Pasibaigus už uždarų durų Strasbūre vykusiam U. von der Leyen susitikimui su pagrindiniais Europos Parlamento nariais, vienas parlamentarų apkaltino Komisijos pirmininkę „demonstruojama panieka, perdėtu pasitikėjimu savimi ir nepagarba [Europos Parlamentui]“, o kitas sakė: „Jei atvirai, esu ganėtinai šokiruotas. Tai grynas pasityčiojimas.“

Kaip teigė antrasis pareigūnas, dvi valandos buvo skirtos Pirmininkų sueigai, į kurią susirenka Parlamento frakcijų vadovai ir kuriai pirmininkauja Parlamento pirmininkė Roberta Metsola.

Šiais metais Parlamentas pakeitė taisykles, siekdamas įpareigoti Komisijos pirmininkę išsamiai išdėstyti parlamentarams turimus planus, be kita ko, susijusius ir su pareigų pasiskirstymu jos vadovaujamoje komandoje. Atrodo, kad U. von der Leyen taisyklių laikėsi tik iš dalies.

Prancūzijos atstovė Parlamente Manon Aubry, viena iš kairiųjų frakcijos lyderių, socialiniame tinkle X parašė, kad šis viražas „iliustruoja jos nepagarbą mūsų Parlamentui“.

„Atvirai kalbant, tai skandalinga“, – vėliau M. Aubry sakė „Politico“ ir pridūrė, kad už uždarų durų vykusiame susitikime ji paprašė U. von der Leyen įvardyti asmenis ir būsimus jų vaidmenis, tačiau atsakymo nesulaukė.

Vienas Komisijos atstovas ryžtingai paprieštaravo kritikams ir nurodė, kad jei būtų buvę kitaip nei atsitiko, Komisijos nariai būtų paskelbti nutekėjus informacijai iš posėdžių salės, o tai sukeltų chaosą bei įvairių nesusipratimų.

„Visais laikais Komisijos pirmininkas Kolegiją pristato savarankiškai, savo spaudos konferencijoje“, – pareiškė su „Politico“ bendravęs pareigūnas.

„Juntamas noras iki pat galo kontroliuoti naratyvą ir įvykių eigą“, – sakė vienos frakcijos atstovas.

Pristatė siūlomą Europos Komisijos narių komandą

U. von der Leyen antradienį antradienį pristatė naująją EK narių komandą ir politikos sritis arba „portfelius“, kuriems ji prašys vadovauti per ateinančius penkerius metus.

EK vicepirmininkų sąraše – Prancūzijos, Suomijos, Estijos, Rumunijos, Italijos ir Ispanijos atstovai, keturios moterys ir du vyrai, kuriems bus suteikta daugiau galimybių daryti įtaką vykdomosios valdžios darbui ir kuruoti Komisijos narių grupes.

U. von der Leyen kiekvienam kandidatui išsiųs vadinamuosius „misijos laiškus“, kuriuose išdėstys savo viziją dėl jų įgaliojimų. Po to visi kandidatai bus teisiškai patikrinti, išklausyti parlamento komitetuose ir patvirtinti balsavimu, kad galėtų būti paskirti į naujas pareigas.

Teisinį patikrinimą atliks Parlamento Teisės reikalų komitetas (JURI). Tai reiškia, kad kandidatai gali būti greitai pašalinti, jei nesulauks parlamento, kuris yra politiškai labiau susiskaldęs nei ankstesnėse kadencijose, paramos. Tuomet ES vyriausybės būtų priverstos siūlyti alternatyvų kandidatą.

Kandidatų, pasiūlytų į EK narius, sąrašas ir jiems siūlomos sritys:

Airija: Michaelas McGrathas – už demokratiją, teisingumą ir teisės viršenybę;

Austrija: Magnusas Brunneris – už vidaus reikalus ir migraciją;

Belgija: Hadja Lahbib – už pasirengimą ir krizių valdymą;

Bulgarija: Jekaterina Zaharijeva – už startuolius, mokslinius tyrimus ir inovacijas;

Čekija: Jozefas Sikela – už tarptautinę partnerystę;

Danija: Danas Jørgensenas – už energetiką ir būstą;

Estija: Kaja Kallas – už užsienio ir saugumo politiką atsakinga vicepirmininkė ir užsienio reikalų bei gynybos politikos vyriausioji įgaliotinė;

Graikija: Apostolas Tzitzikostas – už tvarų transportą ir turizmą;

Ispanija: Teresa Ribera – už švarų, teisingą ir konkurencingą pereinamąjį laikotarpį atsakinga Komisijos vicepirmininkė, už konkurenciją atsakinga Komisijos narė;

Italija: Raffaele Fitto – už sanglaudą ir reformas atsakingas Komisijos vicepirmininkas, už sanglaudos politiką, regioninę plėtrą ir miestus atsakingas Komisijos narys;

Kipras: Costas Kadis – už žuvininkystę ir vandenynus;

Kroatija: Dubravka Šuica – už Viduržemio jūros regioną;

Latvija: Valdis Dombrovskis – už ekonomiką ir našumą, įgyvendinimą ir supaprastinimą;

Lenkija: Piotras Serafinas – už biudžetą, kovą su sukčiavimu ir viešąjį administravimą;

Lietuva: Andrius Kubilius – už gynybą ir kosmosą;

Liuksemburgas: Christophe’as Hansenas – už žemės ūkį ir maistą;

Malta: Glennas Micallefas – už teisingumą kartų atžvilgiu, kultūrą, jaunimą ir sportą;

Nyderlandai: Wopke Hoekstra – už klimatą, nulines emisijas ir švarų augimą ir apmokestinimą;

Portugalija: Maria Luis Alburquerque – už finansines paslaugas ir taupymo bei investicijų sąjungą;

Prancūzija: Stéphane’as Séjourné – už gerovę ir pramonės strategiją atsakingas Komisijos vicepirmininkas, už pramonę, MVĮ ir bendrąją rinką atsakingas Komisijos narys;

Rumunija: Roxana Mînzatu – už žmones, įgūdžius ir pasirengimą atsakinga Komisijos vicepirmininkė, už įgūdžius, švietimą, kokybiškas darbo vietas ir socialines teises atsakinga Komisijos narė;

Slovakija: Marošas Šefčovičius – už prekybą ir ekonominį saugumą, tarpinstitucinius santykius ir skaidrumą;

Slovėnija: Marta Kos – už plėtrą, Rytų kaimynystę ir Ukrainos atstatymą;

Suomija: Henna Virkkunen – už technologijų suverenumą, saugumą ir demokratiją atsakinga Komisijos vicepirmininkė, už skaitmenines ir pasienio technologijas atsakinga Komisijos narė;

Švedija: Jessika Roswall – už aplinką, vandens išteklių atsparumą ir konkurencingą žiedinę ekonomiką;

Vengrija: Olivéris Várhelyi – už sveikatą ir gyvūnų gerovę;

Vokietija: Ursula von der Leyen – Europos Komisijos pirmininkė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)