Nuo 2011 metų, kai buvo nuverstas ir nužudytas ilgametis diktatorius Muamaras Kadhafi, Libiją krečia neramumai. B.Johnsonas šioje šalyje lankėsi rugpjūtį.

Kalbėdamas apie šį vizitą, užsienio reikalų sekretorius sakė, kad britų verslininkai nori investuoti Sirto mieste.

„Jie turi nuostabią viziją, kaip paversti Sirtą kitu Dubajumi“, – sakė B.Johnsonas Mančesteryje vykstančiame valdančiosios Konservatorių partijos metiniame suvažiavime, girdamas šio Sirijos miesto „balto smėlio paplūdimius, nuostabią jūrą“ ir „puikų jaunimą“.

„Vienintelis dalykas, ką jie turėtų padaryti – tai išvežti lavonus“, – pridūrė užsienio reikalų sekretorius ir garsiai nusijuokė.

B.Johnsono politinę karjerą lydintys tiesmuki pasisakymai ir jo asmenybės kontroversiškumas padėjo jam palenkti į savo pusę daug rinkėjų, tačiau jie taip pat neretai priverčia susigriebti už galvų tiek jo kolegas, tiek politinius oponentus.

Jo pasisakymas apie Sirtą, iš kurio pernai gruodį buvo išstumti džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ kovotojai, sulaukė griežtos leiboristų šešėlinio kabineto užsienio reikalų sekretorės Emily Thornberry reakcijos.

„Tai, kad Borisui Johnsonui tos mirtys tėra pokštas – paprasčiausias nepatogumas, trukdantis JK verslininkams paversti miestą pajūrio kurortu – yra neįtikėtinai grubu, beširdiška ir žiauru“, – sakė politikė.

„Atėjo metas nutraukti šią juokdarystę, nes jei Borisas Johnsonas galvoja, kad Sirte žuvusių drąsių vyriausybės karių ir nekaltų civilių kūnai yra tinkami būti lėkšto humoro taikiniais, jam ne vieta užsienio reikalų sekretoriaus poste“, – pridūrė ji.

Į Tripolį ir Bengazį nuvykęs B.Johnsonas tapo pirmuoju Britanijos užsienio reikalų sekretoriumi, apsilankiusiu čia nuo 2011 metų, kai per NATO remtą sukilimą buvo nuverstas ir nužudytas M.Kadhafi.

Už užsienio politiką Liberalų demokratų partijoje atsakinga parlamento narė Jo Swinson sakė, kad B.Johnsonui stinga diplomatinių įgūdžių, būtinų tinkamai eiti užsienio reikalų sekretoriaus pareigas. Ji paragino vyriausybės vadovę Theresą May atleisti B.Johnsoną.

„Pastarasis neįtikėtinai grubus ir nejautrus komentaras tokiu svarbiu klausimu yra dar vienas įrodymas, kad Borisas netinkamas eiti tas pareigas. Th.May reikėtų apsitvarkyti ir jį atleisti“, – sakė J. Swinson.

B. Johnsonas ginasi

Griežtos kritikos sulaukęs B.Johnsonas vėliau socialiniame tinkle „Twitter“ gynė savo poziciją, tvirtindamas, kad žmonės, „neturintis jokių žinių ar supratimo apie Libiją“, nori „žaisti politiką su nepaprastai pavojinga realybe Sirte“.

„Realybė yra tokia, kad dėl savadarbių sprogstamųjų užtaisų ir apgaulingųjų minų yra gerokai sudėtingiau išvežti „Daesh“ („Islamo valstybės“) kovotojų lavonus“, – rašė jis tviteryje.

„Dėl šios priežasties Britanija atlieka svarbų vaidmenį atkūrimo procese ir dėl to aš šįmet du kartus lankiausi Libijoje“, – pažymėjo B.Johnsonas.

B.Johnsonui pernai tapus Britanijos diplomatijos vadovu, jo prieštaringi komentarai dažnai sulaukia tarptautinio dėmesio tokiu sudėtingu metu, kai šalis veda derybas dėl pasitraukimo iš Europos Sąjungos.

Viename interviu Čekijos dienraščiui „Hospodarske Noviny“ B.Johnsonas pareiškė, jog kalbos apie tai, kad laisvas žmonių judėjimas yra kertinis ES principas, yra „paistalai“.

Susitikime su Italijos ekonominės plėtros ministru jis pareiškė, jog Italija turi būti suinteresuota, kad Britanija išsaugotų prieigą prie Europos bendrosios rinkos, nes priešingu atveju ji nebegalės toliau pardavinėti Jungtinei Karalystei „Prosecco“.

Tačiau netradicinis B.Johnsono stilius sulaukia pagyrų jo Konservatorių partijoje, kur dažnai svarstoma, ar jis taps naujuoju šios politinės jėgos lyderiu.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)