radinių esama ir medicinos prietaisų.
„Ten yra daiktų, skirtų galvų matavimui; tokia buvo arijų rasės logika“, – sakė ji.