"Mane mušė per kepenis ir inkstus, - pasakojo R.Protasevičius. - Vėliau tris dienas šlapinausi krauju. Jie grasino apkaltinti mane neišaiškintomis žmogžudystėmis."
KGB pareigūnai šaukė ir reikalavo atskleisti dviejų paskyrų, kurias R.Protasevičius administracijos rusiškame socialiniame tinkle "VKontakte", slaptažodžius. Viena iš jų buvo nedviprasmiškai pavadinta: "Mums jau bloga nuo to Lukašenkos".
R.Protasevičius po kelių valandų buvo paleistas, nepateikus kaltinimus, nes jis yra nepilnametis. Vaikinui dar tik 17 metų; jis gimė praėjus metams po to, kai prezidentas Aleksandras Lukašenka pirmąkart iškilo į valdžią buvusioje Sovietų Sąjungos respublikoje 1994 metais.
Rugpjūčio 30 dieną įvykęs incidentas buvo vienas iš daugelio panašių per pastarąją mėnesį, Baltarusijos valdžiai nusitaikius į jaunuolius, kuriems įgrisę jau 18 metų gyvuojantis autoritarinis režimas, tačiau kurie nebūtinai įsitraukę į politiką.
Baltarusijai ruošiantis sekmadienį vyksiantiems parlamento rinkimams, kuriuos boikotuoja didžioji dalis opozicijos ir kuriuos neabejotinai laimės A.Lukašenkos šalininkai, dabar valdžia labiausiai baiminasi ne oficialios opozicijos, o jaunosios kartos.
Tai naujausia kryptis susidorojime su politikais, žmogaus teisių aktyvistais ir žurnalistais, įsibėgėjusiame po masinių protestų dėl prieš beveik dvejus metus vykusių prezidento rinkimų, per kuriuos A.Lukašenka užsitikrino istorinę ketvirtąją kadenciją.
"Režimas įžvelgė didžiausią pavojų jaunime, kuris augo prie Lukašenkos ir yra neveikiamas jo propagandos savo veiksmuose, pagrįstuose Arabų pavasario stiliaus internetinėmis revoliucijomis", - mano politikos analitikas Aleksejus Korolius.
Penki iš A.Lukašenkos varžovų per 2010 metais vykusius rinkimus buvo suimti, malšinant vėliau įsiplieskusius protestus. Jų teistumas reiškia, kad dauguma buvusių prezidento varžovų nebegalės kandidatuoti.
Buvęs kandidatas Nikolajus Statkevičius, surinkęs vos vieną procentą balsų, iki šiol laikomas kalėjime, kur atlieka šešerių metų laisvės atėmimo bausmę. Jis - vienintelis buvęs kandidatas, tebelaikomas už grotų.
Pabuvojus kalėjimuose, kuriuose esą patyrė kankinimus, opozicijos lyderių sveikata pašlijo, o per rinkimus likęs antras Andrejus Sanikovas tebesigydo užsienyje po jo paleidimo.
"Represijos privertė dalį žmonių emigruoti, o kitus - laikytis atokiai nuo opozicijos organizacijų", - sakė Vieningosios piliečių partijos vadovas Anatolijus Lebedka, kuris taip pat išbuvo kalėjime penkis mėnesius.
"Nedaug žmonių dedasi prie opozicijos - tai baimės, kurią Baltarusijos visuomenei įvarė režimas, rezultatas", - jis aiškino naujienų agentūrai AFP.
Silpstant tradicinei Baltarusijos opozicijai, valdžia ėmėsi kitus nepaklusniųjų balsus ir sustiprino spaudimą jaunesniems aktyvistams, kurie daugiausiai veikia internete.
Praeitą mėnesį kalėjime laikomam opozicijos organizacijos Jaunasis frontas lyderiui - 31 metų Dmitrijui Daškevičiui - buvo skirta dar metai laisvės atėmimo dėl nepaklusnumo kalėjimo pareigūnams.
"Jis beveik pusę laiko praleidžia bausmės kameroje dėl atsisakymo vykdyti administracijos nurodymus ir pripažinti savo kaltę", - D.Daškevičiaus žmona Nastia Položanko sakė AFP.
Baltarusijos jaunuolių, drįstančių kritikuoti prezidentą, areštai ir mušimai suintensyvėjo likus mėnesiui iki parlamento rinkimų, tikriausiai siekiant iš anksto užgniaužti bet kokius raginimus rinktis į masinius mitingus.
Antradienį milicija šiurkščiai išvaikė nedidelį protestą, kurį organizavo opozicijos judėjimo "Kalbėk tiesą" jaunimo kuopelė. Tąsyk kartu su aktyvistais buvo suimti bent penki žurnalistai.
"Padėtis šalyje dabar pasikeitė, - sakė žmogaus teisių gynėjas Valentinas Stefanovičius, anksčiau priklausęs Jaunajam frontui. - Visi tie KGB generolai labai gerai žino, kad jaunimo aktyvizmas gali tapti režimo griovėju."