Užsienio reikalų ministrė Penny Wong sakė, kad dėl miesto statuso turėtų būti sprendžiama per izraeliečių ir palestiniečių taikos derybas, o ne priimant vienašališkus sprendimus.

„Nepritarsime požiūriui, kuris kenkia [dviejų valstybių sprendiniui]“, – sakė ji ir pridūrė: „Australijos ambasada visada buvo ir tebėra Tel Avive.“

Izraelio ministras pirmininkas Yairas Lapidas antradienį griežtai sukritikavo šį sprendimą, pavadindamas jį „skubotu atsaku“ ir pridurdamas: „Galime tik tikėtis, kad Australijos vyriausybė kitus klausimus spręs rimčiau ir profesionaliau.“

Jeruzalė yra amžina ir vieninga Izraelio sostinė, ir niekas niekada to nepakeis“, – teigė premjeras savo biuro išplatintame pareiškime.

Izraelio užsienio reikalų ministerija pranešė, kad iškvietė Australijos ambasadorių pareikšti oficialų protestą.

Scotto Morrisono vadovauta konservatyvioji vyriausybė sulaukė plataus atgarsio šalies viduje dėl 2018 metų sprendimo sekti JAV prezidento Donaldo Trumpo pavyzdžiu ir pavadinti Vakarų Jeruzalę Izraelio sostine.

„Žinau, kad tai sukėlė konfliktą ir nerimą dalyje Australijos bendruomenės, ir šiandien vyriausybė siekia tai išspręsti“, – sakė P. Wong.

Ji apkaltino S. Morrisono vyriausybę, kad ją motyvavo papildomi rinkimai Sidnėjaus paplūdimio priemiestyje, kuriame gyvena nemaža žydų bendruomenė.

„Žinote, kas tai buvo? Tai buvo ciniškas veiksmas, nesėkmingas, siekiant laimėti vietą Ventverte ir papildomus rinkimus“, – sakė ji.

2018 metų sprendimas taip pat sukėlė sąmyšį kaimyninėje, daugiausiai gyventojų turinčioje musulmonų šalyje pasaulyje Indonezijoje, laikinai pristabdydamas laisvosios prekybos susitarimą.

Į Jeruzalę pretenzijas reiškia ir izraeliečiai, ir palestiniečiai.

Dauguma užsienio valstybių vengia steigti ambasadas šiame mieste, nes baiminasi, kad tai gali pakenkti taikos deryboms dėl galutinio miesto statuso.

1967 metais per Šešių dienų karą Izraelis okupavo arabiškąją Rytų Jeruzalę, o vėliau ją aneksavo ir paskelbė visą miestą savo „amžina ir nedaloma sostine“.

Palestiniečiai nori, kad rytinė sostinės dalis būtų jų būsimos valstybės sostinė.

P. Wong tvirtino, kad šis sprendimas nereiškia jokio priešiškumo Izraeliui.

„Australija visada bus tvirta Izraelio draugė. Mes buvome viena pirmųjų šalių, oficialiai pripažinusių Izraelį“, – sakė ji.

„Mes nesiliausime remti Izraelio ir Australijos žydų bendruomenės. Lygiai taip pat nepaliaujamai remiame palestiniečių tautą, įskaitant humanitarinę paramą“, – pridūrė ji.

Šį politinį pokytį pranašavo tai, kad iš Australijos užsienio reikalų ir prekybos departamento svetainės buvo pašalinta kalba apie Izraelio sostinę.

Centro kairioji Leiboristų partija, kurios premjeru tapo Anthony Albanese'is, o užsienio reikalų ministre – P. Wong, į valdžią atėjo 2022 metų gegužę.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)